| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Budowa tarasu wentylowanego: jak przygotować podłoże, jakie płytki wybrać

Budowa tarasu wentylowanego: jak przygotować podłoże, jakie płytki wybrać

Taras wentylowany to rozwiązanie zarówno na gruncie, ale także na starych i nowych wylewkach betonowych. Wykonanie takiego tarasu jest stosunkowo tanie i proste w wykonaniu.

Czy tarasy wentylowane mają same zalety? Wygląda na to, że tak. Ich budowa jest prosta i tania, więc możesz ją zrealizować samodzielnie. Do tego plusem jest łatwość w wymianie uszkodzonych elementów i dowolność podłoża, na jakim stanie taras.

Zalety tarasu wentylowanego

Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. W przestrzeni między powierzchnią tarasu a podłożem znajdzie się miejsce na poprowadzenie niezbędnych instalacji, które możesz poprowadzić nawet po wykonaniu tarasu. Uniesienie tarasu nas podłoże daje możliwość odprowadzania wody opadowej, a nawierzchnia jest mrozoodporna.

Na przymocowanych wspornikach układa się płyty tarasowe. Ich montaż jest szybki i prosty, a jeżeli w trakcie użytkowania zaistnieje konieczność wymiany nie ma z tym najmniejszego problemu. Kamil Drewczyński z firmy Libet dodaje, że zdjęte płyty, podobnie jak wsporniki, o ile nie posiadały mechanicznych uszkodzeń i zniszczeń, nadają się do powtórnego wykorzystania np. w innym miejscu.

Jak wybudować taras wentylowany?

Budowę tarasu wentylowanego można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie podłoża, drugim natomiast układanie płyt na wspornikach. Należy pamiętać aby w trakcie przygotowywania podłoża zagwarantować odpowiedni odpływ wody – czyli wyprofilować spadki na zewnątrz. Należy także zabezpieczyć podłoże przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, na przykład papą termozgrzewalną – należy dokładnie uszczelnić narożniki. Na tak przygotowanym podłoży rozpoczynamy ustawianie wsporników, na których znajdą się płyty tarasowe.

Wsporniki dla płyt tarasowych wykonuje się z odpowiednich tworzyw sztucznych. Przenoszą one obciążenia zarówno przy dodatnich, jak i ujemnych temperaturach. Dodatkowo wsporniki nie uginają i nie zginają się oraz są odporne na uszkodzenia. Od wysokości wspornika będzie zależało na jakiej wysokości znajdzie się twój taras wentylowany. Jednak dobiera się je głównie w zależności od podłoża. Na rynku dostępne są dwa typy wysokości wsporników: o wysokości stałej 8 i 35 mm oraz regulowanej, gdzie zakres wysokości to 60-47 mm i 60-90 mm.

Dobór płyt do tarasu wentylowanego

Bezpośrednio na wspornikach układamy płyty tarasowe. Należy pamiętać o ich odpowiednim doborze aby uzyskać równą i estetyczną powierzchnię. Najlepiej w tarasach wentylowanych sprawdzają się płyty o prostym i regularnym kształcie i o tej samej grubości. Jednakowa grubość pozwoli uzyskać równą powierzchnie bez niewygodnych wypustek lub uskoków.

Najlepsze kwiaty i rośliny na balkon - urządzamy ogród na balkonie

Nieduży ogród możesz urządzić nawet na balkonie lub tarasie. Wybierz proste w uprawie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o bezlegarowym systemie tarasowym S-Board

S-Board to estetyczny, trwały i łatwy w montażu bezlegarowy system tarasowy. Zaletą desek jest też odporność...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...

Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek...

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.