| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Budowa tarasu wentylowanego: jak przygotować podłoże, jakie płytki wybrać

Budowa tarasu wentylowanego: jak przygotować podłoże, jakie płytki wybrać

Taras wentylowany to rozwiązanie zarówno na gruncie, ale także na starych i nowych wylewkach betonowych. Wykonanie takiego tarasu jest stosunkowo tanie i proste w wykonaniu.

Czy tarasy wentylowane mają same zalety? Wygląda na to, że tak. Ich budowa jest prosta i tania, więc możesz ją zrealizować samodzielnie. Do tego plusem jest łatwość w wymianie uszkodzonych elementów i dowolność podłoża, na jakim stanie taras.

Zalety tarasu wentylowanego

Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. W przestrzeni między powierzchnią tarasu a podłożem znajdzie się miejsce na poprowadzenie niezbędnych instalacji, które możesz poprowadzić nawet po wykonaniu tarasu. Uniesienie tarasu nas podłoże daje możliwość odprowadzania wody opadowej, a nawierzchnia jest mrozoodporna.

Na przymocowanych wspornikach układa się płyty tarasowe. Ich montaż jest szybki i prosty, a jeżeli w trakcie użytkowania zaistnieje konieczność wymiany nie ma z tym najmniejszego problemu. Kamil Drewczyński z firmy Libet dodaje, że zdjęte płyty, podobnie jak wsporniki, o ile nie posiadały mechanicznych uszkodzeń i zniszczeń, nadają się do powtórnego wykorzystania np. w innym miejscu.

Jak wybudować taras wentylowany?

Budowę tarasu wentylowanego można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie podłoża, drugim natomiast układanie płyt na wspornikach. Należy pamiętać aby w trakcie przygotowywania podłoża zagwarantować odpowiedni odpływ wody – czyli wyprofilować spadki na zewnątrz. Należy także zabezpieczyć podłoże przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, na przykład papą termozgrzewalną – należy dokładnie uszczelnić narożniki. Na tak przygotowanym podłoży rozpoczynamy ustawianie wsporników, na których znajdą się płyty tarasowe.

Wsporniki dla płyt tarasowych wykonuje się z odpowiednich tworzyw sztucznych. Przenoszą one obciążenia zarówno przy dodatnich, jak i ujemnych temperaturach. Dodatkowo wsporniki nie uginają i nie zginają się oraz są odporne na uszkodzenia. Od wysokości wspornika będzie zależało na jakiej wysokości znajdzie się twój taras wentylowany. Jednak dobiera się je głównie w zależności od podłoża. Na rynku dostępne są dwa typy wysokości wsporników: o wysokości stałej 8 i 35 mm oraz regulowanej, gdzie zakres wysokości to 60-47 mm i 60-90 mm.

Dobór płyt do tarasu wentylowanego

Bezpośrednio na wspornikach układamy płyty tarasowe. Należy pamiętać o ich odpowiednim doborze aby uzyskać równą i estetyczną powierzchnię. Najlepiej w tarasach wentylowanych sprawdzają się płyty o prostym i regularnym kształcie i o tej samej grubości. Jednakowa grubość pozwoli uzyskać równą powierzchnie bez niewygodnych wypustek lub uskoków.

Najlepsze kwiaty i rośliny na balkon - urządzamy ogród na balkonie

Nieduży ogród możesz urządzić nawet na balkonie lub tarasie. Wybierz proste w uprawie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Skarpy przy tarasie i murki oporowe. Jak...

Jak za pomocą roslin i małej architektury połaczyć wyniesiony taras z ogrodem? Można zbudować murki oporowe,...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Jaki materiał wybrać na zadaszenia tarasów,...

Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych materiałów na zadaszenie są płyty z tworzyw sztucznych,...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Drewniany taras trzeba odpowiednio zabezpieczyć na zimę, aby latem nie wymagał ponownej renowacji....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.