| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Aranżacja balkonu. Jak urządzić balkon, żeby był ładny oraz funkcjonalny. Kwiaty doniczkowe i meble.

Aranżacja balkonu. Jak urządzić balkon, żeby był ładny oraz funkcjonalny. Kwiaty doniczkowe i meble.

Dziś balkon nie jest już przechowalnią rzeczy, lecz oazą zieleni odgradzającą od zgiełku i kurzu miasta. Czy wiesz jak urządzić balkon? Aranżacja balkonu nie pochłonie wielkich kosztów, ot wystarczą meble ogrodowe i kilka kwiatów doniczkowych, aby balkon stał się ładnym miejscem relaksu.

Właściciele balkonów starają się likwidować powszechnie dawniej stosowane podłogi betonowe, wykładając je drewnem lub terakotą. Balustrady służą jako wspornik dla skrzynek z kwiatami doniczkowymi, dla pnączy buduje się pergole: od prostych konstrukcji po malowniczo wygięte arkady.

Rośliny doniczkowe w ładnych skrzynkach

Modę na zielone, ukwiecone balkony, loggie i tarasy podchwycili producenci ceramiki i urządzeń ogrodowych. Miejscy ogrodnicy-hobbyści szukają bowiem odpornych na deszcz, impregnowanych skrzyń drewnianych, donic o ciekawych formach, głębokich glinianych pojemników ozdobionych reliefami i ceramicznych mis pokrytych majoliką. Podobnie jak we wnętrzach, na balkonie ustawia się srebrzyste wiadra i smukłe wazony metalowe.

Meble ogrodowe na balkonie

Tam, gdzie pozwala na to miejsce, pojawiają się leżaki i wiklinowe fotele; gdzie go niewiele, muszą wystarczyć lekkie krzesła z drewna lub metalu. Stolik obowiązkowy, by móc położyć na nim książkę, postawić filiżankę z herbatą, a w czasie weekendu zjeść bez pośpiechu śniadanie. Każdy balkon w mieście, bez względu na wymiar, jest pożądany. Zdobywanie nowych gatunków sadzonek i pielęgnacyjne eksperymenty cieszą i relaksują.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Bliżej natury

Autor: Krzysztof Zasuwik

Bliżej natury

Rośliny balkonowe

Zasada ozdabiania balkonów i tarasów jest prosta: im więcej różnorodnych roślin, tym odważniej mieszaj ich rodzaje, gatunki i kolory. Symetryczne, monotematyczne kompozycje nie pasują do miejskich balkonów i tarasów. Króluje zasada łączenia wszystkiego ze wszystkim: bluszcz sąsiaduje z petunią i pelargonią, kapryfolium z dalią i chryzantemą, drzewko cytrynowe z azalią i różą. Hoduje się też bazylię, koperek, rzodkiewki i szczypiorek. Zielona minidżungla poprawia nastrój, odpędza stresy, pozwala wyciszyć się i uspokoić. A grać w zielone możesz zarówno na trzech metrach kwadratowych, jak i na trzydziestu.

Przeczytaj dodatkowo:
Skarpy przy tarasie i murki oporowe. Jak...

Jak za pomocą roslin i małej architektury połaczyć wyniesiony taras z ogrodem? Można zbudować murki oporowe,...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek...

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.