| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie i pielęgnacja truskawek. Czy znasz popularne odmiany truskawek?

Sadzenie i pielęgnacja truskawek. Czy znasz popularne odmiany truskawek?

Zaczął się czas zbiorów truskawek w ogrodach. Czy znajdziesz na nie miejsce w swoim ogrodzie? Dowiedz się, jak sadzić i odpowiednio pielęgnować truskawki, a także które odmiany truskawek są najsłodsze. Tym czerwonym, soczystym i słodkim owocom nie sposób się oprzeć.

W zależności od odmiany truskawki dojrzewają mniej więcej pod koniec maja. Najobfitszy plon dają w drugim roku owocowania, później owoce mogą być coraz mniejsze. Im starsza jest roślina, tym bardziej narażona na podmarzanie w czasie zimy i przesuszenie w upalne lato. W przydomowych ogrodach zaleca się, aby truskawki były uprawiane maksymalnie 5 lat w jednym miejscu.

Sadzenie truskawek

Aby roślina obficie owocowała, potrzebuje czasu, żeby się rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą sporo pąków kwiatowych na następny rok. Szukając sadzonek truskawek, wybieraj okazy zdrowe, wolne od chorób. Nie przesadzaj w nowe miejsce truskawek z likwidowanego zagonu. Młode sadzonki truskawek wykorzystane do założenia nowego zagonu są bardziej narażone na choroby.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek truskawek:

  • Sadzonki frigo są kopane w stanie spoczynku zimowego roślin i po oczyszczeniu umieszczane w chłodni. W tej temperaturze można je przechowywać kilka miesięcy i sadzić latem, zanim pojawią się świeże sadzonki. Nie powinno się ich sadzić później niż do końca lipca, w przeciwnym razie mogą przemarznąć. Jeśli sadzonki frigo mają grubość powyżej 15 mm, posadzone w czerwcu powinny zaowocować po 2 miesiącach.
  • Sadzonek świeżych, uzyskiwanych późnym latem i wiosną, nie można przechowywać, dlatego sadzi się je jesienią i wiosną. Niestety ten termin sadzenia opóźnia rozwój truskawek. Od sadzenia truskawek do pierwszego owocowania mija kilkanaście miesięcy: 13-14 przy sadzeniu w kwietniu i 20 przy sadzeniu na początku października.

Odmiany truskawek

Znamy wiele odmian truskawek. Nie wszystkie równie dobrze nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce.

  • Do wczesnych odmian zalicza się truskawki takie jak Senga Precosa i Kama.
  • Nieco później dojrzewają Dukat, Elkat i Polka. Dukat to jedna z najsłodszych odmian truskawek, podobnie Polka, która zaliczana jest do najsmaczniejszych. Ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia.
  • Z odmian późnych warto polecić Pegasusa, który o dużych, stożkowatych owocach. Dodatkow ta odmiana truskawek jest odporna na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego. Bogota także owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Daje duże, jasnoczerwone owoce. Selva jest truskawką powtarzającą owocowanie – najpierw pozwala cieszyć się owocami w czerwcu, a potem w sierpniu. Owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie. Skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem – niekiedy na wierzchołkach owocu jest jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.

Pielęgnacja truskawek

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić (np. Aktywatorem wzrostu Brunatne BioZłoto, który zwiększa odporność na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu). W uprawie roślin decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, potas z kolei decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

Poza nawożeniem należy także pamiętać o usuwaniu chwastów. W tym celu warto spulchniać glebę motyką wokół roślin, uważając by ich nie uszkodzić. Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji – pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Najpiękniejsze rośliny ozdobne na wrzosowisko

Wrzosowisko to pagórkowaty teren przepięknie obsadzony wrzosami. Taki uroczy zakątek można zbudować...

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

Kamień w ogrodzie. Jaki rodzaj kamienia...

Kamień to naturalny budulec powszechnie stosowany w ogrodzie. Poszczególne kamienie ogrodowe...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Jakie rośliny odstraszają komary? Skuteczny...

Zastanawiasz się co zrobić, żeby skutecznie odstraszyć komary? Mamy sposób na pozbycie się tych...

Co posadzić przy słonecznym tarasie?

Jakie rośliny będą pięknie wyglądać latem, sprawdzą się w pełnym słońcu i na niezbyt urodzajnej glebie? ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.