| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie i pielęgnacja truskawek. Czy znasz popularne odmiany truskawek?

Sadzenie i pielęgnacja truskawek. Czy znasz popularne odmiany truskawek?

Truskawkom nie sposób się oprzeć. Te smaczne owoce warto mieć w swoim ogródku. Dowiedz się, jak przeprowadzić sadzenie truskawek i które odmiany są najsłodsze.

W zależności od odmiany truskawki dojrzewają mniej więcej pod koniec maja. Najobfitszy plon dają w drugim roku owocowania, później owoce mogą być coraz mniejsze. Im starsza jest roślina, tym bardziej narażona na podmarzanie w czasie zimy i przesuszenie w upalne lato. W przydomowych ogrodach zaleca się, aby truskawki były uprawiane maksymalnie 5 lat w jednym miejscu.

Sadzenie truskawek

Aby roślina obficie owocowała, potrzebuje czasu, żeby się rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą sporo pąków kwiatowych na następny rok. Szukając sadzonek truskawek, wybieraj okazy zdrowe, wolne od chorób. Nie przesadzaj w nowe miejsce truskawek z likwidowanego zagonu. Młode sadzonki truskawek wykorzystane do założenia nowego zagonu są bardziej narażone na choroby.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek truskawek:

  • Sadzonki frigo - kopane w stanie spoczynku zimowego roślin i po oczyszczeniu umieszczane w chłodni. W tej temperaturze można je przechowywać kilka miesięcy i sadzić latem, zanim pojawią się świeże sadzonki. Nie powinno się ich sadzić później niż do końca lipca, w przeciwnym razie mogą przemarznąć. Jeśli sadzonki frigo mają grubość powyżej 15 mm, posadzone w czerwcu powinny zaowocować po 2 miesiącach.
  • Sadzonki świeże, uzyskiwane późnym latem i wiosną, których nie można przechowywać, dlatego sadzi się je jesienią i wiosną. Niestety ten termin sadzenia opóźnia rozwój truskawek. Od sadzenia truskawek do pierwszego owocowania mija kilkanaście miesięcy: 13-14 przy sadzeniu w kwietniu i 20 przy sadzeniu na początku października.

Zobacz też: Rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych

Odmiany truskawek

Istnieje wiele odmian truskawek. Nie wszystkie równie dobrze nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce.

  • Do wczesnych odmian zalicza się truskawki takie jak Senga Precosa i Kama.
  • Nieco później dojrzewają Dukat, Elkat i Polka. Dukat to jedna z najsłodszych odmian truskawek, podobnie Polka, która zaliczana jest do najsmaczniejszych. Ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia.
  • Z odmian późnych warto polecić Pegasusa o dużych, stożkowatych owocach. Dodatkowo ta odmiana truskawek jest odporna na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego. Bogota także owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Daje duże, jasnoczerwone owoce. Selva jest truskawką powtarzającą owocowanie – najpierw pozwala cieszyć się owocami w czerwcu, a potem w sierpniu. Owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie. Skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem – niekiedy na wierzchołkach owocu jest jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.

Pielęgnacja truskawek

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić (np. aktywatorem wzrostu Brunatne BioZłoto, który zwiększa odporność na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu). W uprawie roślin decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, potas z kolei decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

Poza nawożeniem należy także pamiętać o usuwaniu chwastów. W tym celu warto spulchniać glebę motyką wokół roślin, uważając by ich nie uszkodzić. Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji – pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nietypowe desery z truskawek

Warzywa i zioła w ogrodzie  - dobry pomysł na rabatę

Warzywa i zioła w ogrodzie sadzimy zwykle oddzielnie, w mniej reprezentacyjnej części działki lub...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki...

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy jakie wybrać...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Iglaki do ogrodu. Przegląd roślin iglastych:...

Iglaki do ogrodu: zdjęcia, gatunki, kompozycje. Iglaki to żywe dekoracje spotykane niemal w każdym ogrodzie....