| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie i pielęgnacja truskawek. Czy znasz popularne odmiany truskawek?

Sadzenie i pielęgnacja truskawek. Czy znasz popularne odmiany truskawek?

Truskawkom nie sposób się oprzeć. Te smaczne owoce warto mieć w swoim ogródku. Dowiedz się, jak przeprowadzić sadzenie truskawek i które odmiany są najsłodsze.

W zależności od odmiany truskawki dojrzewają mniej więcej pod koniec maja. Najobfitszy plon dają w drugim roku owocowania, później owoce mogą być coraz mniejsze. Im starsza jest roślina, tym bardziej narażona na podmarzanie w czasie zimy i przesuszenie w upalne lato. W przydomowych ogrodach zaleca się, aby truskawki były uprawiane maksymalnie 5 lat w jednym miejscu.

Sadzenie truskawek

Aby roślina obficie owocowała, potrzebuje czasu, żeby się rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą sporo pąków kwiatowych na następny rok. Szukając sadzonek truskawek, wybieraj okazy zdrowe, wolne od chorób. Nie przesadzaj w nowe miejsce truskawek z likwidowanego zagonu. Młode sadzonki truskawek wykorzystane do założenia nowego zagonu są bardziej narażone na choroby.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek truskawek:

  • Sadzonki frigo - kopane w stanie spoczynku zimowego roślin i po oczyszczeniu umieszczane w chłodni. W tej temperaturze można je przechowywać kilka miesięcy i sadzić latem, zanim pojawią się świeże sadzonki. Nie powinno się ich sadzić później niż do końca lipca, w przeciwnym razie mogą przemarznąć. Jeśli sadzonki frigo mają grubość powyżej 15 mm, posadzone w czerwcu powinny zaowocować po 2 miesiącach.
  • Sadzonki świeże, uzyskiwane późnym latem i wiosną, których nie można przechowywać, dlatego sadzi się je jesienią i wiosną. Niestety ten termin sadzenia opóźnia rozwój truskawek. Od sadzenia truskawek do pierwszego owocowania mija kilkanaście miesięcy: 13-14 przy sadzeniu w kwietniu i 20 przy sadzeniu na początku października.

Zobacz też: Rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych

Odmiany truskawek

Istnieje wiele odmian truskawek. Nie wszystkie równie dobrze nadają się do uprawy w przydomowym ogródku czy na działce.

  • Do wczesnych odmian zalicza się truskawki takie jak Senga Precosa i Kama.
  • Nieco później dojrzewają Dukat, Elkat i Polka. Dukat to jedna z najsłodszych odmian truskawek, podobnie Polka, która zaliczana jest do najsmaczniejszych. Ma duże, ciemnoczerwone owoce i świetnie nadaje się do mrożenia.
  • Z odmian późnych warto polecić Pegasusa o dużych, stożkowatych owocach. Dodatkowo ta odmiana truskawek jest odporna na szarą pleśń i choroby systemu korzeniowego. Bogota także owocuje jako jedna z ostatnich truskawek. Daje duże, jasnoczerwone owoce. Selva jest truskawką powtarzającą owocowanie – najpierw pozwala cieszyć się owocami w czerwcu, a potem w sierpniu. Owoce są duże, o niezbyt regularnym kształcie. Skórka ma kolor karminowy z silnym połyskiem – niekiedy na wierzchołkach owocu jest jaśniejsza, natomiast miąższ ma wybarwienie od pomarańczowego do ciemnoróżowego.

Pielęgnacja truskawek

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną m.in. po marchwi, fasoli i roślinach kapustnych. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić (np. aktywatorem wzrostu Brunatne BioZłoto, który zwiększa odporność na choroby i niesprzyjające warunki wzrostu). W uprawie roślin decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, potas z kolei decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

Poza nawożeniem należy także pamiętać o usuwaniu chwastów. W tym celu warto spulchniać glebę motyką wokół roślin, uważając by ich nie uszkodzić. Rozłogi trzeba usuwać przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji – pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi na początku września. Rozłogi stanowią, podobnie jak chwasty, konkurencję o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Nietypowe desery z truskawek

Warzywa i zioła w ogrodzie  - dobry pomysł na rabatę

Warzywa i zioła w ogrodzie sadzimy zwykle oddzielnie, w mniej reprezentacyjnej części działki lub...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....