| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie: kupowanie roślin i przygotowanie ziemi do sadzenia

Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie: kupowanie roślin i przygotowanie ziemi do sadzenia

Drzew i krzewy ozdobne są dekoracją każdego ogrodu. Warto więc wiedzieć, jak je poprawnie sadzić, by szybko się ukorzeniły, dobrze rosły i nie chorowały. Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie roślin - lepiej robić to wiosną, czy jesienią. Dowiedz sie, jak kupować drzewka i krzewy do ogrodu oraz w jaki sposób przygotować ziemię, w której będą sadzone.

Rośliny przeznaczone do sadzenia możemy kupić z odkrytymi korzeniami, czyli bez bryły ziemi wokół nich, balotowane, czyli z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną, oraz w pojemnikach.

Drzewka i krzewy z odkrytymi korzeniami są znacznie tańsze od roślin sprzedawanych w pojemnikach, ale można je sadzić tylko przez bardzo krótki czas – wyłącznie w stanie spoczynku roślin. Robimy to wiosną – nie później niż do końca kwietnia – lub jesienią – dopóki nie ma przymrozków.

Rośliny balotowane uprawia się w gruncie i wykopuje tuż przed sprzedażą, a sadzi wczesną wiosną lub późną jesienią. Iglaste sadzi się tylko do końca marca i najpóźniej na przełomie sierpnia i września.

Rośliny od początku uprawiane w donicach łatwiej się przyjmują. Dlatego sadzimy je przez cały sezon, nawet późną jesienią, o ile ziemia nie jest zamarznięta.

PAMIĘTAJ

Jesienne sadzenie źle znoszą drzewa iglaste i zimozielone liściaste oraz wrażliwe na mróz, na przykład brzoskwinie, morele, klony palmowe. Z ich sadzeniem należy poczekać do wiosny w ogrodach o surowym klimacie oraz wszędzie tam, gdzie ziemia jest zbita i gliniasta.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak kupować i przechowywać drzewa i krzewy do sadzenia w ogrodzie

Wybierajmy rośliny o gęstej, dobrze uformowanej koronie – zdrowe, bez śladów szkodników i chorób. Korzenie drzew i krzewów powinny być zdrowe i nieuszkodzone.

Bryła korzeniowa roślin balotowanych nie może się rozpadać ani być przesuszona. Korzenie roślin sprzedawanych w pojemnikach nie powinny być zbite ani przerastać przez dno.

Podczas transportu rośliny sprzedawane z odkrytymi korzeniami trzeba zabezpieczyć przed wysuszeniem. W tym celu wystarczy owinąć korzenie wilgotną tkaniną. Jeżeli roślin nie sadzimy natychmiast po przewiezieniu do ogrodu, trzeba je zadołować, czyli ułożyć w dołku i obsypać wilgotną ziemią. Zadołowane jesienią i dodatkowo zabezpieczone bez problemu powinny przetrwać zimę. Wiosną należy je posadzić, zanim zaczną puszczać pąki.

Jak przygotować podłoże do sadzenia drzew i krzewów

Gleba powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej, najlepiej na głębokość dwóch szpadli (w taki sposób, by jej dolna jałowa warstwa została na spodzie).

Do ziemi warto dodać kompostu (jeżeli nie była dawno uprawiana i jest nieurodzajna, trzeba wymieszać kompost z ziemią w proporcji 1:1) oraz nawozów mineralnych (na przykład Azofoski w ilości 10 g/m²).

W tak przygotowanym podłożu dobrze rośnie większość drzew i krzewów. Jedynie wrzosowate (azalie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce) muszą rosnąć w kwaśnym podłożu.

Kwaśne podłoże można kupić lub zrobić samemu, mieszając równe ilości kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi liściowej (zamiast niej można użyć kompostu lub żyznej ziemi).

Cięcie drzew i krzewów wiosną. Zasady dobrego cięcia drzew i krzewów

Cięcie drzew i krzewów jest konieczne, by rośliny w naszym ogrodzie wyglądały zdrowo,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Pnącza: rośliny wieloletnie, które otulą twój...

Wybieramy pnącza do ogrodu. Jeśli masz mały ogród i chcesz stworzyć zielone osłony zapewniających...

Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze...

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to...