| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie: kupowanie roślin i przygotowanie ziemi do sadzenia

Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie: kupowanie roślin i przygotowanie ziemi do sadzenia

Drzew i krzewy ozdobne są dekoracją każdego ogrodu. Warto więc wiedzieć, jak je poprawnie sadzić, by szybko się ukorzeniły, dobrze rosły i nie chorowały. Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie roślin - lepiej robić to wiosną, czy jesienią. Dowiedz sie, jak kupować drzewka i krzewy do ogrodu oraz w jaki sposób przygotować ziemię, w której będą sadzone.

Rośliny przeznaczone do sadzenia możemy kupić z odkrytymi korzeniami, czyli bez bryły ziemi wokół nich, balotowane, czyli z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną, oraz w pojemnikach.

Drzewka i krzewy z odkrytymi korzeniami są znacznie tańsze od roślin sprzedawanych w pojemnikach, ale można je sadzić tylko przez bardzo krótki czas – wyłącznie w stanie spoczynku roślin. Robimy to wiosną – nie później niż do końca kwietnia – lub jesienią – dopóki nie ma przymrozków.

Rośliny balotowane uprawia się w gruncie i wykopuje tuż przed sprzedażą, a sadzi wczesną wiosną lub późną jesienią. Iglaste sadzi się tylko do końca marca i najpóźniej na przełomie sierpnia i września.

Rośliny od początku uprawiane w donicach łatwiej się przyjmują. Dlatego sadzimy je przez cały sezon, nawet późną jesienią, o ile ziemia nie jest zamarznięta.

PAMIĘTAJ

Jesienne sadzenie źle znoszą drzewa iglaste i zimozielone liściaste oraz wrażliwe na mróz, na przykład brzoskwinie, morele, klony palmowe. Z ich sadzeniem należy poczekać do wiosny w ogrodach o surowym klimacie oraz wszędzie tam, gdzie ziemia jest zbita i gliniasta.

Jak kupować i przechowywać drzewa i krzewy do sadzenia w ogrodzie

Wybierajmy rośliny o gęstej, dobrze uformowanej koronie – zdrowe, bez śladów szkodników i chorób. Korzenie drzew i krzewów powinny być zdrowe i nieuszkodzone.

Bryła korzeniowa roślin balotowanych nie może się rozpadać ani być przesuszona. Korzenie roślin sprzedawanych w pojemnikach nie powinny być zbite ani przerastać przez dno.

Podczas transportu rośliny sprzedawane z odkrytymi korzeniami trzeba zabezpieczyć przed wysuszeniem. W tym celu wystarczy owinąć korzenie wilgotną tkaniną. Jeżeli roślin nie sadzimy natychmiast po przewiezieniu do ogrodu, trzeba je zadołować, czyli ułożyć w dołku i obsypać wilgotną ziemią. Zadołowane jesienią i dodatkowo zabezpieczone bez problemu powinny przetrwać zimę. Wiosną należy je posadzić, zanim zaczną puszczać pąki.

Jak przygotować podłoże do sadzenia drzew i krzewów

Gleba powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej, najlepiej na głębokość dwóch szpadli (w taki sposób, by jej dolna jałowa warstwa została na spodzie).

Do ziemi warto dodać kompostu (jeżeli nie była dawno uprawiana i jest nieurodzajna, trzeba wymieszać kompost z ziemią w proporcji 1:1) oraz nawozów mineralnych (na przykład Azofoski w ilości 10 g/m²).

W tak przygotowanym podłożu dobrze rośnie większość drzew i krzewów. Jedynie wrzosowate (azalie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce) muszą rosnąć w kwaśnym podłożu.

Kwaśne podłoże można kupić lub zrobić samemu, mieszając równe ilości kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi liściowej (zamiast niej można użyć kompostu lub żyznej ziemi).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Rośliny do ogrodu. Jakie gatunki roślin posadzić...

Jednym z problematycznych miejsc w ogrodzie jest przestrzeń pod koroną drzew i krzewów. Panują tam...

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

Co posadzić przy słonecznym tarasie?

Jakie rośliny będą pięknie wyglądać latem, sprawdzą się w pełnym słońcu i na niezbyt urodzajnej glebie? ...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Rośliny na suche bukiety

Kompozycje z suchych kwiatów to dekoracje, które zdobią wnętrza przez cały rok. Z powodzeniem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.