| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie drzew i krzewów. Poradnik, jak posadzić rośliny w ogrodzie?

Sadzenie drzew i krzewów. Poradnik, jak posadzić rośliny w ogrodzie?

Sadzenie drzew i krzewów zakupionych w szkółkach nie jest trudne. Najpierw należy starannie zaplanować miejsce dla posczególnych roślin, przygotować dołki z żyzną ziemią i posadzić w nich rośliny. Zobacz, jakie są zasady sadzenia drzewek i krzewów w przydomowym ogródku.

Autor: Mariusz Bykowski

Zakupione drzewa i krzewy warto przed sadzeniem rozłożyć na rabacie. Łatwiej wówczas korygować odległości i układ roślin. Najłatwiej będzie porozstawiać krzewy kupowane w doniczkach

Jak sadzić drzewa i krzewy

  • Drzewa i krzewy balotowane – możemy je posadzić razem z tkaniną, w którą są owinięte korzenie (z czasem się rozłoży). Wcześniej należy jednak przeciąć sznurek, którym roślina jest obwiązana.
  • Drzewa i krzewy rosnące w doniczkach najpierw trzeba ostrożnie wyjąć z pojemników. Pozwijane korzenie rozprostować, a uszkodzone i chore przyciąć.
  • Rośliny z odkrytymi korzeniami umieszczamy w dołku, a ich korzenie rozkładamy na kopczyku urodzajnej ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.

Zobacz koniecznie poradnik, jak kupować rośliny i przygotować ziemię do sadzenia drzew i krzewów >>

Każdą roślinę należy ustawić pionowo w przygotowanym dla niej dołku, a następnie obsypać urodzajną ziemią i mocno udeptać. Po posadzeniu powinna znajdować się na takim samym poziomie, na jakim rosła w szkółce.

Wokół posadzonych drzewek i krzewów należy uformować zagłębienie, które ułatwi gromadzenie się wody w czasie podlewania. Jesienią wokół rośliny trzeba usypać kopczyk, który ochroni korzenie przed przemarznięciem.

Jeśli drzewa i krzewy były sadzone wiosną, to przycina się je tuż po posadzeniu. Jeśli rośliny sadzone były jesienią – z przycinaniem czekamy do wiosny. Ograniczy to utratę wody przez liście i ułatwi szybsze zakorzenienie się roślin w nowym miejscu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami

Jak i po co palikować młode drzewka

Dopóki korzenie nie przerosną gleby, posadzone drzewko jest mało stabilne – może przechylić się lub nawet wywrócić. Aby temu zapobiec, warto przywiązać je do drewnianego palika. Przedtem palik warto zaimpregnować albo przynajmniej opalić w części, która będzie miała kontakt z ziemią. Drzewa palikuje się tuż po posadzeniu. Dzięki temu będą rosnąć pionowo.

Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie: kupowanie roślin i przygotowanie ziemi do sadzenia

Drzew i krzewy ozdobne są dekoracją każdego ogrodu. Warto więc wiedzieć, jak je poprawnie sadzić,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...

Jak dopasować rośliny do ogrodu według Twojego...

Sprawdź o czym powinieneś pamiętać przystępując do projektowania ogrodu. Wybór roślin powinien być...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Co posadzić przy słonecznym tarasie?

Jakie rośliny będą pięknie wyglądać latem, sprawdzą się w pełnym słońcu i na niezbyt urodzajnej glebie? ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.