| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie drzew i krzewów. Poradnik, jak posadzić rośliny w ogrodzie?

Sadzenie drzew i krzewów. Poradnik, jak posadzić rośliny w ogrodzie?

Sadzenie drzew i krzewów zakupionych w szkółkach nie jest trudne. Najpierw należy starannie zaplanować miejsce dla posczególnych roślin, przygotować dołki z żyzną ziemią i posadzić w nich rośliny. Zobacz, jakie są zasady sadzenia drzewek i krzewów w przydomowym ogródku.

Autor: Mariusz Bykowski

Zakupione drzewa i krzewy warto przed sadzeniem rozłożyć na rabacie. Łatwiej wówczas korygować odległości i układ roślin. Najłatwiej będzie porozstawiać krzewy kupowane w doniczkach

Jak sadzić drzewa i krzewy

  • Drzewa i krzewy balotowane – możemy je posadzić razem z tkaniną, w którą są owinięte korzenie (z czasem się rozłoży). Wcześniej należy jednak przeciąć sznurek, którym roślina jest obwiązana.
  • Drzewa i krzewy rosnące w doniczkach najpierw trzeba ostrożnie wyjąć z pojemników. Pozwijane korzenie rozprostować, a uszkodzone i chore przyciąć.
  • Rośliny z odkrytymi korzeniami umieszczamy w dołku, a ich korzenie rozkładamy na kopczyku urodzajnej ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.

Zobacz koniecznie poradnik, jak kupować rośliny i przygotować ziemię do sadzenia drzew i krzewów >>

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Każdą roślinę należy ustawić pionowo w przygotowanym dla niej dołku, a następnie obsypać urodzajną ziemią i mocno udeptać. Po posadzeniu powinna znajdować się na takim samym poziomie, na jakim rosła w szkółce.

Wokół posadzonych drzewek i krzewów należy uformować zagłębienie, które ułatwi gromadzenie się wody w czasie podlewania. Jesienią wokół rośliny trzeba usypać kopczyk, który ochroni korzenie przed przemarznięciem.

Jeśli drzewa i krzewy były sadzone wiosną, to przycina się je tuż po posadzeniu. Jeśli rośliny sadzone były jesienią – z przycinaniem czekamy do wiosny. Ograniczy to utratę wody przez liście i ułatwi szybsze zakorzenienie się roślin w nowym miejscu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami

Jak i po co palikować młode drzewka

Dopóki korzenie nie przerosną gleby, posadzone drzewko jest mało stabilne – może przechylić się lub nawet wywrócić. Aby temu zapobiec, warto przywiązać je do drewnianego palika. Przedtem palik warto zaimpregnować albo przynajmniej opalić w części, która będzie miała kontakt z ziemią. Drzewa palikuje się tuż po posadzeniu. Dzięki temu będą rosnąć pionowo.

Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod...

Jakie rośliny posadzić pod drzewami? Obszary pod koroną drzew i krzewów uchodzą za newralgiczne punkty...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

Wierzba mandżurska: sadzenie, uprawa, cięcie....

Wierzba mandżurska (Lalix babylonica var pekinensis) to jedno z najefektowniejszych drzew liściastych...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki...

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy jakie wybrać...