Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Rozmnażanie magnolii z nasion i przez szczepienie

Rozmnażanie magnolii z nasion i przez szczepienie

Magnolia jest krzewem, który spotkamy nie tylko w Azji Wschodniej czy Ameryce. Magnolia to także roślina ozdobna, wymagająca pielęgnacji i troski. Możemy ją rozmnażać zarówno z nasion jak i przez szczepienie. Od wyboru sposobu rozmnażania magnolii zależy, kiedy ta urocza roślina zakwitnie. Zobacz, jak długo musisz czekać, by cieszyć swoje oczy kwiatami magnolii.

Autor: Maria Muszalska

Rozmnażanie magnolii z nasion

Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak proste. Przede wszystkim nasiona należy zrywać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać.

Nasiona magnolii otoczone są najczęściej czerwonymi lub brązowymi, twardymi osnówkami. Takie nasiona przez kilka dni powinniśmy moczyć w letniej wodzie. Gdy osnówki zaczną odchodzić od łupin, trzeba usunąć je szczotką lub włożyć do woreczka z szorstkiego płótna i trzeć nasiona tkaniną. Oczyszczone z osnówek nasiona należy opłukać, włożyć do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu, po czym dokładnie wymieszać. Następnie na 3-4 miesiące trzeba ustawić je w piwnicy w temperaturze około 5°C, aby dojrzały (zarodek w nasionach zebranych prosto z drzewa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany).

Jeśli nie mamy piwnicy nasiona możemy włożyć do plastikowych torebek i umieścić w lodówce, ale musimy wtedy pamiętać, aby raz na tydzień otwierać torebki i w ten sposób dostarczać dojrzewającym nasionom świeżego powietrza (zabieg przetrzymywania nasion w wilgotnym i przewiewnym środowisku o temperaturze 1-10°C, powodujący przerwanie stanu spoczynku zarodka, nazywamy stratyfikacją).

Wiosną nasiona siejemy w inspekcie lub do gruntu. Powinny wzejść po 4-6 tygodniach. Młoda magnolia musi być okrywana na zimę liśćmi lub świerkowymi gałęziami.
Nasiona, które zostały posiane do gruntu bez wcześniejszego przygotowania i nie wzeszły, mogą wykiełkować w następnym roku, gdyż leżąc przez zimę w ziemi, przejdą potrzebny im do rozwoju okres chłodu.

Magnolia rozmnażana z nasion (często rozmnażana jest w ten sposób magnolia japońska) po raz pierwszy zakwitaja dopiero po dziesięciu latach.

Kiedy zakwitnie magnolia rozmnażana z nasion, a kiedy magnolia szczepiona

To, kiedy po raz pierwszy magnolia wytworzy kwiaty, zależy od gatunku i odmiany (niektóre odmiany popularnej magnolii Soulange,a zakwitają już w drugim roku po posadzeniu) oraz od tego, jak została rozmnożona.

Większość magnolii sprzedawanych w sklepach ogrodniczych rozmnażana jest przez szczepienie - takie rośliny zakwitają już w drugim-czwartym roku uprawy.

Magnolie można także rozmnażać z nasion (często rozmnażana jest w ten sposób magnolia japońska), ale wtedy często rośliny po raz pierwszy zakwitają dopiero po dziesięciu latach.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Sadzenie i pielęgnacja truskawek. Czy znasz...

Zaczął się czas zbiorów truskawek w ogrodach. Czy znajdziesz na nie miejsce w swoim ogrodzie? Dowiedz się,...

Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Poznaj rośliny na taras pięknie kwitnące wiosną i...

Rośliny w donicach staną się ozdobą tarasu i niewielkiego ogrodu, pod warunkiem że odpowiednio je dobierzesz....

Warzywa i zioła w ogrodzie - dobry pomysł na...

Warzywa i zioła w ogrodzie sadzimy zwykle oddzielnie, w mniej reprezentacyjnej części działki lub nie...

Krzewy iglaste w twoim ogrodzie. Pielęgnacja...

Najchętniej kupowane rośliny do ogrodu to właśnie krzewy iglaste. Z pewnością zawdzięczają to mnogości...

WIDEO: Ogród różany - 20 filmów o 20 gatunkach...

Zobacz wielki filmowy album róż na murator.tv. 20 filmów o różach! Różne...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.