| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Rośliny ogrodowe: drzewa i krzewy z barwnymi owocami

Rośliny ogrodowe: drzewa i krzewy z barwnymi owocami

Jesienią owoce wielu drzew i krzewów zmieniają kolor na żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, a nawet fioletowy. Ich jaskrawe barwy przyciągają wzrok i zdobią ogród także po opadnięciu liści. Zobacz, jakie drzewa i krzewy z barwnymi owocami posadzić w ogrodzie.

Autor: Maria Muszalska

Jesienią ozdobą berberysów są niewielkie, czerwone owoce oraz liście przebarwiające się na czerwono, pomarańczowo lub żółto

Drzewa i krzewy z barwnymi owocami

Jesienią owoce wielu drzew i krzewów zmieniają kolor na żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, a nawet fioletowy. Ich jaskrawe barwy przyciągają wzrok i zdobią ogród także po opadnięciu liści. Niektóre owoce opadają po pierwszych mrozach, ale są też takie, które pozostają na roślinie aż do wiosny, pod warunkiem że nie zostaną wcześniej zjedzone przez ptaki. I to jest drugi powód, dla którego warto posadzić rośliny obficie owocujące – by szarą jesienią i zimą móc obserwować ptaki przylatujące do ogrodowej stołówki. Niektóre owoce możemy wykorzystać sami, na przykład pigwowca i rokitnika. Zawierają one dużo witamin (zwłaszcza C) i nadają się na przetwory.

Zobacz koniecznie:

Berberysy

Krzewy wysokości 1-3 m o gęstych, ciernistych koronach. W maju rozwijają się żółte kwiaty zebrane w wiszące grona. W drugiej połowie lata dojrzewają czerwone owoce, które długo utrzymują się na gałązkach. Jesienią liście berberysów przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo lub żółto. Szczególnie efektowne są: berberys koreański, ottawski i Thunberga. Krzewy te mają bardzo małe wymagania glebowe, są odporne na suszę, mogą rosnąć w miejscach słonecznych lub w półcieniu.

Irgi

Krzewy o wzniesionym pokroju (80-150 cm wysokości) lub płożące (20-60 cm). Irgi odznaczają się zdrowym wzrostem i ładnym ulistnieniem. Dobrze rosną w przeciętnej ziemi, w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych. Dobrze też znoszą formowanie. Drobne białe kwiaty, które rozwijają się w maju, nie są szczególnie dekoracyjne. Pod koniec lata dojrzewają kuliste koralowe owoce. Jesienią najładniej wyglądają irga Dielsa oraz irgi: pozioma, pomarszczona, rozkrzewiona i karłowa, ponieważ ich liście są czerwone i pomarańczowe. Dekoracyjne owoce ma także zimozielona irga Dammera 'Major' i częściowo zimozielona irga szwedzka 'Coral Beauty'.

Jarząb pospolity (jarzębina)

To niewielkie drzewo osiągające najwyżej 10 m wysokości może rosnąć nawet w małym ogrodzie. Jarzębina uwagę przyciąga u schyłku lata, gdy dojrzewają kiście pomarańczowoczerwonych owoców, i jesienią, gdy liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Jarząb pospolity dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, w przeciętnej ogrodowej glebie. Jest wytrzymały na suszę. Godna polecenia jest odmiana 'Pendula' o malowniczym pokroju, ze zwieszającymi się do ziemi gałęziami. Owoce po przemrożeniu nadają się na przetwory (na przykład duszone jako dodatek do mięs).

Autor: Kalbar

Owoce jarzębiny (jarząb pospolity) bardzo ładnie wyglądają w jesiennych bukietach

Autor: Magdalena Michalak

Owoce ognika mają najcześciej jaskrawo-pomarańczową barwę. Ładnie prezentują się też odmiany o intensywnie żółtych owocach

Ognik szkarłatny

Krzew wysokości 2-3 m. Ognik ma błyszczące ciemnozielone liście, które w łagodne zimy pozostają na pędach, a w mroźne zwykle opadają. W maju rozwijają się białe kwiaty, jednak krzew najładniejszy staje się latem, gdy dojrzewają jaskrawo-pomarańczowe owoce (u odmiany 'Soleil d’Or' są intensywnie żółte). Owoce pozostają na roślinie przez całą zimę. Ognik szkarłatny dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu, w przeciętnej, jednak niezbyt suchej glebie. Może przemarzać, ale wiosną łatwo odrasta.

Rokitnik wąskolistny

Krzew lub drzewo o malowniczej koronie wysokości 3-5 m. Latem ozdobą są liście o nietypowym srebrnoszarym zabarwieniu, jesienią – cierpkie pomarańczowe owoce. Zawierają one dużo witamin i mikroelementów, są doskonałe na soki, galaretki i dżemy (w celach produkcyjnych wielkoowocowe odmiany rokitnika uprawiane są między innymi w Rosji, Chinach, Finlandii i Estonii). Ma bardzo małe wymagania – rośnie nawet na suchych piaskach, bywa wykorzystywany do umacniania nadmorskich wydm. Rokitnik wąskolistny dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki...

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy jakie wybrać...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Rośliny odstraszające komary: bazylia,...

Jeżeli przeraża Cię zmasowany atak komarów, które uniemożliwiają wypoczynek w ogrodzie, posadź...

Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod...

Jakie rośliny posadzić pod drzewami? Obszary pod koroną drzew i krzewów uchodzą za newralgiczne punkty...