| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Rośliny do ogrodu. Jakie gatunki roślin posadzić w cieniu pod drzewami?

Rośliny do ogrodu. Jakie gatunki roślin posadzić w cieniu pod drzewami?

Jednym z problematycznych miejsc w ogrodzie jest przestrzeń pod koroną drzew i krzewów. Panują tam niekorzystne warunki dla większości gatunków roślin. Które z nich warto wybrać? Jakie rośliny cieniolubne najlepiej poradzą sobie pod koronami drzew i krzewów?

Jak zagospodarować miejsca pod koroną drzew i krzewów

Zdecydowana większość roślin preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Warunki cieniste tolerują tylko niektóre gatunki, zwykle naturalnie rosnące w lasach. Dlatego miejsca pod koroną drzew i krzewów często są udręką dla właścicieli ogrodów. Najczęściej porastają je jedynie łatwo adaptujące się chwasty. Aby je ograniczyć, wokół drzew i krzewów usypuje się żwir lub ściółkę z trocin, liści bądź kory. Jest jednak inny sposób zagospodarowania takich powierzchni. To uprawa roślin okrywowych do cienia i gatunków wybitnie cieniolubnych.

Polecane gatunki roślin cieniolubnych

  • Barwinek pospolity – krzewinka o pokroju płożącym osiąga do 20 cm wysokości. Tworzy gęste kępy. Posiada błyszczące, eliptyczne, zimozielone liście. W kwietniu i maju kwitnie na fioletowo lub różowo. Dobrze znosi warunki cieniste, toleruje różne typy gleb. Odmiany o biało obrzeżonych liściach są nieco bardziej wymagające. Roślinę wykorzystuje się także w ozdobach wielkanocnych.
  • Dąbrówka rozłogowa – bylina rośnie kępami osiągając do 30 cm wysokości. Ma charakterystyczne zielonopurpurowe liście. Jest częściowo zimozielona. Od maja do sierpnia wytwarza groniaste kwiatostany o barwie fioletowej, różowej lub białej. Preferuje gleby próchnicze.
  • Runianka japońska – zimozielona krzewinka osiąga 20-30 cm wysokości. Posiada błyszczące, owalne, jasnozielone liście. Kwitnie w maju na biało. Łatwo zagęszcza się i zadarnia puste miejsca. Znosi warunki miejskie. Pasuje do ogrodów wielu typów – nie tylko orientalnych.
  • Bluszcz pospolity – ma nieco większe wymagania od powyższych gatunków. Znosi cień, ale jest mniej wytrzymały na susze. Kształt i ubarwienie liści zależy od odmiany. Pędy mogą osiągać kilka metrów długości. Służy nie tylko jako roślina okrywowa. Warto oplatać go wzdłuż pni starych drzew. Taką dekorację często stosuje się w ogrodach angielskich.
  • Kopytnik pospolity – roślina posiada duże, skórzaste liście o sercowatym kształcie. Lubi podłoża próchnicze i warunki półcieniste. W Polsce często spotyka się go w lasach. Dobrze komponuje się w ogrodach naturalistycznych, leśnych i angielskich.
  • Paprocie – warto je uprawiać pod koronami drzew liściastych. Znoszą cień, ale nie lubią suszy. Warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak nerecznica samcza, paprotka zwyczajna i pióropusznik strusi.

Pod koroną drzew można uprawiać także nieco wyższe gatunki. Warto zwrócić uwagę na mahonię pospolitą, bagno zwyczajne, funkie, jasnoty, bodziszki, konwalię majową i konwalijkę.

WARTO WIEDZIEĆ

Rośliny rosnące pod koroną drzew należy odpowiednio pielęgnować

Gatunki rosnące w cieniu mają zazwyczaj małe wymagania środowiskowe. Jednakże okazy uprawiane pod koroną drzew i krzewów mogą cierpieć na niedobór wody. Dlatego w czasie susz (i zimą – w przypadku roślin zimozielonych) zaleca się je podlewać. Sporadycznie można zasilać je także nawozami wieloskładnikowymi.

Większość gatunków – np.: okrywowe – jest dość ekspansywna. Dlatego podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie (pobudza wzrost, zwiększa krzewienie i ogranicza przerastanie trawnika) rabat i innych elementów. W pierwszych sezonach uprawy ważną rolę pełni także regularne odchwaszczanie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny na suche bukiety

Kompozycje z suchych kwiatów to dekoracje, które zdobią wnętrza przez cały rok. Z powodzeniem...

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

Czy można zrywać owoce z drzewa sąsiada? Co z...

Sadzenie drzew i krzewów w granicy działki, tuż przy ogrodzeniu to częste źródło...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

WIDEO: Ogród różany - 20 filmów o 20 gatunkach...

Zobacz wielki filmowy album róż na murator.tv. 20 filmów o różach! Różne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.