| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Rośliny cebulowe: gdzie posadzić cebule

Rośliny cebulowe: gdzie posadzić cebule

Kwitnące rośliny cebulowe są zwiastunem i symbolem wiosny; najwcześniejsze z nich kwitną już w lutym. Kwiaty roślin cebulowych tworzą w ogrodzie barwne plamy, dlatego też warto posadzić je w róźnych miejscach. Cebule można sadzić na rabatach, na trawniku, a nawet w pojemnikach ustawionych na tarsie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tulipany należą do najpopularniejszych roślin cebulowych. Najładniej wyglądają, gdy są sadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk

Sadzenie roślin cebulowych na rabatach

Rośliny cebulowe najładniej wyglądają w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. W ich sąsiedztwie dobrze jest posadzić rośliny o ładnych liściach, które przysłonią żółknące po przekwitnięciu części nadziemne i zamaskują puste miejsca latem.

Cebule i bulwy umieszcza się w dołkach lub rowkach wykopanych na odpowiednią głębokość. Można też stosować metodę zwaną holenderską, czyli wybrać ziemię w miejscu, gdzie ma rosnąć grupa roślin, ułożyć cebule lub bulwy na wzruszonym podłożu, a następnie je nim przysypać. Stworzymy cebulom lepsze warunki rozwoju, jeśli umieścimy je na 2-3 cm warstwie kompostu rozłożonego na dnie dołu.

Aby ochronić cebule i bulwy przed gryzoniami, można je sadzić w plastikowych koszyczkach (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Ułatwi to także ich wykopywanie.

Obejrzyj film: Sadzenie roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych na trawniku

Na trawniku najładniej wyglądają niewysokie rośliny, które wiosną tworzą barwne plamy, a potem dość szybko zamierają (dopiero gdy zaczną zasychać ich liście, można po raz pierwszy skosić trawnik). Mogą to być: cebulice, krokusy, przebiśniegi, ranniki i śnieżyce.

Cebule sadzi się w dołkach zrobionych sadzarką do cebul i przysypuje ziemią. Większe grupy roślin na trawniku lepiej sadzić inaczej – głęboko naciąć z trzech stron darń i odchylić jej brzegi, następnie usunąć z dna warstwę gleby, nasypać żyznego podłoża albo kompostu, ułożyć cebule lub bulwy i na koniec przykryć płatem darni.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Kwitnące w donicach hiacynty będą efektowną dekoracją "wiosennego" tarasu

Sadzenie roślin cebulowych w pojemnikach

Bardzo efektownie wyglądają rośliny cebulowe posadzone w donicach ustawionych na tarasach i patiach. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny tak posadzone są bardziej narażone na przemarzanie niż rosnące w gruncie. Dlatego przed nadejściem zimy warto przenieść pojemniki do ogrodu i zakopać. Jeśli nie jest to możliwe, można je zabezpieczyć słomianymi matami albo wstawić do skrzyni (najlepiej styropianowej) lub pudła kartonowego i wolne przestrzenie wypełnić rozdrobnionym styropianem, korą albo innym materiałem, który zapewni izolację przed mrozem. Wiosną, gdy rośliny zaczną wypuszczać liście, można zdjąć okrycie.

Sprawdź, kiedy sadzić cebule tulipanów, narcyzów, hiacyntów...

Róże angielskie parkowe. Pielęgnacja róż angielskich

Róże angielskie to doskonałe rośliny parkowe. To grupa współczesnych odmian...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wierzba mandżurska: sadzenie, uprawa, cięcie....

Wierzba mandżurska (Lalix babylonica var pekinensis) to jedno z najefektowniejszych drzew liściastych...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Tuje w ogrodzie: uprawa, sadzenie, cięcie....

Jak sadzić tuje i jak je uprawiać, by nie sprawiały problemów? Żywotnik (tuje) to jeden z...

Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich...

Zioła i ich właściwości lecznicze: wybieramy najlepsze rośliny. Zioła warto uprawiać w ogrodzie z kilku...

Pnącza: rośliny wieloletnie, które otulą twój...

Wybieramy pnącza do ogrodu. Jeśli masz mały ogród i chcesz stworzyć zielone osłony zapewniających...