Krzewy okrywowe zamiast trawnika. Jak sadzić i pielęgnować krzewy okrywowe i płożące

2021-03-24 9:06
Krzewy okrywowe
Autor: GettyImages Krzewy okrywowe są dobrym rozwiązaniem na skarpę. Na wzniesieniach szybko przesycha gleba, a dodatkowo bardzo uciążliwe jest tu koszenie trawy

Krzewy okrywowe są ciekawym rozwiązaniem, które może zastąpić trawnik. Jeżeli pielęgnacja trawnika zabiera ci za dużo czasu to warto zastanowić się nad wymianą trawy na rośliny ogrodowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji i są łatwe w utrzymaniu – takie jak krzewy okrywowe.

Żeby trawnik był naprawdę dekoracyjny, musi być regularnie pielęgnowany, co oznacza, że trzeba mu poświęcić sporo czasu. Należy go nie tylko kosić, ale także systematycznie podlewać i nawozić, a raz w roku poddać wertykulacji. Zdarza się jednak, że pomimo tych zabiegów darń słabo rośnie, żółknie i zasycha albo staje się rzadka i przerasta mchem. Tam, gdzie nie urośnie trawa, poradzą sobie krzewy okrywowe. Nie zastąpią one co prawda trawnika w stu procentach (trudno je sobie wyobrazić w miejscu służącym rekreacji czy na boisku), ale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mogą pełnić funkcję estetycznej zielonej powierzchni wypełniającej przestrzeń ogrodową.

Barwinek - znakomita roślina okrywowa

Krzewy okrywowe w ogrodzie - praktyczne i efektowne

Jako krzewy okrywowe są stosowane gatunki i odmiany, które szybko rozrastają się na boki, są gęste, a jednocześnie nie rosną zbyt wysoko. Poza tym są długowieczne i mają niewielkie wymagania. Część z nich tworzy rozłogi, inne mają długie pędy, które pokładają się na ziemi i niekiedy się w niej ukorzeniają. Dzięki temu zajmują coraz większy obszar i bardzo skutecznie zadarniają powierzchnię, zapobiegając wzrostowi chwastów. W efekcie odpada niewdzięczna czynność, jaką jest pielenie ogrodu.

Kupując krzewy okrywowe, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby były dobrane do warunków wzrostu, jakie panują na działce. Dobrze dostosowane do środowiska – nasłonecznienia, rodzaju gleby i jej wilgotności – bujnie rosną, są silne, nie chorują, są rzadziej zasiedlane przez szkodniki i bardziej odporne na mróz. W konsekwencji nie wymagają specjalnego traktowania i „same” dobrze rosną.  

Bardzo cenne są gatunki krzewów okrywowych zimozielonych – efektowne przez cały rok, również zimą. 

Krzewy okrywowe do słonecznego ogrodu

Krzewy okrywowe można posadzić wszędzie, bo tworzą ładne tło dla wyższych roślin, są jednak miejsca, w których sprawdzą się zamiast trawnika szczególnie dobrze. Jednym z takim miejsc są fragmenty z piaszczystą glebą. Jest ona przepuszczalna i bardzo łatwo przesycha, co nie służy darni. W czasie suszy znikają wrażliwe odmiany traw, a pozostają najsilniejsze, ale i najmniej dekoracyjne. Żeby temu zapobiec, darń musi być stale nawadniana, a to oznacza konieczność dostarczania do gruntu z wodociągu setek litrów wody. Oszczędniej i ekologiczniej jest posadzić rośliny okrywowe.

Do krzewów okrywowych, które dobrze znoszą prażące słońce i są odporne na okresową suszę, należą między innymi:

Jakie krzewy okrywowe na miejsca zacienione

Krzewy okrywowe dobrze sprawdzą się także w zacienionych miejscach ogrodu. Niedostatek światła sprawia, że trawa marnieje – darń staje się rzadka, a między źdźbłami pojawia się mech. Zakładając trawnik przy północnej ścianie domu czy pod gęstymi koronami drzew, trzeba się więc liczyć z tym, że konieczne stanie się regularne dosiewanie trawy i stosowanie środków, które zapobiegają rozwojowi mchu.

Można tego uniknąć, sadząc krzewy takie jak:

Przeczytaj też: Cieniste zakątki w ogrodzie: jak zagospodarować zacienione miejsce w ogrodzie >>

Trzmielina Fortune’a
Autor: GettyImages Trzmielina Fortune’a to zimozielony krzew liściasty. Znakomita roślina okrywowa tworząca zwarte kobierce, rośnie dobrze niemal w każdych warunkach

Krzewy okrywowe na skarpy

Krzewy okrywowe to także dobre rozwiązanie na skarpę. Na wzniesieniach szybko przesycha gleba, a dodatkowo bardzo uciążliwe jest tu koszenie trawy. W takich warunkach lepiej zastosować krzewy, najlepiej o silnych i rozgałęzionych korzeniach, które przerastając podłoże, zapobiegają erozji ziemi. Szczególnie polecane są gatunki, które tworzą mocne rozłogi albo kłącza. Ich gęsta siatka oplata glebę, skutecznie przeciwdziałając jej osuwaniu się.

Na skarpach dobrze rosną:

  • irga Dammera, pozioma, purpurowa i rozesłana,
  • szczodrzeniec położony,
  • trzmielina Fortune’a.

Przeczytaj też: Rośliny zadarniające do obsadzenia skarpy w ogrodzie >>

Szczodrzeniec położony
Autor: GettyImages Szczodrzeniec położony to niski krzew o płożących się po ziemi pędach. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i słonecznych

Jak sadzić krzewy okrywowe?

Na 1 m2 sadzi się od dwóch do kilku sztuk krzewów okrywowych, zależnie od ich wielkości. Miejsce, w którym są planowane, trzeba przekopać i odchwaścić, usuwając wszystkie kłącza i rozłogi. Pozostawienie nawet niewielkich ich fragmentów wystarczy, żeby odrodziły się uciążliwe wieloletnie chwasty, na przykład pokrzywa czy bardzo żywotny perz. Wyrywanie ich później spomiędzy gęsto rosnących krzewów okrywowych pochłonie sporo czasu.

Następnie glebę zasila się kompostem. Rozkłada się go warstwą grubości 3 cm (lub więcej, zwłaszcza jeśli ziemia w ogrodzie nie jest najlepszej jakości) i lekko miesza z podłożem. W przypadku dużych krzewów, zamiast nawozić całą powierzchnię gruntu, można dodać nawóz do ziemi ogrodowej i po wypełnieniu taką mieszanką dołka umieścić w nim roślinę.

Przed obsadzeniem skarpy warto ją umocnić panelami z tworzywa przypominającymi plaster miodu (rośliny sadzi się w otworach) lub włókniną szkółkarską (nacina się ją na krzyż i w tym miejscu lokuje krzewy).

Przeczytaj też: Rośliny zadarniające: rozmnażanie i sadzenie >>

Pielęgnacja krzewów okrywowych

Krzewy okrywowe po posadzeniu dobrze jest obsypać 5-centymetrową warstwą kory, która zmniejszy parowanie wody z gruntu i ograniczy wzrost chwastów. Do czasu, aż się solidnie ukorzenią w nowym miejscu, trzeba je regularnie podlewać. Przez pierwsze dwa-trzy lata wzrostu należy je też systematycznie odchwaszczać, później, gdy się rozrosną i zasłonią powierzchnię ziemi, chwasty będą się pojawiały sporadycznie. W kolejnych latach krzewy okrywowe właściwie nie wymagają pielęgnacji – nie trzeba ich podlewać (lub tylko w czasie długotrwałej suszy), przycinać ani grabić, a jeżeli dobrze rosną i ich liście są intensywnie zabarwione – również co roku nawozić. Raz na kilka lat wiosną można je zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają