| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Pomysł na ogród ozdobny: wrzosowisko w roli głównej
Wrzosy w ogrodzie

Pomysł na ogród ozdobny: wrzosowisko w roli głównej

Jest wiele powodów, dla których warto mieć wrzosy w ogrodzie. Kwitną obficie i długo, a ich kwiaty mają przepiękne kolory. Różnobarwne liście sprawią, że twój ogród będzie naprawdę ozdobny, nie tylko jesienią. Warto pamiętać, że wrzosowisko ma jednak swoje konkretne wymagania.

Autor: Jupiterimages

Wrzosy najlepiej sadzić w grupach po kilkanaście sztuk jednej odmiany, a ziemię między roślinami wysypać korą

Gdzie w ogrodzie wrzosowisko?

Stanowisko, na którym rosną wrzosy, powinno być słoneczne i osłonięte od silnego wiatru (zimą mógłby wysuszyć rośliny). Choć w naturze wrzosy porastają nawet piaszczyste wydmy, odmiany ogrodowe wymagają lepszego podłoża – ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i dość żyznej o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Nie lubią miejsc podmokłych, w których jesienią i zimą gromadzi się woda. W takich warunkach ich korzenie łatwo gniją.

Niewskazana do ich uprawy jest także ciężka ziemia gliniasta. W miejscu, w którym ma powstać wrzosowisko, najlepiej usunąć ją na głębokość 30 cm, nasypać na dno drenaż ze żwiru i wypełnić dół gotowym podłożem dla roślin wrzosowatych lub – wymieszanych w równych częściach – kwaśnym torfem wysokim, przekompostowaną korą i ziemią liściową (zamiast niej można użyć zwykłego kompostu). Jeżeli ziemia na działce jest urodzajna, wystarczy do niej dodać kwaśnego torfu – rozkłada się go mniej więcej 15-centymetrową warstwą i miesza z podłożem.

Rośliny sadzi się w odległości 20-30 cm jedna od drugiej, a następnie ściółkuje rabatę korą. Zapobiegnie ona parowaniu wody z podłoża – wrzosy mają płytki system korzeniowy, więc warto przeciwdziałać szybkiemu przesychaniu wierzchniej warstwy gleby. Kora chroni także korzenie przed mrozem, a rozkładając się, dostarcza próchnicy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Magdalena Michalak

Wrzosy warto kupować jesienią, gdy kwitną. Oferta jest wtedy największa, od razu też widać rośliny w pełnej krasie

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie są odmiany wrzosów?

Wrzosy o różowo-fioletowych kwiatach: Annemarie (pełne kwiaty), Bonita (odmiana pączkowa, żółte liście jesienią stają się czerwone), Elsie Purnell (pełne kwiaty, szarozielone liście), J.H. Hamilton (pełne kwiaty), Peter Sparkes (pełne kwiaty), Radnar (pełne kwiaty), Wickwar Flame (żółte liście, jesienią przebarwiają się na czerwono), Winter Red (żółte liście, jesienią pomarańczowoczerwone).

Wrzosy o fioletowych kwiatach: Ametyst (odmiana pączkowa), Boskoop (pomarańczowe liście, zimą stają się czerwone), Cuprea (żółtozielone liście, zimą przebarwiają się na czerwonobrązowo), Heidezwerg, Mullion, Orange Queen (pomarańczowożółte liście, zimą przebarwiają się na czerwono), Silver Knight (seledynowoszare, omszone liście).

Wrzosy o czerwonych kwiatach: Allegretto (żółtozielone liście), Aphrodite (odmiana pączkowa), Carmen, Larissa (odmiana pączkowa), Marlines (odmiana pączkowa), Red Favorit (pełne kwiaty), Tib (pełne kwiaty pojawiają się już w lipcu).

Wrzosy o białych kwiatach: Alba Praecox (zaczyna kwitnąć już w lipcu), Beoley Gold (cytrynowe liście), Gold Haze (żółte liście), Long White, Melanie (odmiana pączkowa), Spring Cream (jasnozielone liście), Sandy (odmiana pączkowa, cytrynowe liście), Velvet Fascination (srebrnoszare, omszone liście).

Jak pielęgnować wrzosy, by ogród był naprawdę ozdobny?

Wiosną należy zasilić wrzosy w ogrodzie, stosując wieloskładnikowy nawóz mineralny w najniższej dawce zalecanej przez producenta (najlepiej specjalny dla roślin wrzosowatych, ponieważ zakwasza glebę). Rozrzuca się go między roślinami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Większość preparatów stosuje się 2-3 razy w sezonie (szczegóły dotyczące dawkowania są podane na opakowaniu), a nawozy wolno działające tylko raz – wiosną. Ważnym zabiegiem decydującym o wyglądzie roślin jest przycinanie pędów. Tylko wtedy mają one ładny zwarty pokrój i obficiej kwitną. Wrzosy tnie się w kwietniu, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty.

Latem najważniejsze jest podlewanie wrzosowiska, szczególnie w czasie kwitnienia. Wrzosy płytko się korzenią, więc mogą korzystać tylko z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby i choć są odporne na suszę, lepiej rosną i są zdrowsze, jeżeli nie brakuje im wody.

Jesienią należy pamiętać o zabezpieczeniu wrzosowiska przed mrozem. Nie wszystkie odmiany wrzosów są równie odporne na zimowe warunki. Mogą cierpieć zwłaszcza pod koniec zimy, gdy słońce grzeje już mocno i pobudza witalne siły rośliny, ale korzenie nie mogą rozpocząć pracy i pobierać wody, bo gleba jest zamarznięta. Może się to zakończyć zasychaniem pędów. Dlatego jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach, wrzosy należy osłonić iglastymi gałęziami albo włókniną ogrodniczą

Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod...

Jakie rośliny posadzić pod drzewami? Obszary pod koroną drzew i krzewów uchodzą za newralgiczne punkty...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....