Róże: uprawa w ogrodzie. Sadzenie i pielęgnacja róż ogrodowych. ZDJĘCIA

2009-07-28 2:00

Róże to prawdziwa ozdoba ogrodu. Radzimy, jak uprawiać róże w ogrodzenie, jak założyć rabatę z róż, jak je połączyć z bylinami i stworzyć ciekawy ogród różano-bylinowy. Sadzenie i pielęgnacja róż ogrodowych - poradnik. A do tego zdjęcia róż w różnych kolorach.

Róże w ogrodzie
Autor: thinkstockphotos.com Róże będą pięknie kwitły jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki w ogrodzie. Najlepiej rosną w miejscach dobrze oświetlonych.

Warto w ogrodzie posadzić krzewy róż. Na rabacie można je z powodzeniem połączyć z bylinami. Podpowiadamy, jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie. Uprawa róż: poradnik.

Sadzenie róż

Róże najlepiej rosną w zacisznych i osłoniętych miejscach, dlatego od północy i wschodu ogród warto chronić przed mroźnymi wiatrami - można np. zasadzić żywopłot z żywotników zachodnich silnie rosnącej odmiany 'Waren'. By nie zabierać i tak małej powierzchni rabat, rośliny tworzące żywopłot tniemy od strony ogrodu blisko pnia. Ponieważ czynimy tak od pierwszego roku po posadzeniu żywotników, są one gęste. Krzewy róż najlepiej rosną w żyznej, piaszczysto-gliniastej glebie z dużą zawartością próchnicy. Lubią słońce, ale odmiany o ciemnych kwiatach rosnące w miejscu silnie nasłonecznionym, na przykład przy południowej ścianie budynku, mogą ulec poparzeniu.

>>> Sprawdź też: najładniejsze odmiany róż w ogrodzie

Warto wiedzieć

Ogród różano-bylinowy to wyzwanie dla prawdziwych ogrodników. Choć niewielki, wymaga ciągłej pracy. Tu nie można się spóźnić z ochroną róż. Zamiast zwalczać choroby i szkodniki, lepiej wykonywać zabiegi zapobiegające ich wystąpieniu. My proponujemy oprysk preparatem naturalnym, na przykład z wyciągu z czosnku (Bioczos) lub pestek grejpfruta (Biospin). Konieczne jest też usuwanie przekwitłych kwiatów róż i bylin. Po pierwsze, wprowadza to ład na rabatach, po drugie, przedłuża kwitnienie lub pozwala roślinom powtórnie zakwitnąć jesienią.

Pielęgnacja i ochrona róż

Przed nadejściem zimy powinny zostać zabezpieczone przed mrozem (podstawy krzewów obsypuje się kopczykami ziemi, a pędy okrywa świerkowymi gałązkami), wiosną zaś przycięte.

Róże wielo- i wielkokwiatowe przycina się nad czwartym-szóstym pąkiem, różom szczepionym na pniach przycina się wszystkie pędy do długości 20 cm, a róże pienne przerzedza, pozostawiając pięć-siedem najładniejszych pędów. Odmiany róż są szczepione na podkładkach z róży dzikiej lub wielokwiatowej. Czasami może się zdarzyć, że z podkładki wyrastają pędy-dziczki. Od pędów odmiany szlachetnej różnią się tym, że są cieńsze i bardziej kolczaste. Trzeba je usunąć, bo mogą zagłuszyć szczepioną na nich roślinę.

Uprawa róż - popularne odmiany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.