| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Najpiękniejsze rośliny ozdobne na wrzosowisko

Najpiękniejsze rośliny ozdobne na wrzosowisko

Wrzosowisko to pagórkowaty teren przepięknie obsadzony wrzosami. Taki uroczy zakątek można zbudować nawet w niewielkim ogrodzie. Przy urządzaniu nie trzeba ograniczać się do samych roślin wrzosowatych. Wybór gatunków roślin ozdobnych jest znacznie szerszy. Na które warto zdecydować się?

Jesień to dobra pora na zakładanie wrzosowiska. Po wykonaniu prac ziemnych i ukształtowaniu terenu (najlepiej stworzyć wzgórza) można przystąpić do sadzenia roślin. Do ozdoby wybiera się gatunki kwasolubne. Należy komponować je tak, aby ogród był efektowny przez cały sezon. Ważną rolę pełnią nie gatunki kwitnące, ale także ozdobne z liści oraz pędów.

Podstawowe dekoracje wrzosowiska:

Poniższe gatunki to podstawa ogrodu wrzosowego. Nie powinno ich zabraknąć. Ze względu na fakt, iż dużą grupę stanowią rośliny wrzosowate słabo pobierające wodę i składniki pokarmowe, warto zastosować szczepionki mikoryzowe.

Wrzos pospolity – to roślina, która powinna dominować w ogrodzie wrzosowym. Krzewinka osiąga zwykle 15-40cm wysokości. Warto łączyć ze sobą różne odmiany o wielobarwnych kwiatach i zróżnicowanym terminie kwitnienia. W takim wypadku wrzosy będą kwitły od końca lata do późnej jesieni na różowo, biało, czerwono i żółto.

Wrzosiec darlejski i krwisty – rośliny teoretycznie można łatwo pomylić z wrzosami – są bardzo podobne. Różni je jednak termin kwitnienia. Wrzośce kwitną wiosną. Łącząc obie grupy ze sobą można znacznie wydłużyć dekoracyjność wrzosowiska.

Trawy ozdobne – kępy traw świetnie komponują się w roślinami z rodziny wrzosowatych. Dzięki nim ogród nabiera większej naturalności i dzikości. W szczególności warto postawić na strzęplice, kostrzewy, miskanty oraz ostnice.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Bylinowe i krzewiaste uzupełnienia wrzosowiska:

Wiele roślin z powodzeniem można wykorzystać jako dodatki do wrzosowiska. Dzięki nim ogród jest bardziej różnorodny, barwny i dekoracyjny przez długi czas.

Modrzewnica zwyczajna – krzewinka osiąga 20-40cm wysokości. Wytwarza drobne, lancetowate liście. Kwitnie na różowo lub biało od maja do czerwca. Kwiaty mają dzbankowaty kształt. Są zebrane w baldachogrona.

Macierzanka zwyczajna (i inne) – dzięki tej roślinie wrzosowisko będzie dobrze wyglądało i intensywnie pachniało w czasie lata. Poszczególne gatunki zwykle nie przekraczają 30cm wysokości.

Goździk kropkowany – nadaje delikatności ogródkowi wrzosowemu. Roślina dorasta do 40cm wysokości. Kwitnie na różowo od czerwca do września.

Acena drobnolistna – roślina wytwarza czerwonawe, płożące pędy. Jest ozdobna z pierzastych liści i żółtozielonych kulistych kwiatostanów. Kwitnie od lipca do września. Nadaje wrzosowiskowi większego „życia” (zieleni).

Dzwonek brzoskwiniolistny – to wysoka bylina osiągająca do 90cm wysokości. Kwiaty są białe, liliowe lub niebieskie. Roślinę warto sadzić kępami. Zwiększa delikatność zielonego zakątka i oddaje efekt piętrowości.

Autor: Magdalena Michalak

Drzewa i krzewy:

Drzewa i krzewy wykorzystuje się w niewielkim stopniu na wrzosowisku. Jeśli ogródek jest mały często wystarczy posadzić 1-2 okazy. To grupa roślin, dzięki której można uzyskać efekt wielopiętrowości i dodatkowo osłonić rośliny wrzosowate przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Jodła koreańska – to drzewo o stożkowatym pokroju dorastające do 8m wysokości. Zdobi ogród przez cały rok. Rośnie wolno.

Jałowiec pospolity – krzew ze względu na swój „surowy” wygląd świetnie pasuje do ogrodów wrzosowych. Osiąga zwykle kilka metrów wysokości. Posiada strzelisty, wąski pokrój. Nie zajmuje dużo miejsca.

Brzoza pożyteczna – to szybko rosnące drzewo osiągające do 15m wysokości. Jest ozdobne przez cały rok.

Oprócz powyższych gatunków warto pokusić się także o uprawę typowych drzew i krzewów kwasolubnych: azalii, różaneczników, hortensji i borówek.

Autor: Mariusz Bykowski

Przeczytaj dodatkowo:
Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki...

Trawy ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodzie niezależnie od jego stylu. Podpowiadamy jakie wybrać...

Wierzba mandżurska: sadzenie, uprawa, cięcie....

Wierzba mandżurska (Lalix babylonica var pekinensis) to jedno z najefektowniejszych drzew liściastych...

Pnącza: rośliny wieloletnie, które otulą twój...

Wybieramy pnącza do ogrodu. Jeśli masz mały ogród i chcesz stworzyć zielone osłony zapewniających...

Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich...

Zioła i ich właściwości lecznicze: wybieramy najlepsze rośliny. Zioła warto uprawiać w ogrodzie z kilku...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....