| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Sadzenie tulipanów w ogrodzie. Kiedy sadzić tulipany?

Sadzenie tulipanów w ogrodzie. Kiedy sadzić tulipany?

Sadzenie tulipanów w ogrodzie trzeba przeprowadzić jesienią - wtedy wiosna będą zdobiły ogród ich piekne kwiaty. Uprawa tulipanów w ogrodzie - sadzenie cebul.

Autor: Jupiterimages

Tulipany to jedne z najpopualrniejszych roslin cebulowych kwitnących wiosną. Poznaj najważniejsze zasady uprawy tulipanów w ogrodzie.

Kupowanie cebul tulipanów do sadzenia w ogrodzie

Kupując cebule tulipanów, wybieramy te o największych rozmiarach, zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Nie należy kupować cebul miękkich, przebarwionych, z plamami, pozbawionych łusek okrywających, zwiędniętych lub wyschniętych, ze śladami uszkodzeń przez szkodniki i porażenia przez choroby (głównie pleśń i zgniliznę).

Nie należy także wybierać cebul z wyrośniętymi liśćmi bądź widocznymi małymi korzeniami. Cebule najlepiej sadzić bezpośrednio po zakupie, zbyt długie przechowywanie może bowiem doprowadzić do ich przesuszenia. Jeśli jednak konieczne jest przetrzymanie, bo cebulki zakupiono zbyt wcześnie, to umieszczamy je w pojemniku, przesypując piaskiem, trocinami lub suchym torfem, i wstawiamy do chłodnej piwnicy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak przygotować ziemię przed sadzeniem tulipanów

Tulipany najlepiej rosną na słonecznym stanowisku w żyznej, wilgotnej, niezbyt zwięzłej glebie próchnicznej z domieszką kompostu lub torfu, o odczynie obojętnym. Należy unikać ciężkich gleb gliniastych i podmokłych. Przed sadzeniem tulipanów glebę zasila się wolnodziałającym nawozem mineralnym (w dawce okło 50 g/m2).

Kiedy sadzić tulipany?

Najlepszym terminem sadzenia tulipanów jest okres między 20 września a 20 października. Zbyt późne sadzenie uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i opóźni kwitnienie. Tulipany sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Polecane jest sadzenie cebul w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami i ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi latem.

Jak zabezpieczyć tulipany po posadzeniu?

Na zimę należy je zabezpieczyć przykrywając rabaty ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. Skutecznie ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę zdejmujemy wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu możemy pozostawić na wiosnę i lato. Jeśli podczas przygotowywania gleby nie zastosowano nawozu wieloskładnikowego, zasilamy rośliny tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu. Dzięki temu uzyskamy dorodne kwiaty i duże cebule.

Czy cebule tulipanów trzeba wykopywać?

Po przekwitnięciu tulipanów konieczne jest oberwanie resztek kwiatów. Rośliny należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście. Po zaschnięciu liści cebule należy wykopać, oczyścić, przesuszyć (np. w ażurowym koszyku) i przechować w suchym i chłodnym miejscu. Nie wolno zapomnieć o przeglądaniu cebulek i usuwaniu tych z widoczną pleśnią lub zgnilizną. Cebulki pozostawione w ziemi zakwitną w przyszłym roku i w następnych, ale kwiaty będą coraz drobniejsze i znacznie zwiększy się zagęszczenie roślin.

Polecamy film: Prace ogrodowe: sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie. Więcej filmów na Murator.tv

Kiedy i jak sadzić pnącza: bluszcz, wiciokrzew i inne?

Kiedy i jak sadzić pnącza? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli ogrodów. Podpowiadamy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Rośliny miododajne do ogrodu: uprawa i...

Jak i jakie uprawiać rośliny miododajne w ogrodzie? W obliczu wymierania pszczół miodnych i samotnic...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze...

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to...

Tuje w ogrodzie: uprawa, sadzenie, cięcie....

Jak sadzić tuje i jak je uprawiać, by nie sprawiały problemów? Żywotnik (tuje) to jeden z...