| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą się nauczyć w ogrodzie

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą się nauczyć w ogrodzie

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i poznawanie świata przyrody. Zobacz, czego możesz nauczyć dzieci w przydomowym ogródku, jakie zabawy w ogrodzie są pozyteczne dla pociechy.

Maluch może oddać się długim obserwacjom dżdżownicy wypełzającej z ziemi, a ulubionymi zajęciami kilkulatków i młodszych dzieci w wieku szkolnym jest tropienie w ogródku śladów wiosny, karmienie ryb w stawie czy obserwowanie przylatujących do ogrodu ptaków. Tu jest najbliższe i najbardziej naturalne miejsce, gdzie widać zmieniające się pory roku i nie trzeba w tym celu robić wycieczek do parku czy lasu. Ogród uczy wrażliwości i wnikliwości w obserwowaniu i poznawaniu świata. Dlatego dzieciom należy od początku zapewnić kontakt z naturą.

Zobacz również galerię zdjęć Kolory jesieni w moim ogrodzie

7 wartościowych zabaw i aktywności dla dzieci w przydomowycm ogrodzie

  1. Nie żałujmy trawnika dla zabaw dziecięcych! Jeśli boimy się, że rozkładany w tym samym miejscu koc lub rozstawiony dziecięcy namiot zniszczy trawnik, co jakiś czas zmieniajmy ich miejsce. Od najmłodszych lat dzieci warto sadzać na trawie, aby choćby nauczyły się zapachu trawy i ziemi.
  2. Dzieci, zwłaszcza te mniejsze, lubią pomagać przy pracach ogrodniczych. Sadzenie roślin, obserwowanie jak rosną, zbieranie i zjadanie owoców to fascynujące zajęcia. Warto wydzielić dzieciom ich własne grządki. Wtedy czują się odpowiedzialne za wyrastające rośliny.
  3. Dzieci uwielbiają duże drzewa i zabawy na nich i pod nimi. Niektóre gatunki rosną bardzo szybko – jeśli posadzimy drzewo, gdy dziecko jest niemowlęciem, za kilka lat może wyrosnąć na całkiem dorodny okaz. Doskonale rozwija się zabawa pod jaworem, leszczyną i drzewami owocowymi.
  4. Rozpędzone w zabawie dzieci z pewnością nieraz wpadną na kwiatową rabatę. Pogniecione i połamane rośliny to oczywiście strata, ale większą szkodą będzie podrapane dziecko. Nie sadźmy więc roślin z kolcami: berberysów, mahonii, róż i ostrokrzewów.
  5. Gdy mamy małe dzieci, odłóżmy na jakiś czas zrobienie stawu ogrodowego. Przyjemność z jego posiadania zakłóci konieczność nieustannego pilnowania dziecka.
  6. Warto zachęcać dzieci do obserwowania przyrody. Ptaki przylatujące do ogrodu są atrakcją niezależnie od pory roku. Warto je przynęcać: wiosną wieszać odpowiednie domki, zimą dokarmiać.
  7. Zbieranie gałęzi, rozpalanie ogniska, pieczenie przysmaków to dla dzieci wielka frajda. W małym ogródku wystarczy ułożyć krąg z kamieni, w większym można zbudować specjalne palenisko.
Autor: Jupiterimages

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Wymarzony Ogród

Wiosna puka do drzwi. Znów planujemy, co zrobimy w ogrodzie i jak będzie wyglądał w tym roku. W...

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...

Pomysły na skalniaki. Jak zrobić skalniak i jak...

Skalniaki to ciekawy element aranżacji ogrodu. Pokazujemy, jak zrobić skalniak. Jak dobierać skały i kamienie...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...