| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Pomysł na piękny zielony ogród. Ścieżki ogrodowe i trawy w roli głównej [ZDJĘCIA]

Pomysł na piękny zielony ogród. Ścieżki ogrodowe i trawy w roli głównej [ZDJĘCIA]

Oto pomysł na piękny choć minimalistyczny ogród. Ścieżki ogrodowe z kamiennych płyt określają długość kroku, narzucając nieśpieszne tempo spaceru. W tym projekcie ogrodu rzuca się w oczy równowaga traw i krzewów. Zobaczcie galerię zdjęć tego ogrodu.

Połowę z 1200 m2 działki zajmuje dom o nietypowym kształcie. Część wolnej przestrzeni kryje się w cieniu, szlaki komunikacyjne wzdłuż ścian są zbyt wąskie, by mogły stać się strefą wypoczynku. Za płotem psują widok nieciekawe zabudowania sąsiadów. Projektanci są zgodni, że ogród to coś więcej niż zbiór malowniczo posadzonych roślin. Przy projektowaniu inspiruje ich to, co zastaną na miejscu: układ terenu, roślinność, architektura. Jednak indywidualizm projektantów pozostawia charakterystyczny ślad w ich pracach. Co odróżnia te projekty od innych? Minimalizm kolorystyczny, kamień, metal, kąty proste.

Przestrzeń podzielona ścieżkami ogrodowymi

Do ogrodu na tyłach domu prowadzą dwie drogi. Szlak z granitowych płyt oddzielonych pasami grysu, z jednej strony budynku, oraz łukowata alejka obsadzona żywopłotem z krzewów porzeczki alpejskiej, z drugiej. Na pierwszy rzut oka widać, że całość podporządkowano geometrycznym formom i precyzyjnej kompozycji. Jak w japońskich ogrodach, przestrzeń podzielona jest ścieżkami z kamieni.

Miejsce do grillowania w ogrodzie

W punkcie zbiegu głównych osi założenia usytuowano miejsce na grill. Brzydki widok przysłonięto murem i zamaskowano roślinnością - tak powstał precyzyjny kadr zamknięty ramami ogrodzenia.

Grill został pomyślany jako integralna składowa kompozycji całego ogrodu, a jednocześnie samodzielna rzeźba. Dzięki temu słaby punkt przestrzeni, który teoretycznie powinno się ukryć, stał się centrum ogrodowego wypoczynku.

Wykonany z granitu i stali grill jest intrygującym obiektem architektonicznym, a dodatkowo praktycznym urządzeniem do pieczenia kiełbasek. Kulinarne przyjemności, nawet w kunsztownej oprawie, to jednak nie wszystko. Uporządkowanej części ogrodu z jej geometrią i surowością architekci przeciwstawili obszar nieokiełznanej zieleni. Ściana bujnej roślinności równoważy precyzję trawników i kamiennych ścieżek, określa ich granice, pozwala cieszyć się nieskrępowaną przyrodą.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Jak...

Oto ciekawy pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Składowisko rupieci i gruzu zmieniono w miejsce...

Pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogródka....

Zobacz metamorfozę zwykłego, niczym niewyróżniającego się przydomowego ogródka, który...

Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i...

Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię....