| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Pomysł na piękny zielony ogród. Ścieżki ogrodowe i trawy w roli głównej [ZDJĘCIA]

Pomysł na piękny zielony ogród. Ścieżki ogrodowe i trawy w roli głównej [ZDJĘCIA]

Oto pomysł na piękny choć minimalistyczny ogród. Ścieżki ogrodowe z kamiennych płyt określają długość kroku, narzucając nieśpieszne tempo spaceru. W tym projekcie ogrodu rzuca się w oczy równowaga traw i krzewów. Zobaczcie galerię zdjęć tego ogrodu.

Połowę z 1200 m2 działki zajmuje dom o nietypowym kształcie. Część wolnej przestrzeni kryje się w cieniu, szlaki komunikacyjne wzdłuż ścian są zbyt wąskie, by mogły stać się strefą wypoczynku. Za płotem psują widok nieciekawe zabudowania sąsiadów. Projektanci są zgodni, że ogród to coś więcej niż zbiór malowniczo posadzonych roślin. Przy projektowaniu inspiruje ich to, co zastaną na miejscu: układ terenu, roślinność, architektura. Jednak indywidualizm projektantów pozostawia charakterystyczny ślad w ich pracach. Co odróżnia te projekty od innych? Minimalizm kolorystyczny, kamień, metal, kąty proste.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przestrzeń podzielona ścieżkami ogrodowymi

Do ogrodu na tyłach domu prowadzą dwie drogi. Szlak z granitowych płyt oddzielonych pasami grysu, z jednej strony budynku, oraz łukowata alejka obsadzona żywopłotem z krzewów porzeczki alpejskiej, z drugiej. Na pierwszy rzut oka widać, że całość podporządkowano geometrycznym formom i precyzyjnej kompozycji. Jak w japońskich ogrodach, przestrzeń podzielona jest ścieżkami z kamieni.

Miejsce do grillowania w ogrodzie

W punkcie zbiegu głównych osi założenia usytuowano miejsce na grill. Brzydki widok przysłonięto murem i zamaskowano roślinnością - tak powstał precyzyjny kadr zamknięty ramami ogrodzenia.

Grill został pomyślany jako integralna składowa kompozycji całego ogrodu, a jednocześnie samodzielna rzeźba. Dzięki temu słaby punkt przestrzeni, który teoretycznie powinno się ukryć, stał się centrum ogrodowego wypoczynku.

Wykonany z granitu i stali grill jest intrygującym obiektem architektonicznym, a dodatkowo praktycznym urządzeniem do pieczenia kiełbasek. Kulinarne przyjemności, nawet w kunsztownej oprawie, to jednak nie wszystko. Uporządkowanej części ogrodu z jej geometrią i surowością architekci przeciwstawili obszar nieokiełznanej zieleni. Ściana bujnej roślinności równoważy precyzję trawników i kamiennych ścieżek, określa ich granice, pozwala cieszyć się nieskrępowaną przyrodą.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...