| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Pomysł na piękny zielony ogród. Ścieżki ogrodowe i trawy w roli głównej [ZDJĘCIA]

Pomysł na piękny zielony ogród. Ścieżki ogrodowe i trawy w roli głównej [ZDJĘCIA]

Oto pomysł na piękny choć minimalistyczny ogród. Ścieżki ogrodowe z kamiennych płyt określają długość kroku, narzucając nieśpieszne tempo spaceru. W tym projekcie ogrodu rzuca się w oczy równowaga traw i krzewów. Zobaczcie galerię zdjęć tego ogrodu.

Połowę z 1200 m2 działki zajmuje dom o nietypowym kształcie. Część wolnej przestrzeni kryje się w cieniu, szlaki komunikacyjne wzdłuż ścian są zbyt wąskie, by mogły stać się strefą wypoczynku. Za płotem psują widok nieciekawe zabudowania sąsiadów. Projektanci są zgodni, że ogród to coś więcej niż zbiór malowniczo posadzonych roślin. Przy projektowaniu inspiruje ich to, co zastaną na miejscu: układ terenu, roślinność, architektura. Jednak indywidualizm projektantów pozostawia charakterystyczny ślad w ich pracach. Co odróżnia te projekty od innych? Minimalizm kolorystyczny, kamień, metal, kąty proste.

Przestrzeń podzielona ścieżkami ogrodowymi

Do ogrodu na tyłach domu prowadzą dwie drogi. Szlak z granitowych płyt oddzielonych pasami grysu, z jednej strony budynku, oraz łukowata alejka obsadzona żywopłotem z krzewów porzeczki alpejskiej, z drugiej. Na pierwszy rzut oka widać, że całość podporządkowano geometrycznym formom i precyzyjnej kompozycji. Jak w japońskich ogrodach, przestrzeń podzielona jest ścieżkami z kamieni.

Miejsce do grillowania w ogrodzie

W punkcie zbiegu głównych osi założenia usytuowano miejsce na grill. Brzydki widok przysłonięto murem i zamaskowano roślinnością - tak powstał precyzyjny kadr zamknięty ramami ogrodzenia.

Grill został pomyślany jako integralna składowa kompozycji całego ogrodu, a jednocześnie samodzielna rzeźba. Dzięki temu słaby punkt przestrzeni, który teoretycznie powinno się ukryć, stał się centrum ogrodowego wypoczynku.

Wykonany z granitu i stali grill jest intrygującym obiektem architektonicznym, a dodatkowo praktycznym urządzeniem do pieczenia kiełbasek. Kulinarne przyjemności, nawet w kunsztownej oprawie, to jednak nie wszystko. Uporządkowanej części ogrodu z jej geometrią i surowością architekci przeciwstawili obszar nieokiełznanej zieleni. Ściana bujnej roślinności równoważy precyzję trawników i kamiennych ścieżek, określa ich granice, pozwala cieszyć się nieskrępowaną przyrodą.

Jak założyć i pielęgnować ogród - 10 praktyk dobrego ogrodnika

Chcesz mieć piękny ogród, nawet wtedy gdy będzie w nim hasał pies? Będziesz go miał, jeśli...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Jak ciekawie zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?...

Przydomowy ogród dzięki nowej aranżacji zyskał nowoczesny charakter i zupełnie nowy wygląd....

Pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Jak...

Oto ciekawy pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Składowisko rupieci i gruzu zmieniono w miejsce...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.