| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko biurowce w dużych aglomeracjach miejskich czy nowoczesne galerie handlowe mogą poszczycić się dbaniem o środowisko, ale i coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na projektowanie ogrodów na dachach.

Ogród na dachu płaskim

Zielony dach można założyć praktycznie na każdym dachu. Należy jednak pamiętać, że im bardziej stroma ściana tym technologia do wykonania takiego ogrodu jest bardziej zaawansowana i droższa. Najprościej jest zaprojektować ogród na płaskim dachu. Rośliny zasadzone na takiej konstrukcji muszą mieć warstwę wegetacyjną. Następnie pod nią znajduje się strefa drenażowa. W naturalnych warunkach woda deszczowa przesiąka prze kolejne warstwy ziemi, jednak w przypadku ogrodu na dachu musimy zadbać oto, aby odpowiednio odprowadzić wodę deszczową. Zwykle wykorzystuje się maty lub płyty drenażowe wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Ich zadaniem jest pozbycie się nadmiaru wody korzystając z niewielkiego spadku i odprowadzenia na zewnątrz budynku.

Aby zapobiegać wymywaniu podłoża, na którym rosną rośliny oraz zapchaniu się mat drenażowych należy zastosować warstwę geowłókniny filtrującej. Rozwiązanie to ma na celu zatrzymanie okruchów i drobin z warstwy wegetacyjnej. Coraz częściej geowłóknina jest zespolona z matą drenującą, co znacznie ułatwia i przyspiesza montaż systemów zielonego dachu.

Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu pomieszczeń znajdujących się pod ogrodem. Aby zapobiec przebiciu się korzeni stosuje się warstwę przeciw korzenną. Jest to o tyle istotne, że każde przebicie warstwy hydroizolacyjnej grozi zalaniu pomieszczenia znajdującego się pod dachem. Jako warstwę przeciwkorzenną stosuje się papy bitumiczne. Poniżej pap układa się warstwę izolacji termicznej – zazwyczaj jest to styropian. Układa się go na stropie żelbetowym, bo taki stosuje się najczęściej przy projektowaniu dachów zielonych. Raczej nie używa się wełny mineralnej jako izolacji termicznej, ponieważ posiada mniejszą odporność na zgniatanie. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie termoizolacji z polistyrenu ekstrudowanego. Poniżej należy ułożyć hydroizolację, czyli ostatnią linię obrony przed wilgocią. Konfiguracje dolnych warstw mogą być różne, ale zawsze muszą zapewnić wystarczającą ochronę termiczną oraz hydroizolacyjną.

Autor: TechnoNICOL

Zielony dach w mieście

Ogrody na dachach bywają publicznym miejscem rekreacji i odpoczynku. Dobrym przykładem i jednym z pierwszych w Polsce jest dach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zielone dachy podnoszą komfort termiczny budynków, chłodząc je latem i ocieplając zimą. Taka zielona izolacja chroni również przed miejskim hałasem.

Od 12 kwietnia 2002 roku zielone dachy zostały uznane przez władzę ustawodawczą, za teren biologicznie czynny. Jednak, aby osiągnąć ten status inwestycja musi spełniać odpowiednie wymagania co do wielkości terenu czynnego biologicznie. W budynkach mieszkalnych każda powierzchnia pokryta roślinnością urozmaica bryłę budynku i stwarza miejsce do rekreacji oraz wypoczynku.

Wady ogrodu na dachu

Jedyną wadą zielonego dachu to koszt realizacji inwestycji. Jest znacznie wyższy niż koszt wykonania normalnego dachu. Jednak zyski wizualne i ekologiczne wynagradzają znaczne nakłady pieniężne. Kiedy już zdecydujemy się na realizację zielonego dachu należy zadbać, aby zajęła się tym profesjonalna firma posiadająca doświadczenie w tego typu realizacjach. Trzeba również używać wysokiej jakości materiałów i nie oszczędzać na sprawdzonej technologii.

Autor: TechnoNICOL

Konfiguracja dolnych warstw podłoża izolacyjnego może być różna, jednak w dalszym ciągu powinny stwarzać optymalną ochronę.

Autor: TechnoNICOL

Zielony dach to doskonałe miejsce na uprawianie ciekawych odmian roślin.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogródka....

Zobacz metamorfozę zwykłego, niczym niewyróżniającego się przydomowego ogródka, który...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.