| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Zakładanie ogrodu. Startowy zestaw pytań, zanim zaczniesz projektowanie ogrodu

Zakładanie ogrodu. Startowy zestaw pytań, zanim zaczniesz projektowanie ogrodu

Zanim przystąpisz do planowania oraz projektowania ogrodu, odpowiedz sobie na kilka pytań. Zgromadzona wiedza ułatwi urządzenie ogrodu i realizację pomysłów na własny ogród. Oto startowy zestaw pytań przed projektowaniem ogrodu.

Jeśli odpowiedzi poszczególnych członków rodziny są podobne - będzie wiadomo, jaki ogród pragnie mieć cała rodzina. Jeśli zaś będą się bardzo różnić – poznacie obszary, w których konieczne będzie osiągnięcie kompromisu, tak by w ostatecznej koncepcji otoczenia domu każdy znalazł coś dla siebie.

Autor: Mariusz Bykowski

1. Dorośli... Ilu nas jest?

Nas, czyli potencjalnych użytkowników przyszłego ogrodu. W jakim jesteśmy wieku i kondycji? Czy w bliskiej perspektywie nie czeka nas opieka nad starymi rodzicami lub małymi dziećmi? Czy w związku z tym. nie trzeba np. zadbać o równe i bezpieczne nawierzchnie dla starszych lub mniej sprawnych członków rodziny? A może konieczne będą wygodne i stabilne miejsca do siedzenia, „strategicznie” rozmieszczone w ogrodzie (zwłaszcza dużym)? Pomyślmy też, ilu z nas jest zdolnych i... chętnych do pracy w ogrodzie? Jeśli ma on 3000 m2, a jego pielęgnacji chce podjąć się tylko jedna osoba, to warto pomyśleć o takim ogrodzie, który tej pracy przysparza jak najmniej.

2. Jak zamierzamy korzystać z ogrodu?

Spędzamy wolny czas aktywnie czy pasywnie? Chcemy w nim pracować (na przykład pielęgnować ogród warzywny lub obfite rabaty kwiatowe) czy raczej leniuchować? Jeśli to pierwsze – potrzebować będziemy wielu narzędzi – może więc warto przewidzieć miejsce do ich składowania? Jeśli to drugie, to może będzie nam potrzebna niezależna od domu i tarasu cienista altana, w której można porozmyślać, poczytać albo uciąć sobie drzemkę?

3. Czy ogród ma być prywatnym azylem, czy miejscem spotkań ze znajomymi?

Jak aktywni towarzysko jesteśmy? Czy uda się połączyć w ogrodzie te dwie funkcje? A może latem chcemy przyjmować gości wyłącznie w ogrodzie? Wtedy trzeba zadbać o miejsce na ognisko albo gril stacjonarny, o zadaszenie tarasu itp. A może przyda się mini-strzelnica sportowa do wiatrówki lub boisko do siatkówki czy badmintona?

4. Co nam się podoba?

Bez jakich roślin nie wyobrażamy sobie ogrodu? Z jakich możemy zrezygnować? Jakie materiały budowlane nam się podobają? Naturalne, czyli drewno, kamień, wiklina? A może zaakceptujemy w ogrodzie metal i tworzywa sztuczne? Jaki rodzaj nawierzchni najchętniej zastosowalibyśmy w ogrodzie? Czy planujemy w nim oświetlenie? Mały staw albo oczko wodne? Może staw kąpielowy lub odkryty basen? Czy chcemy ogród z „bajerami” (automatycznym podlewaniem i nawożeniem, sterowanym oświetleniem)? A może widzieliśmy już gdzieś ogród, który się nam spodobał? Warto zrobić mu zdjęcia – pomogą w projektowaniu.

5. Dzieci... Czy już je mamy, czy dopiero planujemy?

Czy cały ogród ma być miejscem ich zabaw, czy też wyznaczymy im własną, zamkniętą przestrzeń? Czy ograniczymy się do przenośnych zabawek z plastiku (do używania w domu i ogrodzie), czy stworzymy plac zabaw z prawdziwego zdarzenia? Czy dzieci są na tyle duże, że nie będą potrzebne zabezpieczenia np. brzegu oczka wodnego albo basenu? Czy nie warto być przewidującym i pomyśleć o tym, że dzisiejszy plac zabaw dla małych dzieci z czasem może stać się miejscem do gier na świeżym powietrzu dla nastolatków?

6. Czy mamy zwierzęta domowe lub chcemy mieć?

Jakie mają być – duże, małe, korzystające ze swobody w ogrodzie czy nie? Czy chcemy mieć psa do pilnowania posesji? Czy ma mieszkać na zewnątrz (konieczne będzie miejsce na budę i kojec, a także codzienne sprzątanie)? Czy mamy kota, który będzie spacerował po ogrodzie (wtedy zagrożone są karmniki i budki lęgowe dla ptaków, a także rybki w oczku wodnym)?

7. Czy pasjonuje nas podglądanie przyrody?

Czy chcemy, by w ogrodzie osiedliły się „dzikie” zwierzęta, np. jeże, ptaki, żaby, motyle itd.? Czy wiemy czego potrzebują? Czy zainstalujemy w ogrodzie karmniki dla ptaków, posadzimy krzewy wabiące motyle i będziemy uważać na żaby przy koszeniu trawy? Czy może pragniemy mieć ogród wyłącznie dla siebie?

8. Jaki budżet przeznaczamy na ogród?

Czy jesteśmy w stanie zamówić projekt i wykonanie w wyspecjalizowanej firmie i szybko mieć gotowy ogród? Czy wybieramy metodę małych kroków – np. najpierw zamawiamy projekt, później stopniowo go realizujemy? Czy może chcemy (albo zmusza nas do tego konieczność) wszystko zrobić sami – od projektu do wykonania? Jak zamierzamy w każdym z tych przypadków rozłożyć prace?

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Wymarzony Ogród

Wiosna puka do drzwi. Znów planujemy, co zrobimy w ogrodzie i jak będzie wyglądał w tym roku. W...

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...