| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Wejście do domu. Planujemy przestrzeń między ogrodzeniem a domem

Wejście do domu. Planujemy przestrzeń między ogrodzeniem a domem

Wejście do domu, a dokładnie fragment ogrodu między ogrodzeniem a domem, warto dobrze zaplanować. Powinno się tu bowiem znaleźć miejsce na ścieżkę, podjazd, kawałek trawnika czy rabatę z kwiatami. Na dużych działkach nie stwarza to zazwyczaj problemów, jednak mała działka to prawdziwe wyzwanie.

Planowanie przestrzeni przed wejściem do domu

Między ogrodzeniem a domem muszą się zmieścić wygodny, czyli szeroki na co najmniej 3 m, podjazd, dodatkowe miejsce parkingowe dla gości oraz ścieżka prowadząca do domu. Bardzo duże znaczenia ma więc tu nawierzchnia. Kamienny bruk, kostka betonowa i klinkier brukowy to najczęściej stosowane materiały. Są solidne i trwałe, a ich bogate wzornictwo pozwala dostosować nawierzchnię do otoczenia.

Układając kostkę brukową przed wejściem do domu, należy pamiętać, że w miejscu ścieżek ogrodowych wystarczą elementy grubości 4 cm, a tam, gdzie planowany jest ruch kołowy – 6 cm (dla samochodów osobowych) lub 8 cm (jeżeli przewidziane są większe obciążenia). Podjazd powinien być nieco wyżej niż otaczający teren. Należy mu też nadać niewielki spadek (2-4%), żeby woda deszczowa swobodnie z niego spływała. Jeżeli zabrukowana jest spora część działki, powierzchnia chłonna otaczającego gruntu może nie być wystarczająca – w takiej sytuacji warto wykonać odwodnienia liniowe w najniższym miejscu podjazdu.

W reprezentacyjnej, frontowej części działki nie powinno zabraknąć roślin. Sprawdzony zestaw to różne zimozielone krzewy i krzewinki, które mają tę zaletę, że są dekoracyjne również zimą. Warto do nich dodać kilka roślin o sezonowych liściach – dzięki nim ogródek będzie się zmieniał razem z porami roku.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak zagospodarować miejsce przed domem na dużej i małej działce?

Zagospodarowanie obszaru przed wejściem do domu - czyli między ogrodzeniem a domem - w dużym stopniu zależy od wielkości działki.

Na dużych działkach budynek mieszkalny jest często znacznie oddalony od ulicy. Podjazd nie musi biec prosto od bramy do garażu, ale po łagodnych łukach. Często przybiera on postać paradnego dziedzińca otaczającego owalny k lomb przed domem, podobny do t ych, jakie były k iedyś przed dworami. Jeżeli droga od bramy do garażu jest długa, powinna mieć szerokość co najmniej 4 m. Taki podjazd nie t ylko lepiej w ygląda, ale umożliwia też minięcie się samochodów. Także ścieżkę od furtki do drzwi wejściowych można tak poprowadzić, żeby malowniczo meandrowała między roślinami.

Na małych działkach frontowa część posesji to niekiedy również przestrzeń życiowa mieszkańców – miejsce z ławeczką służące wypoczynkowi, miniplac zabaw dla dzieci, boisko do gry w kosza. W aranżacji tego skrawka terenu niezastąpione są rośliny. Niekiedy wystarczy jeden krzew czy niewielka grupa bylin albo pnącze wspinające się po ścianie, żeby ocieplić wizerunek podwórza, które w większości jest wyłożone nawierzchnią.

Wejście do domu - schody, oświetlenie i rośliny w donicach

Szerokie schody z balustradą, wystarczająco duży podest, żeby zmieściły się na nim co najmniej dwie osoby, murek, na którym można postawić torbę z zakupami, by w spokoju poszukać kluczy, a także daszek osłaniający przed deszczem i śniegiem – te wszystkie elementy powinny być dopracowane w szczegółach na etapie projektowania domu. Należy również pamiętać o oświetleniu, które wieczorem zapewni komfort wejścia do domu i da poczucie bezpieczeństwa.

Szczególną uwagę trzeba poświęcić oświetleniu schodów. Ich stopnie nie mogą ginąć w mroku. Lepiej też unikać lamp emitujących nierówno rozłożone światło. Światłocienie kładące się na stopniach sprawiają, że nie widać ich dobrze. Łatwo więc się potknąć.

Rzeczą, której nie można lekceważyć, jest nawierzchnia – powinna być antypoślizgowa, o czym należy pamiętać, wybierając płytki okładzinowe ceramiczne (parametr określający antypoślizgowość oznaczony jest jako R9 do R13 – na schody i nawierzchnie zewnętrzne nie powinien być mniejszy niż R10) i kamienne (lepsze od polerowanych lub szlifowanych są te, których powierzchnia ma chropowatą fakturę, bo została poddana płomieniowaniu lub szczotkowaniu).

Rangę wejścia można podkreślić roślinami posadzonymi w donicach. Najlepiej wybrać zimozielone krzewy, które będą zdobiły otoczenie przez cały rok. W tej roli sprawdzają się przycięte w kule lub stożki bukszpany, cyprysiki, świerki i tuje, a także kosodrzewiny, którym nadano malowniczą formę, na przykład przypominającą duży bonsai. Wybór pojemników jest bardzo duży, więc nie powinno być kłopotu z kupnem takich, które pasują do architektury domu i stylu ogrodu.
Wcześniej trzeba jednak sprawdzić czy są mrozoodporne. Przed nasypaniem podłoża i posadzeniem roślin warto ich wnętrze wyłożyć styropianem, który zimą zabezpieczy korzenie roślin przed przemrożeniem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wejście do domu można podkreślić roślinami posadzonymi w donicach. Tu na straży stoją karłowe świerki umieszczone w surowych metalowych pojemnikach

Projekt ogrodu przydomowego. Wybieramy rośliny do nowego ogrodu

Planujesz projekt przydomowego ogrodu? Pamiętaj, że nowy gród będzie się rozwijał i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...