| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Rośliny przy domu letnim: łąka kwietna czy wiejski ogródek?

Rośliny przy domu letnim: łąka kwietna czy wiejski ogródek?

Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do konkretnego środowiska gatunki roślin; najlepiej takie, które rosną w okolicy. Innym sposobem na ogród przy domu jest założenie łąki kwietnej lub wiejskiego ogródka.

Autor: Piotr Mastalerz

Wysoko koszony trawnik i rabata swojskich kwiatów tworzą dobrą oprawę letniego domu

Dom letni z założenia bywa zamieszkany czasowo. Przyjeżdżamy do niego na wakacje albo tylko na kilka dni. To nie służy ogrodowi, który wymaga systematycznej pielęgnacji, na przykład odchwaszczania i podlewania. Jeśli wiemy, że na prace przy roślinach nie będziemy mogli poświęcić zbyt wiele czasu lub nie będziemy ich wykonywać regularnie, posadźmy sprawdzone, przystosowane do konkretnego środowiska gatunki.

Dostosowane do nasłonecznienia działki, rodzaju gleby i jej wilgotności rośliny bujnie rosną, mniej chorują, są rzadziej atako­wane przez szkodniki i bardziej odporne na mróz. To sprawia, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji i „sa­me” dobrze rosną. Dlatego warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, jakie są tam rośliny, bo mogą się okazać przydatne w tworzeniu kompozycji.

Sprawdzonym sposobem zagospodarowania letniej działki jest założenie wiejskiego ogródka z drzewami i krzewami owocowymi oraz naturalnym, wysoko koszonym trawnikiem lub łąką kwietną. Lepiej natomiast porzucić marzenia o gęstej i niskiej darni, bo jej utrzymanie w dobrym stanie nie jest łatwe – wymaga częstego (raz w tygodniu) koszenia a w czasie suszy podlewania.

Do ogrodu przy letnim domu pasują znane od lat swojskie bzy lilaki, jaś­minowce, kaliny, derenie irgi. Mogą je uzupełniać mało wymagające krzewy: berberysy, karagany syberyjskie, kolkwicje chińskie, pęcherznice kalinolistne, pięciorniki krzewiaste, pigwowcetawuły.

Drzewa i krzewy owocowe. Jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie ZDJĘCIA OWOCÓW

Owoce zrywane wprost z gałęzi są najsmaczniejsze, a zrobione z nich przetwory mogą przyćmić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Jak...

Oto ciekawy pomysł na aranżację przydomowego ogrodu. Składowisko rupieci i gruzu zmieniono w miejsce...

Jak ciekawie zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?...

Przydomowy ogród dzięki nowej aranżacji zyskał nowoczesny charakter i zupełnie nowy wygląd....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.