| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa zamiast trawnika

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa zamiast trawnika

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do konkretnego środowiska gatunki roślin, najlepiej takie, które rosną w okolicy. Innym sposobem na ogród przy domu jest założenie łąki kwietnej lub wiejskiego ogródka.

Autor: Piotr Gorączko

Maki polne dobrze rosną w przeciętnej ziemi ogrodowej. W sprzyjających warunkach rozsiewają się, tworząc łan. Wilgotna łąka to dobre miejsce na posadzenie krwawnicy pospolitej. Krwawnica występuje w naturalnym środowisku, ale jest też cenną rośliną ozdobną. Jej nasiona lub sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych.

Dom letni z założenia bywa zamieszkany czasowo. Przyjeżdżamy do niego na wakacje albo tylko na kilka dni. To nie służy ogrodowi, który wymaga systematycznej pielęgnacji, na przykład odchwaszczania i podlewania. Jeśli wiemy, że na prace przy roślinach nie będziemy mogli poświęcić zbyt wiele czasu lub nie będziemy ich wykonywać regularnie, posadźmy sprawdzone, przystosowane do konkretnego środowiska gatunki roślin.

Sprawdź też: ładne domy rekreacyjne >>>

Rośliny dostosowane do nasłonecznienia działki, rodzaju gleby, jej wilgotności bujnie rosną, mniej chorują, są rzadziej atakowane przez szkodniki, a także są bardziej odporne na mróz. To sprawia, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji i „sa­me” dobrze rosną. Dlatego warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, jakie są tam rośliny, bo mogą się okazać przydatne w tworzeniu kompozycji w naszym ogrodzie przy domu letnim.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Gorączko

Łąka poprzetykana barwnymi kwiatami kojarzy się z sielskim krajobrazem. Podobną można mieć przy domu. Warto posadzić: dziewannę ogrodową i popłoch pospolity.

Sprawdzonym sposobem zagospodarowania letniej działki jest założenie wiejskiego ogrodka z drzewami, krzewami owocowymi oraz naturalnym, wysoko koszonym trawnikiem lub łąką kwietną. Lepiej natomiast porzucić marzenia o gęstej, niskiej darni, bo jej utrzymanie w dobrym stanie nie jest łatwe; wymaga częstego (raz w tygodniu) koszenia, a w czasie suszy podlewania.

Do ogrodu przy letnim domu pasują znane od lat swojskie bzy lilaki, jaśminowce, kaliny, derenie i irgi. Mogą je uzupełniać mało wymagające krzewy: berberysy, karagany syberyjskie, kolkwicje chińskie, pęcherznice kalinolistne, pięciorniki krzewiaste, pigwowce, tawuły.

Ogród przy domu letnim: trawnik czy łąka?

A może zrezygnować z typowego trawnika i założyć łakę kwietną? W sklepach ogrodniczych można kupić różne mieszanki trawnikowe (między innymi dywanowe, parkowe, rekreacyjne i regeneracyjne), a także mieszanki traw z ziołami i ładnie kwitnącymi roślinami, przeznaczone na łąki kwietne (zwane także trawnikami łąkowymi). Wybór nasion nie powinien być przypadkowy, wcześniej warto się zastanowić:
- jakie jest nasłonecznienie działki, jaka jest na niej gleba (zwięzła czy przepuszczalna, sucha czy wilgotna), czy wybrany teren pod trawnik jest jednorodny, czy też warunki są różne w różnych częściach ogrodu;
- jak zamierzamy trawnik użytkować (głównie na niego patrzeć czy wylegiwać się na kocu) i ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację.

Łąka kwietna: zalety

Właściciele dużych ogrodów, którzy nie chcą poświęcać wiele czasu na pielęgnację trawnika, powinni założyć łąkę kwietną. Takie łąki są niezwykle dekoracyjne, pasują do ogrodów utrzymanych w stylu naturalnym. Od kilku lat są bardzo popularne na Zachodzie.

W sklepach są gotowe mieszanki nasion traw i roślin o ozdobnych kwiatach, które służą do założenia łąki kwietnej w ogrodzie (zwykle są to: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna). Wysiewa się je wiosną po przekopaniu gleby i usunięciu chwastów. Bardzo efektownie wyglądają łąki w ogrodach z traw i roślin jednorocznych (na 1 m2 łąki należy wysiać 1 g roślin jednorocznych), na przykład: chabru bławatka, czarnuszki, dimorfoteki, driakwi, facelii, godecji, klarkii, kosmosu pierzastego, łyszczca wytwornego, maciejki, maczka kalifornijskiego, maku polnego, nagietka, ostróżki polnej, rezedy, wyki kosmatej. Rośliny można tak dobrać, by łąka kwitła od wiosny do jesieni. Po przekwitnięciu nie należy roślin ścinać, lecz poczekać, by rozsiały się nasiona (w ten sposób łąka odrodzi się w następnym roku).

Sprawdź też: odczyn ph ziemi - gleba zasadowa czy kwaśna >>>

Łąki kwietne doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach siedliskowych. Zamiast walczyć z nadmiarem wilgoci czy zbyt suchą glebą, można posiać rośliny przystosowane do takiego środowiska (nasiona wielu gatunków roślin można kupić, inne trzeba zebrać samemu).

Rośliny na łąki kwietne

Dobrze rosną:

  • na łąkach wilgotnych – bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, koniczyna białoróżowa, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, wiązówka błotna, złocień właściwy, żywokost lekarski;
  • na łąkach świeżych (przeciętna gleba ogrodowa) – chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, krwawniki, łubin trwały, mak polny, nachyłek lancetowaty, wiesiołek czworokątny, wyka kosmata, złocień właściwy;
  • na łąkach suchych – dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, lebiodka pospolita, macierzanka, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa

Łąka kwietna w ogrodzie pielęgnacja

Łąki kwietnej nie trzeba nawozić ani podlewać (jeśli rośliny zostały dobrze dobrane do środowiska). Pielęgnacja sprowadza się do kilkakrotnego skoszenia roślin. Termin koszenia ma wpływ na charakter łąki.
Łąkę, która ma być najpiękniejsza wiosną, należy po raz pierwszy skosić pod koniec czerwca, gdy przekwitną kwiaty (najlepiej na wysokość 10 cm), a później do jesieni kosić jeszcze kilkakrotnie. Odwrotnie – łąkę kwitnącą latem należy kosić do połowy czerwca, również na wysokość 10 cm. Kwiaty pojawią się w lipcu i do września łąka będzie wyglądała jak kwietny dywan. Trzeba ją skosić w październiku po przekwitnięciu roślin.
Łąki suchej, na której rośliny rosną wolno, nie kosi się przez cały sezon. Rośliny ścina się pod koniec września.

Autor: Piotr Mastalerz

Wysoko koszony trawnik i rabata swojskich kwiatów tworzą dobrą oprawę letniego domu

Autor: Piotr Gorączko

Łubin doskonale sprawdza się jako składnik mieszanek łąkowych. Dodaje koloru, sam łatwo się rozsiewa.

Przeczytaj dodatkowo:
Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i...

Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię....

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...