| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Samodzielne projektowanie ogrodu. Projekt przydomowego ogrodu z myślą o kolejnych latach

Samodzielne projektowanie ogrodu. Projekt przydomowego ogrodu z myślą o kolejnych latach

Zabierasz się właśnie do samodzielnego projektowania ogrodu przydomowego? Oto wskazówki, co powinien zawierać projekt ogrodu. Jakie rośliny ogrodowe warto posadzić i o co zadbać, aby ogród przydomowy był wygodny i spełniał swoje zadania w kolejnych latach.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Przestrzeń wokół domu warto tak zagospodarować, aby stworzyć wspaniały, wzrastający wraz z dziećmi ogród

Krzewy i drzewa - ważny punkt w projekcie ogrodu przydomowego

Osnową aranżacji ogrodu są drzewa i krzewy. Towarzyszyć im powinny pnącza oraz takie byliny i rośliny cebulowe, które mogą rosnąć bez przesadzania nawet kilkanaście lat.

To będzie główna, najważniejsza część ogrodu. Elementy zmienne to byliny wymagające częstego przesadzania oraz ozdobne rośliny pojemnikowe i jednoroczne, którymi będziemy tworzyć klimat ogrodu.

Jeżeli na naszej działce rosną stare drzewa, możemy czuć się szczęściarzami. Otoczmy je opieką, bo dzięki nim nasz dom nabierze charakteru i będzie sprawiałwrażenie stojącego od lat.

Pamiętajmy też, że wysokie drzewa ochronią nas od wiatru, a wraz z krzewami tworzą barierę dla hałasu i zanieczyszczeń niesionych przez masy powietrza. Produkują też znaczne ilości tlenu. Problemem mogą stać się opadające jesienią liście, ale jeśli przeznaczymy je na kompost, będziemy mieć bezpłatny nawóz do ogrodu.

Sadzenie drzew

Jeżeli na działce nie ma drzew i krzewów, koniecznie je posadźmy. Mamy w czym wybierać, bo oferta szkółkarska jest bardzo duża. Jednak zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się, jakie wymiary będzie miało nasze drzewo po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu latach.

Od tego zależy, w jakiej odległości od budynku będzie mogło się znaleźć, gdy urośnie, by nie naruszyło korzeniami fundamentów, a konarami dachu. Może starczy nam miejsca tylko na jedno drzewo – dobre i to. Jeżeli posesja jest mała, wybierzmy niewielkie, szczepione na pniu – jego wielkość przez lata niewiele się zmieni. Warto też sadzić krzewy, które bez intensywnej pielęgnacji przetrwają w dobrej kondycji wiele lat.

Można posadzić je wzdłuż ogrodzenia jako żywopłot formowany lub naturalny, oraz w skupinach, tak by optycznie wyznaczały strefy użytkowania.

Pnącza - sposób na kameralny ogród

Zanim drzewa się rozrosną, atmosferę zaciszności wokół domu pomogą stworzyć pnącza. Niezastąpione są tu mało wymagające, a rosnące dość szybko winobluszcze: pięciolistkowy i trójklapowy, bluszcz pospolity czy rdestówka Auberta. Możemy też oczywiście posadzić pięknie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe, róże pnące, wiciokrzewy, glicynie, milliny, przywarkę czy cenione z powodu smacznych owoców aktinidie i winorośle owocowe.

Przydatne instalacje w przydomowym ogrodzie

W ogrodzie, który ma istnieć przez lata, nie warto bawić się w prowizorkę – trzeba położyć trwałe instalacje. Lepiej to zrobić, zanim powstanie ogród, żeby potem nie niszczyć rosnących już roślin.

Przede wszystkim warto założyć instalację elektryczną, która pozwoli dobrze oświetlić część frontową, czyli wejście i wjazd na działkę, wejście do domu oraz podjazd, a także część ogrodową posesji. Światło nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo, ale też wydobędzie z mroku interesujące fragmenty kompozycji roślinnych czy najpiękniejsze elementy dekoracyjne. Dobrze też zainstalować w ogrodzie przynajmniej jeden słupek z gniazdem elektrycznym. Ułatwi nam to korzystanie z narzędzi elektrycznych czy okazjonalne oświetlenie posesji.

W ogrodzie przyda się także instalacja nawadniająca. Można ją wyposażyć w automatyczny sterownik do zaprogramowania częstotliwości i pory podlewania. Jeśli system wzbogacimy o czujnik deszczu i wilgotności, będziemy zużywać optymalne ilości wody. Teren, który będzie podlewany, warto podzielić na sekcje, biorąc pod uwagę potrzeby roślin. W sprzedaży są systemy nawadniające do samodzielnego montażu. Jeśli mamy podlewać duży ogród i potrzebujemy skomplikowanego systemu, lepiej zatrudnić fachową ekipę.

Utwardzone ścieżki i podjazdy

Nawierzchnia prowadząca do wejścia do domu i bramy garażowej powinna być ułożona na podbudowie złożonej z dwóch warstw: 10-20 cm zagęszczonego tłucznia kamiennego lub żwiru i 3-5 cm piasku. Dzięki temu nawet drobne elementy nie będą się zapadać, a gładka nawierzchnia przetrwa wiele lat. Do utwardzenia możemy wykorzystać płyty lub kostki kamienne (z odpornego na ścieranie, nacisk i wpływ czynników atmosferycznych granitu, bazaltu, sjenitu) albo – znacznie tańsze – płyty i kostki betonowe. Możemy też z powodzeniem połączyć oba te materiały – koszt będzie niższy, a efekt ciekawy.

Trwałe ogrodzenie

Najtrwalsze są murowane ogrodzenia z kamienia naturalnego i z metalowych przęseł mocowanych do murowanych słupów. Wybór zależy od tego, czy właściciele posesji chcą szczelnie oddzielić się od otoczenia, czy wolą zaznaczyć granice posiadłości, ale mieć widok na okolicę i demonstrować swą starannie zagospodarowaną działkę. Oczywiście i murowane, i metalowe części ogrodzeń wymagają co kilka lat konserwacji, zależnie od zaawansowania procesu destrukcji następującego pod wpływem czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych.

Przeczytaj dodatkowo:
Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Jak ciekawie zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?...

Przydomowy ogród dzięki nowej aranżacji zyskał nowoczesny charakter i zupełnie nowy wygląd....

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.