Jak i gdzie kupować rośliny do ogrodu? Zasady wyboru roślin

2020-10-30 12:51
Zakup roślin
Autor: GettyImages Gdzie najlepiej kupować rośliny do ogrodu i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Przed wizytą w sklepie ogrodniczym warto zastanowić się, jaki chcemy mieć ogród i ile czasu będziemy mogli poświęcić na jego pielęgnację. Aby w ogrodzie rośliny dobrze rosły i ładnie się prezentowały, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Oferta roślin w szkółkach i sklepach ogrodniczych jest ogromna. Bogactwo kolorów, kształtów i zapachów może oszołomić. Wyprawa do punktu sprzedaży kończy się więc często tak, że wracamy do domu obładowani różnymi roślinami (bo każda jest ładna i chce się ją mieć), które trudno połączyć w kompozycji. Żeby nie stracić głowy i dokonać właściwych wyborów, warto zawczasu przygotować się do zakupów,

Spis treści

  1. Jak kupować rośliny do ogrodu
  2. Kupować rośliny w pojemnikach czy wykopywane z gruntu?
  3. Jak wybrać zdrowe rośliny?
  4. Gdzie kupować rośliny do ogrodu?

Jak kupować rośliny do ogrodu

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego szukamy. Najlepiej zrobić listę potrzebnych gatunków i odmian (na podstawie projektu ogrodu, rabaty, kompozycji na tarasie) i określić ich ilość na podstawie rozstawu, w jakim sadzi się je w gruncie lub w donicach.

Wybierając gatunki i odmiany, bierzemy pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale również wymagania siedliskowe (rodzaj gleby i jej wilgotność, nasłonecznienie) oraz odporność na mróz.

Kupować rośliny w pojemnikach czy wykopywane z gruntu?

W handlu oferowane są rośliny produkowane w pojemnikach oraz uprawiane w szkółce w gruncie, które wykopuje się niedługo przed sprzedażą. I jedne, i drugie powinny być opatrzone etykietami z polską i łacińską nazwą.

Rośliny w pojemnikach. Można je sadzić przez cały okres wegetacji, jednak wiosną ich wybór jest największy. Nie musimy ich od razu po przywiezieniu do ogrodu rozmieszczać na rabatach (choć oczywiście lepiej to zrobić) – można je ustawić w cieniu i dbać o to, żeby ziemia w doniczkach była stale lekko wilgotna. 

Sadzenie do gruntu drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach >>>

Rośliny wykopywane z gruntu. Sadzi się je poza okresem wegetacji, czyli wczesną wiosną lub jesienią – wtedy są w sprzedaży. W ofercie handlowej są rośliny z odkrytymi korzeniami (czyli bez ziemi), niekiedy zabezpieczonymi folią lub tkaniną jutową, a także rośliny z bryłą (korzenie gęsto przerastają podłoże, które nie osypuje się i trzyma wilgoć) osłoniętą tkaniną jutową, a w przypadku większych egzemplarzy często dodatkowo metalową siatką.

Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami >>>

Jak i gdzie kupować rośliny do ogrodu? Zasady wyboru roślin
Autor: GettyImages Rośliny sezonowe oferowane są przez liczne punkty sprzedaży: sklepy i centra ogrodnicze, markety, stoiska na targu

Jak wybrać zdrowe rośliny?

Niezwykle ważna jest kondycja kupionych roślin. Od niej zależy nie tylko to, czy przyjmą się w ogrodzie, ale jak będą wyglądały w następnych latach, czy przetrwają zimę i zniosą letni upał. Wybierając rośliny, zwracamy uwagę na ładny pokrój, a także siłę wzrostu pędów. Niekiedy lepiej kupić mniejszy egzemplarz, ale z dorodnymi i mocnymi pędami, niż okaz, który ma dużo cienkich gałązek, bo to może oznaczać, że był przycinany (na przykład po przemrożeniu), jest zawirusowany albo zbyt długo uprawiany w pojemniku. Z uwagą oglądamy korę, skórkę na pędach, pąki i liście.

Sprawdzamy stan korzeni. Ziemia w donicach, a w przypadku roślin wykopanych z gruntu jutowa tkanina chroniąca system korzeniowy, powinna być wilgotna. Jeśli nie, korzenie mogą być przesuszone, a to niezbyt dobrze rokuje. Warto spojrzeć na spód pojemnika – może być widać pojedyncze młode, jasne korzonki wyrastające z otworu w dnie, jeśli jednak jest ich dużo i tworzą splątaną matę – roślina zbyt długo pozostaje w donicy, a korzenie są stare i przerośnięte. Jeżeli kupujemy rośliny z okrytymi korzeniami, oceniamy, czy są one dorodne, liczne i jędrne, nieuszkodzone, niepołamane i bez śladów zgnilizny.

Gdzie kupować rośliny do ogrodu?

Miejsc, w których można kupić rośliny, jest dużo, jednak nie wszystkie oferują materiał wysokiej jakości. Wiosną często pojawiają się prowizoryczne punkty sprzedaży. Niezbyt drogie rośliny rabatowe czy na balkon możemy nabyć nawet u przypadkowego ulicznego sprzedawcy, po drzewa i krzewy, które mają rosnąć na działce przez długie lata (i często nie są tanie), lepiej się udać do renomowanej firmy.

  • Centrum ogrodnicze. Asortyment gatunków i odmian jest tu zwykle bardzo bogaty. Rośliny są dobrej jakości, zadbane i właściwie pielęgnowane, a przy tym ładnie wyeksponowane w sezonowych aranżacjach.
  • Szkółka. Oferuje sprawdzony materiał wysokiej jakości, w tym trudno dostępne, rzadkie i nowe odmiany, zapewnia też fachową obsługę. Zwykle można zasięgnąć wyczerpującej porady odnośnie do pielęgnacji wybranych roślin, a przy większych zakupach otrzymać rabat.
  • Targ. Wiosną zakwita roślinami rabatowymi i balkonowymi, oferuje zioła i rozsadę warzyw. Warto je tu kupować, bo są zwykle dobrej jakości, a przy tym w przystępnej cenie (można nawet uzyskać rabat). Rośliny często pochodzą z małych, rodzinnych szkółek, które specjalizują się w produkcji tego typu materiału.
  • Market budowlany. W jego ogrodowej części rośliny są dostępne przez cały sezon, choć wiosną ich asortyment jest największy. Niestety bywają różnej jakości, co zależy od opiekującego się nimi personelu.
  • Internet. To bardzo wygodny sposób pozyskiwania roślin, jednak bywa zawodny. Większość sklepów wysyłkowych dokłada starań, wybierając jak najlepsze rośliny, które po pieczołowitym zapakowaniu w bardzo dobrym stanie docierają do klienta.
Magazyn Murator

Więcej informacji oraz zdjęć na temat zakupu roślin do ogrodu znajdziesz w artykule "Ładną roślinę kupię" na stronie miesięcznika "Murator".

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają