| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Projekt ogrodu przydomowego. Wybieramy rośliny do nowego ogrodu

Projekt ogrodu przydomowego. Wybieramy rośliny do nowego ogrodu

Planujesz projekt przydomowego ogrodu? Pamiętaj, że nowy gród będzie się rozwijał i dojrzewał przez lata, bo posadzone rośliny żyją, rosną i ciągle się zmieniają. Dlatego tworząc projekt ogrodu, trzeba wybiegać wyobraźnią w przyszłość. Co nas czeka za 30 lat?

Autor: Andrzej Szandomirski

Na w pełni dojrzały, wypełniony okazałymi krzewami i drzewami ogród trzeba czekać od kilkunastu do kilkudziesięciu lat – zależnie od roślin, jakie w nim posadzimy

Harmonijne kompozycje bujnych roślin, barwne kwiaty, połyskujące w słońcu owoce i gładki zielony trawnik to marzenia o ogrodzie, które można zrealizować. Warunkiem jest przygotowanie dobrego projektu, ale także co najmniej kilka lat dość żmudnej pracy przy pielęgnacji nasadzeń.

Czy do wykonania projektu ogrodu trzeba zatrudniać architekta?

W przestrzeni, którą teraz urządzimy, spędzimy wiele lat. Powinna zapewniać nam nie tylko doznania estetyczne, ale też sprawne poruszanie się po terenie, wygodny odbiór śmieci, miejsce na parkowanie dodatkowego samochodu – a wszystko to w otoczeniu zieleni.

Bardzo ważne jest więc staranne rozplanowanie funkcji oraz dobór roślin. Warto zatrudnić specjalistę, architekta krajobrazu, który opracuje najpierw projekt koncepcyjny ogrodu, a potem ewentualnie realizacyjny (dokumentację wykonawczą).

Jeżeli czujemy się na siłach samodzielnie stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zakładanie ogrodu, szczególnie starannie przemyślmy dobór i rozmieszczenie drzew oraz krzewów. To one tworzą szkielet kompozycji i trwają na wyznaczonych im miejscach przez dziesiątki lat. Jeśli przygotujemy szkic koncepcyjny ogrodu, unikniemy później wprowadzania znaczących zmian.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

O czym pamiętać przy wyborze roślin do ogrodu?

Sadząc rośliny, trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z żywymi organizmami, które rosną, starzeją się, zamierają. Ogród będzie ulegał przemianom. Jedne rośliny będą rozrastały się szybko, inne wolniej, nie tylko wzwyż, ale i na boki (niektóre krzewy, choć nie rosną wysokie, znacznie powiększają swoją średnicę).

Warto przed dokonaniem zakupów poszukać informacji na temat tego, jakie parametry osiągną wybrane gatunki i odmiany po 10, 20, 30 latach. Pomoże to uniknąć częstego błędu – zbyt gęstego sadzenia drzew i krzewów. Jest on popełniany, bo zapominamy, że malutki w chwili kupna krzaczek będzie kiedyś dużym drzewem lub krzewem o kilkumetrowej średnicy.

Jakie rośliny posadzić w nowym ogrodzie?

  1. Dobierajmy gatunki do środowiska. Rośliny posadzone zgodnie z ich wymaganiami urosną bujne i zdrowe, będą rzadziej porażane przez choroby oraz atakowane przez szkodniki. Lepiej też zniosą trudne zimowe warunki.
  2. Zaczynajmy od roślin mało wymagających. Gdy nabierzemy wprawy w pielęgnacji oraz lepiej poznamy potrzeby rozmaitych gatunków i odmian, będziemy uzupełniać już istniejące kompozycje.
  3. Dostosujmy rośliny do wielkości ogrodu. W niewielkim posadźmy małe drzewa o wąskich koronach albo dobrze znoszące formowanie. Zrezygnujmy z roślin ekspansywnych lub pilnujmy, żeby nie zarosły działki.

Więcej informacji o pielęgnowaniu ogrodu w kolejnych latach znajdziesz w miesięczniku Murator 2/2013

Aranżacja ogrodu przy współczesnym dworku. Pomysł na ogród z nutką nostalgii

Aranżacja ogrodu przy współczesnym dworku powinna nawiązywać charakterem do stylu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Wymarzony Ogród

Wiosna puka do drzwi. Znów planujemy, co zrobimy w ogrodzie i jak będzie wyglądał w tym roku. W...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...