| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Projekt ogrodu przydomowego. Wybieramy rośliny do nowego ogrodu

Projekt ogrodu przydomowego. Wybieramy rośliny do nowego ogrodu

Planujesz projekt przydomowego ogrodu? Pamiętaj, że nowy gród będzie się rozwijał i dojrzewał przez lata, bo posadzone rośliny żyją, rosną i ciągle się zmieniają. Dlatego tworząc projekt ogrodu, trzeba wybiegać wyobraźnią w przyszłość. Co nas czeka za 30 lat?

Autor: Andrzej Szandomirski

Na w pełni dojrzały, wypełniony okazałymi krzewami i drzewami ogród trzeba czekać od kilkunastu do kilkudziesięciu lat – zależnie od roślin, jakie w nim posadzimy

Harmonijne kompozycje bujnych roślin, barwne kwiaty, połyskujące w słońcu owoce i gładki zielony trawnik to marzenia o ogrodzie, które można zrealizować. Warunkiem jest przygotowanie dobrego projektu, ale także co najmniej kilka lat dość żmudnej pracy przy pielęgnacji nasadzeń.

Czy do wykonania projektu ogrodu trzeba zatrudniać architekta?

W przestrzeni, którą teraz urządzimy, spędzimy wiele lat. Powinna zapewniać nam nie tylko doznania estetyczne, ale też sprawne poruszanie się po terenie, wygodny odbiór śmieci, miejsce na parkowanie dodatkowego samochodu – a wszystko to w otoczeniu zieleni.

Bardzo ważne jest więc staranne rozplanowanie funkcji oraz dobór roślin. Warto zatrudnić specjalistę, architekta krajobrazu, który opracuje najpierw projekt koncepcyjny ogrodu, a potem ewentualnie realizacyjny (dokumentację wykonawczą).

Jeżeli czujemy się na siłach samodzielnie stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zakładanie ogrodu, szczególnie starannie przemyślmy dobór i rozmieszczenie drzew oraz krzewów. To one tworzą szkielet kompozycji i trwają na wyznaczonych im miejscach przez dziesiątki lat. Jeśli przygotujemy szkic koncepcyjny ogrodu, unikniemy później wprowadzania znaczących zmian.

O czym pamiętać przy wyborze roślin do ogrodu?

Sadząc rośliny, trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z żywymi organizmami, które rosną, starzeją się, zamierają. Ogród będzie ulegał przemianom. Jedne rośliny będą rozrastały się szybko, inne wolniej, nie tylko wzwyż, ale i na boki (niektóre krzewy, choć nie rosną wysokie, znacznie powiększają swoją średnicę).

Warto przed dokonaniem zakupów poszukać informacji na temat tego, jakie parametry osiągną wybrane gatunki i odmiany po 10, 20, 30 latach. Pomoże to uniknąć częstego błędu – zbyt gęstego sadzenia drzew i krzewów. Jest on popełniany, bo zapominamy, że malutki w chwili kupna krzaczek będzie kiedyś dużym drzewem lub krzewem o kilkumetrowej średnicy.

Jakie rośliny posadzić w nowym ogrodzie?

  1. Dobierajmy gatunki do środowiska. Rośliny posadzone zgodnie z ich wymaganiami urosną bujne i zdrowe, będą rzadziej porażane przez choroby oraz atakowane przez szkodniki. Lepiej też zniosą trudne zimowe warunki.
  2. Zaczynajmy od roślin mało wymagających. Gdy nabierzemy wprawy w pielęgnacji oraz lepiej poznamy potrzeby rozmaitych gatunków i odmian, będziemy uzupełniać już istniejące kompozycje.
  3. Dostosujmy rośliny do wielkości ogrodu. W niewielkim posadźmy małe drzewa o wąskich koronach albo dobrze znoszące formowanie. Zrezygnujmy z roślin ekspansywnych lub pilnujmy, żeby nie zarosły działki.

Więcej informacji o pielęgnowaniu ogrodu w kolejnych latach znajdziesz w miesięczniku Murator 2/2013

Aranżacja ogrodu przy współczesnym dworku. Pomysł na ogród z nutką nostalgii

Aranżacja ogrodu przy współczesnym dworku powinna nawiązywać charakterem do stylu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Przydomowy ogród w stylu nowoczesnym. Jak go...

Zastanawiasz się, jak urządzić przydomowy ogród? Szukasz rozwiązań, które sprawdzą się w twoim...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.