| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Projekt i aranżacja ogrodu. Wykonać samodzielnie czy zlecić architektowi krajobrazu?

Projekt i aranżacja ogrodu. Wykonać samodzielnie czy zlecić architektowi krajobrazu?

Początek wiosny to czas, kiedy warto pomyśleć o zagospodarowaniu i aranżacji przydomowego ogrodu. I wtedy pojawia się pytanie - czy zlecić projekt ogrodu architektowi krajobrazu, czy wykonać go samemu? Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, a kiedy warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Autor: Twój Ogród Marzeń Projekt przydomowego ogrodu
Autor: Twój Ogród Marzeń Projekt przydomowego ogrodu

Jak wygląda współpraca z architektem krajobrazu?

Powstawanie projektu składa się zazwyczaj z kilku etapów. Pierwszym powinna być wizyta na działce, która pozwala architektowi na zapoznanie się z terenem oraz analizę warunków istniejących, a także poznanie preferencji i gustu klienta. Następnie, w oparciu o wymagania oraz specyfikę terenu powstaje jeden lub kilka projektów koncepcyjnych. Dopiero po akceptacji koncepcji powstaje projekt wykonawczy.

Kiedy najlepiej wykonać projekt ogrodu?

Nie powinieneś tworzyć projektu zbyt wcześnie, a więc wtedy, kiedy nie znasz jeszcze usytuowania domu na działce, a tym bardziej, jeśli stan prawny działki nie jest jeszcze uregulowany.

Z drugiej strony nie powinieneś zbyt długo zwlekać z zaprojektowaniem ogrodu – w momencie kiedy na działce stoi już dom, masz podjazd a w ogrodzie posadziłeś już wiele roślin, niektóre zmiany mogą okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wprowadzenia.

Korzystne jest, jeśli projekt ogrodu powstaje razem z domem, wówczas będziesz mieć pewność, że zarówno dom, otoczenie działki, jak i ogród będą tworzyć spójną, harmonijną całość.

Jakie korzyści daje zatrudnienie projektanta zieleni?

Projektant zieleni powinien być profesjonalistą, który spojrzy na ogród całościowo, pomoże przełożyć marzenia i pomysły na papier. Ponadto ma doświadczenie i wiedzę z  zakresu wielu dziedzin takich jak dendrologia, geodezja, architektura, botanika czy fitopatologia.

Piękny, dobrze zaplanowany ogród zwiększy wartość posiadłości, co będzie miało szczególne znaczenie w momencie jej sprzedaży.

Pamiętaj, że ogród jest inwestycją długoterminową, co oznacza, że przeznaczenie jego poszczególnych części będzie zmieniać się na przestrzeni lat.

Dlaczego aranżację ogrodu warto powierzyć specjaliście?

Jeśli jesteś właścicielem małego ogródka czy balkonu i tworzenie aranżacji sprawia ci frajdę, a do tego masz wiedzę na temat roślinności oraz dostępnych materiałów – czemu tego nie wykorzystać?

Zlecając jednak projekt specjaliście na pewno zaoszczędzisz wiele czasu i energii, będziesz mieć także pewność, że przyszły ogród będzie funkcjonalny i zgodny z twoimi oczekiwaniami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Jak samodzielnie wykonać projekt ogrodu? 

arch. krajobrazu izabela Parandyk-Zemsta

Powinniśmy zacząć od szczegółowej analizy działki pod względem ukształtowania powierzchni, warunków glebowych, nasłonecznienia. Zwróćmy także uwagę na sąsiedztwo.

Następnym etapem jest stworzenie listy wymagań. W tym celu sporządźmy tabelę i podzielmy ją na dwie części: w pierwszej umieśćmy oczekiwania, na których zależy nam najbardziej, w drugiej natomiast takie, z których będziemy ewentualnie w stanie zrezygnować.

Możemy przystąpić do projektu. Pracę rozpocznijmy od analizy terenu pod względem funkcjonalnym. Spróbujmy podzielić działkę na kilka stref (wejściową, wypoczynku biernego, użytkową itd.). Następnie umieśćmy elementy małej architektury takie jak altana, ławki czy plac zabaw.

Projektowanie roślinności jest ostatnim etapem. Tutaj musimy być ostrożni zarówno pod względem kompozycji, jak i wymagań poszczególnych gatunków. Pamiętajmy, że pewne gatunki lubią glebę kwaśną, niektóre są odporne na zalewanie, inne natomiast wilgoci nie zniosą. Wszystkie te aspekty musimy wziąć pod uwagę zanim dobierzemy rośliny.

Kolejnym aspektem jest to, w jaki sposób rozmieścimy rabaty: pomyślmy tutaj o tym, że pomiędzy rabatami będzie musiała przejechać kosiarka. Rozważmy też położenie obrzeży, które uniemożliwią przerastanie trawy i zaoszczędzą pracy przy pielęgnacji ogrodu.

radzi arch. krajobrazu Izabela Parandyk-Zemsta, właścicielka Pracowni Twój Ogród Marzeń

Pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogrodu. Jak urządzić miejsce wypoczynku i rekreacji?

Pokazujemy, jak zagospodarować przydomowy ogród i stworzyć w nim miejsce wypoczynku i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...