| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Jak przeprowadzić sprzątanie w ogrodzie? Efektywne prace ogrodowe

Jak przeprowadzić sprzątanie w ogrodzie? Efektywne prace ogrodowe

Wysiłek włożony w doskonale zaprojektowany i zadbany ogród łatwo zniweczyć, jeśli na posesji nie zostaną przewidziane strefy gospodarcze. Służące utrzymaniu porządku śmietnik, kompostownik i schowek ogrodowy na narzędzia również współtworzą ład na działce. Naucz się segregować śmieci nie tylko w domu, ale i na zewnątrz.

Śmieci pod kontrolą

Nawet na najmniejszej działce musimy wydzielić miejsce, w którym staną pojemniki przeznaczone do gromadzenia odpadów stałych. Śmietnik może mieć formę wiaty, altanki, zadaszenia lub po prostu stanowiska ukrytego wśród zieleni – ważne, aby zmieściło się tyle pojemników, ilu potrzebuje dana rodzina. Statystycznie cztery osoby zapełniają tygodniowo jeden 120-litrowy pojemnik, ale zawsze trzeba dostosować ich liczbę do indywidualnych potrzeb. Warto śmieci segregować, a także przed wyrzuceniem zgniatać puszki, butelki plastikowe i kartony po sokach. Dzięki temu zmniejszy się ich objętość i zapełnimy mniej pojemników lub rzadziej trzeba będzie je opróżniać. Śmietnik należy umieścić tak, by łatwy dostęp do niego mieli nie tylko domownicy, ale też pracownicy firmy wywożącej zgromadzone przez nas odpady. Ze względów estetycznych nie powinien się rzucać w oczy – może stanowić część ogrodzenia, nawiązywać wyglądem do elewacji budynku lub wtapiać się w zieleń ogrodu. Najczęściej lokalizowany bywa przy ogrodzeniu graniczącym z ulicą. Zgodnie z przepisami śmietnik można postawić nie bliżej niż 3 m od okien i drzwi budynku mieszkalnego oraz 2 m od granicy z sąsiednią parcelą (może stanąć w ostrej granicy, jeśli będzie się stykał ze śmietnikiem stojącym na sąsiedniej działce). Jego lokalizację i wygląd najlepiej określić już na etapie projektowania domu, dzięki temu unikniemy trudnych do rozwiązania kolizji, jak choćby umieszczenie (z braku innej możliwości) wiaty śmietnikowej przed oknem salonu czy sypialni.

Autor: Andrzej Sandomirski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Odpadki na nawóz

W każdym ogrodzie prace pielęgnacyjne dostarczają znacznej ilości resztek roślinnych, takich jak skoszona trawa, wycięte pędy i gałęzie, wygrabione liście oraz wypielone chwasty, co stanowi sporą część domowych odpadów. Można jednak, zamiast ponosić koszty ich wywożenia, wykorzystać je i przerobić na znakomity nawóz. Wystarczy w kącie ogrodu znaleźć miejsce na kompostownik i gromadzić w nim niezdrewniałe części roślin, a także wióry z rozdrobnionych grubszych gałęzi, popiół z kominka, spożywcze resztki kuchenne (z wyjątkiem mięsa i ryb). Wszystko to można ułożyć w pryzmę, przesypując ziemią i pozostawić do następnego sezonu do rozłożenia (po kilku miesiącach warto pryzmę przełożyć tak, aby zmienić położenie warstw). Można też do zgromadzonego w kompostowniku materiału dodać szczepionkę bakteryjną przyspieszającą rozkład masy organicznej. Najwygodniejsze rozwiązanie to termokompostownik, w którym rozkładająca się materia wytwarza wysoką, stabilną temperaturę, co powoduje powstawanie dojrzałego kompostu w ciągu trzech-czterech miesięcy. Zwarta, zamknięta bryła tego urządzenia zajmuje stosunkowo mało miejsca, nadaje się więc ono doskonale do małych ogrodów. Kompostowniki i pryzmy nie stanowią ozdoby ogrodu, dlatego warto umieścić je w odosobnionych zakątkach i od strony ogrodu osłonić efektowną grupą roślin, parawanem z pnączy na kratce lub trejażu, żywopłotem czy też szpalerem wysokich, smukłych krzewów.

WARTO WIEDZIEĆ

Budowa śmietnika o powierzchni mniejszej niż 10 m2 nie wymaga pozwolenia – wystarczy zgłoszenie jej we właściwym urzędzie 30 dni przed rozpoczęciem prac – jeśli nie zostanie zgłoszony sprzeciw, można przystąpić do budowy.

Autor: Firma BOSCH

W dobrze oświetlonym schowku na narzędzia mogą zimować rośliny pojemnikowe nieodporne na mróz

Schować niepotrzebne

Im większy ogród i bardziej porośnięty roślinami, tym więcej do jego pielęgnacji potrzeba rozmaitych narzędzi i urządzeń. Efektowne kompozycje ogrodowe znacznie lepiej wyglądają, jeśli nie towarzyszą im porozrzucane grabie, łopaty, sekatory, taczki, kosiarki czy węże ogrodowe. Warto więc po zakończonej pracy chować je w wyznaczonym miejscu. Jesienią, gdy kończy się sezon, trzeba schować nie tylko wszystko, co służy pielęgnacji ogrodu, ale też ogrodowe meble, parasole, zabawki oraz donice i pojemniki. Łatwiej utrzymać porządek, gdy do dyspozycji mamy wygodne pomieszczenie gospodarcze z wejściem od strony ogrodu, ze zlewem i bieżącą wodą. Najlepiej, jeśli będzie przechodnie, dostępne też od strony mieszkania, ale gdy nie ma takiej możliwości, wystarczy schowek dostępny tylko od zewnątrz. Miejsce takie warto wyposażyć w długi, wąski stół, regały na narzędzia, nasiona i doniczki oraz zamykaną na klucz szafkę na środki ochrony roślin i preparaty chwastobójcze. Jeżeli pomieszczenie to zostanie wyposażone w okno, będzie można przygotowywać w nim rozsadę roślin jednorocznych i przechowywać rośliny niezimujące w gruncie, np. pelargonie, fuksje, plektrandrusy czy datury. Jeżeli w projekcie domu nie zostanie uwzględnione takie rozwiązanie, pozostanie postawienie w ogrodzie domku na narzędzia. Najłatwiej kupić gotowy – w sprzedaży są rozmaite modele. Innym sposobem może być połączenie w jednej altanie schowka na narzędzia i śmietnika.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...