| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Pomysły na skalniaki. Jak zrobić skalniak i jak dbać o przydomowy ogród skalny? [WIDEO]
Pomysł na ogród skalny

Pomysły na skalniaki. Jak zrobić skalniak i jak dbać o przydomowy ogród skalny? [WIDEO]

Skalniaki to ciekawy element aranżacji ogrodu. Pokazujemy, jak zrobić skalniak. Jak dobierać skały i kamienie do budowy skalniaka, aby miały zbliżoną do siebie barwę i były układane w jak najbardziej naturalny sposób. Zobacz także, jak wykonać ozdobne donice ze skałami i skalniakami.

Ogród to nasz prywatny zminiaturyzowany kawałek przyrody. Jeżeli dążymy do stworzenia w ogrodzie namiastki naturalnego krajobrazu, warto znaleźć w nim miejsce na kompozycje z kamieni. Skalniaki najlepiej ustytuować na stoku naturalnym lub uformowanym sztucznie. Budowa skalniaka nie jest skomplikowana, a efekt końcowy zależy od inwencji właścieli. Zobacz, jak zrobić skalniak w ogrodzie.

Jak założyć skalniak: projekt

Założenie skalniaka wymaga oprócz dobrych chęci i wysiłku fizycznego, także poczucia estetyki oraz podstawowej wiedzy dotyczącej hodowli roślin. Podpowiadamy, jak na skalniaku stworzyć odpowiednie warunki uprawy nawet dla najbardziej egzotycznych roślin. Jaka powinna być ziemia na skalniak i jakie kamienie będą najlepsze do jego budowy.

Sprawdź też: jakie rośliny sadzić na skalniaku >>

Jak zrobić skalniak: ziemia na skalniak

W skalniakach zakładanych na skarpach należy stworzyć warunki przypominające te panujące w rejonach górskich. Gleba powinna być przepuszczalna i niezbyt żyzna.

Jeżeli na skalniaku sadzimy rośliny pochodzące z wysokich rejonów górskich (takie jak goryczki, lnica alpejska, pierwiosnek Tyszczak, szarotka), 50-70% podłoża powinny stanowić piasek i tłuczeń kamienny różnych frakcji, a resztę - żyzna ziemia.

Jeśli na skalniaku sadzimy rośliny pochodzące z niższych rejonów, należy przygotować podłoże zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe: dobrze, jeśli składa się w 70-80% z żyznej ziemi, a w pozostałych z piasku gruboziarnistego lub drobnego żwiru.

Większość roślin przeznaczonych do skalniaków  w naturalnych warunkach porasta wapienne zbocza. Dlatego preferują one podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7-8). Do gleby dla takich roślin należy dodać zmielonego dolomitu lub kredy.

Sprawdź też: jak sprawdzić odczyn gleby: gleba kwaśna czy zasadowa? >>>

Choć rośliny górskie zwykle dobrze znoszą palące słońce, często są wrażliwe na suszę (w górach opady deszczu są intensywniejsze niż na niżu). Dlatego konieczne jest ich regularne podlewanie roślin rosnących na skalniaku w czasie suszy. Najlepiej rozproszonym strumieniem, częściej, ale mniejszymi dawkami wody.

Jak zrobić skalniak: kamienie najlepsze na skalniak

Skalniak powinien naśladować naturę, dlatego do jego zrobienia najlepiej wybierać kamienie o podobnym pochodzeniu. Nagromadzenie zbyt dużej ilości skał różniących się barwą, fakturą i kształtem (na przykład obłe kamienie polodowcowe, czyli polne, i nieregularne, kanciaste odłamki skał z kamieniołomów) może sprawiać wrażenie chaosu.

Do tworzenia kompozycji i budowy skalniaka nadają się kamienie polodowcowe i fragmenty skał wydobywanych w kamieniołomach (piaskowce, wapienie i granity). Lepiej natomiast nie stosować na skalniaku kamieni rzecznych, które ze względu na bardzo regularny kształt trudno jest wkomponować w przestrzeń działki, poza tym ich pozyskiwanie z dna rzek jest nieekologiczne.

Jak zrobić skalniak na stoku

Budowę sztucznego wzniesienia, na którym powstanie skalniak, rozpoczynamy od wyznaczenia jego zarysu i zdjęcia w tym miejscu warstwy ziemi urodzajnej. Wzniesienie możemy uformować z gruzu, tłucznia kamiennego, żwiru i jałowej ziemi pozostałej z wykopów (tak zwanego podglebia). Jego zboczom nadajemy łagodny spadek, najlepiej nie większy niż 30°.

Na stoku (naturalnym lub uformowanym sztucznie) jako pierwsze u podstawy układamy największe kamienie. Mogą one być lekko nachylone w kierunku skarpy. Żeby były stabilne i sprawiały wrażenie wrośniętych w miejsce, zagłębiamy je w podłożu, obsypujemy 15-20 centymetrową warstwą urodzajnej ziemi, w której będą rosły rośliny, i dokładnie polewamy wodą. Następnie rozmieszczamy mniejsze kamienie, uzupełniamy podłoże i ponownie podlewamy.

Skalniak pozostawiamy na kilka tygodni, aby całość osiadła (jeżeli pojawiają się chwasty, trzeba je usuwać). Dopiero po upływie tego czasu można sadzić rośliny. Najlepiej robić to wiosną albo na przełomie sierpnia i września, zależnie od pory, w jakiej został zbudowany ogród skalny.

Najkorzystniejsze dla większości roślin na skalniak są wschodni i zachodni stok skalniaka. Także stok północny stwarza dobre warunki wzrostu dla wielu roślin skalnych. Najmniej przyjazny jest stok południowy, wystawiony na działanie palącego słońca, gdzie podłoże łatwo przesycha. Mogą tam rosnąć wyłącznie rośliny bardzo odporne na suszę. Jak stworzyć dobre warunki dla roślin w ogrodzie skalnym?

Wideo: zakładanie skalniaka

Zobacz filmy jak założyć i dbać o ogrody skalne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak założyć ogród - właściwa kolejność prac...

Zakładanie ogrodu, w którym będziemy mogli spędzać wolny czas i odpoczywać, jest niemal tak ważne, jak...

Mały i duży ogród. Zasady projektowania i...

Planując ogród powinniśmy się kierować nie tylko naszymi upodobaniami, ale również wielkością...

Iglaki do ogrodu. Przegląd roślin iglastych:...

Iglaki do ogrodu: zdjęcia, gatunki, kompozycje. Iglaki to żywe dekoracje spotykane niemal w każdym ogrodzie....

Żywopłot z grabu - sadzenie, pielęgnacja, cięcie....

Żywopłot z grabu: zakładanie i pielęgnacja poradnik. Żywopłot z grabu pospolitego to dobra alternatywa dla...

Rodzaje ogrodów przydomowych, czyli jak znaleźć...

Pomysłów, jak zaprojektować ogród przydomowy, jest zawsze zbyt wiele. Dlatego zanim zabierzesz...