Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Piwniczka ogrodowa: jakie wymagania ma ziemianka?

Piwniczka ogrodowa: jakie wymagania ma ziemianka?

Taka piwniczka powinna się znajdować w zacienionej części ogrodu. Dobrze, jeśli teren suchy, bez zbierającej się wody opadowej. Wejscie do ziemianki najlepiej umieścić od północy, dzięki czemu ściana frontowa będzie się mniej nagrzewać. W przypadku piwniczki ogrodowej trzeba pamiętać o wentylacji i... pozwoleniu na budowę.

Piwniczka ogrodowa powinna być zagłębiona w gruncie i dobrze zaizolowana przed wilgocią oraz zmianami temperatury. Wtedy w jej wnętrzu przez cały rok temperatura będzie się wahała między 5 a 8°C.

Wykop pod ziemiankę

Po wyznaczeniu zarysu piwnicy należy zrobić wykop, głębszy w miejscu ławy fundamentowej o 30 cm. Wykop powinien być szerszy od piwniczki, a jego ściany zabezpieczone przed osuwaniem się gruntu deskowaniem lub ukształtowanym spadkiem.

Wierzchnią, żyzną warstwę gleby z wykopu pod piwnicę najlepiej ułożyć w pryzmę niedaleko budowli. Na zakończenie prac posłuży do przygotowania podłoża pod rośliny, którymi obsadzimy piwnicę.

Fundament i ściany piwniczki

Pod ławą fundamentową trzeba ułożyć 10-centymetrową warstwę chudego betonu. Następnie po jego związaniu należy ustawić deskowanie ławy fundamentowej i ułożyć beton klasy B15 (według nowej normy C12/15). Po jego związaniu deskowanie rozbiera się, a przestrzeń ograniczoną ławą fundamentową wypełnia się piaskiem i zagęszcza go (piasek powinien być równo z krawędziami betonu).

Na tak przygotowanej warstwie trzeba ułożyć izolację przeciwwilgociową poziomą podłogi (papa na osnowie poliestrowej klejona na lepiku asfaltowym, kładziona na gorąco z zakładem 5 cm), która będzie połączona z izolacją ścian. Zamiast papy można użyć folii izolacyjnej stosowanej w budownictwie.

Następnie wykonuje się deskowanie ścian piwniczki, uważając, aby nie uszkodzić położonej wcześniej izolacji podłogi. Ściany grubości 30 cm należy zazbroić prętami stalowymi średnicy 16 mm w siatce o oczkach co 40 cm. Po ustabilizowaniu zbrojenia wypełnia się deskowanie betonem B25 (C20/25), zagęszczając kolejne warstwy urządzeniem wibrującym. Trzeba pamiętać o tym, aby pozostawić wąsy prętów zbrojeniowych, które zostaną połączone ze zbrojeniem stropu, oraz otworów wentylacyjnych pozostawionych w trakcie murowania ściany.

Schody i posadzka w piwnicy

Po stwardnieniu betonu (trwa to około czterech tygodni) należy rozebrać deskowanie ścian i wykonać fundament oraz profil schodów wewnątrz piwnicy z betonu klasy B20 (C16/20). Profil schodów powinien być pomniejszony o grubość zaprawy i okładziny kamiennej, którą zostaną wykończone stopnie. Po obu stronach schodów w przedsionku można zrobić półki kamienne. Usytuowane na różnych poziomach umożliwią wykorzystanie tego miejsca do przechowywania produktów spożywczych w zróżnicowanej temperaturze. Po związaniu betonu schody licuje się kamieniem łamanym układanym na zaprawie cementowej.

Posadzki w przedsionku i w komorze głównej ziemianki najlepiej jest zrobić z kamiennych kostek brukowych (na przykład porfiru, granitu albo bazaltu). Układa się je na podsypce piaskowej grubości 10 cm.

Autor: Piotr Mastalerz

Lepiej, żeby ziemianka nie znajdowała się w pełnym słońcu

Strop

Na posadzce należy ustawić rusztowanie podtrzymujące deskowanie stropu. Najlepiej zrobić strop łukowy, który poza tym, że wzmocni konstrukcję, stworzy wrażenie prawdziwej starej piwnicy. Strop podobnie jak ściany ziemianki musi być zbrojony (siatka z prętów średnicy 16 mm o oczkach 20 cm połączona z wąsami zbrojenia ścian). Tutaj konieczne jest bardzo dobre zagęszczenie mieszanki betonowej urządzeniem wibrującym. Po czterech tygodniach, gdy beton zwiąże (w tym czasie należy pielęgnować konstrukcję, polewając ją wodą), można przystąpić do izolacji ścian i stropu.

Izolacja ścian piwniczki ogrodowej

Na zewnętrznej powierzchni ścian w głównej części piwnicy kolejno kładzie się:

 • warstwę wyrównującą (zaprawa wyrównawcza zagruntowana substancjami gruntującymi);
 • izolację przeciwwilgociową (papa izolacyjna na osnowie poliestrowej klejona na lepik asfaltowy na gorąco);
 • izolację termiczną (styropian grubości 10 cm przyklejany na lepik asfaltowy na gorąco). Natomiast na stropie układa się:
 • warstwę wyrównującą (zaprawa wyrównawcza zagruntowana substancjami gruntującymi);
 • paroizolację;
 • izolację termiczną (styropian grubości 10 cm);
 • izolację przeciwwilgociową (papa izolacyjna na osnowie poliestrowej klejona na lepik asfaltowy na gorąco);
 • warstwę chroniącą izolację (geowłóknina);
 • ochronę mechaniczną (folia twarda profilowana);
 • drenaż (keramzyt);
 • warstwę filtrującą (agrowłóknina).

Umieszczenie tych warstw na stropie umożliwi nam wykorzystanie dachu piwnicy jako niewielkiego ogrodu. Będziemy go mogli zadarnić trawą albo posadzić na nim inne rośliny (najlepiej wieloletnie) z małymi krzewami włącznie.

Podobnie izoluje się ściany i dach przedsionka. Jedyną różnicę stanowi cieńsza izolacja termiczna (zamiast 10-centymetrowej warstwy styropianu wystarczy 5 cm).

Jak przeprowadzić sprzątanie w ogrodzie? Efektywne prace ogrodowe

Wysiłek włożony w doskonale zaprojektowany i zadbany ogród łatwo zniweczyć, jeśli na posesji...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Warzywa i zioła w ogrodzie - dobry pomysł na...

Warzywa i zioła w ogrodzie sadzimy zwykle oddzielnie, w mniej reprezentacyjnej części działki lub nie...

Jak urządzić przydomowy ogród? Pomysł na...

Oto pomysł na zagospodarowanie niezbyt atrakcyjnej części przydomowego ogrodu. Dzięki nowej aranżacji zyskał...

Samodzielne projektowanie ogrodu. Projekt...

Zabierasz się właśnie do samodzielnego projektowania ogrodu przydomowego? Oto wskazówki, co powinien zawierać...

Aranżacja nawierzchni tarasu. Jak zaplanować...

Jeśli posiadasz piękny dom, to otaczający go ogród przydomowy nie może odbierać mu uroku. Zobacz jak...

Jak zbudować drewniany domek na drzewie? Zasady,...

Każde dziecko marzy o domku na drzewie. To doskonałe miejsce do zabawy, która rozwija wyobraźnię. Dziś...

Jak założyć wymarzony ogród? Zaprojektuj...

Jeżeli planując swój ogród nie zatrudniasz architekta krajobrazu musisz poznać kilka zasad zagospodarowywania...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.