| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Pomysł na piękny ogród za rozsądną cenę

Pomysł na piękny ogród za rozsądną cenę

Stworzenie nowego ogrodu wcale nie musi kosztować majątku. Jednak w niektóre jego elementy musimy zainwestować, aby późniejsza eksploatacja nie generowała nowych wydatków

Projekt ogrodu – inwestycja, która się zwróci

Zamówienie projektu ogrodu u specjalisty – choć może się wydawać zbędnym wydatkiem – to racjonalna decyzja, która pozwoli na dalszych etapach inwestycji uniknąć ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Projekt ogrodu i otoczenia domu możemy przygotować wprawdzie sami, ale – jeśli ogrodnictwo i zagospodarowanie przestrzeni nie są naszą pasją – istnieje ryzyko, że popełnimy wiele błędów, które ostatecznie zwiększą koszty (często skutki niekompetencji ujawniają się stopniowo przez wiele lat).

Unikniemy nadmiernych kosztów i niepotrzebnego stresu, jeśli wykonanie projektu i jego realizację zlecimy firmie sprawdzonej, najlepiej polecanej przez kogoś znajomego. Gdy nie mamy takiej możliwości, szukajmy ogłoszeń w pismach specjalistycznych i w internecie. Jeżeli znajdziemy oferty, które wzbudzą nasze zaufanie, postarajmy się dotrzeć do właścicieli ogrodów zrealizowanych przez te firmy, bo warto nie tylko oglądać zdjęcia w portfolio, ale też wysłuchać opinii inwestorów o tym, jak układała się współpraca. Potem umówmy się z wybranym projektantem. Zazwyczaj pierwsza konsultacja jest bezpłatna, ale jeśli w trakcie spotkania projektant umówi się na wykonanie koncepcji ogrodu, może będzie trzeba zapłacić zaliczkę. Pierwsze spotkanie ma na celu ustalenie oczekiwań inwestora. Po nim powinny nastąpić kolejne, prowadzące do stworzenia pierwszego etapu projektu, czyli koncepcji zagospodarowania terenu.

Rozmowa z projektantem to ważny moment. Podejmując decyzję o budowaniu domu, zazwyczaj myślimy też o otoczeniu go ogrodem. Zanim powstanie, musimy skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością – powinno się to stać właśnie na etapie projektowania. Zadaniem projektanta jest zaproponowanie rozwiązań realizujących nasze oczekiwania i wykorzystujących walory działki. Projektant wskaże nam elementy, które warto uwypuklić, i te, które trzeba zminimalizować (osłonić, przemodelować, usunąć). Na małej działce wykorzysta triki optyczne, by powstało złudzenie większej przestrzeni (kulisowanie, czyli tworzenie przesłon ukrywających kolejne zakątki, osie widokowe, umieszczenie wśród roślin lustra), a na dużej wprowadzi odpowiednie podziały przestrzenne.

Dzięki dobremu projektowi nasadzeń, uwzględniającemu istniejącą na działce roślinność, warunki glebowe, wilgotnościowe oraz nasłonecznienie, unikniemy ponoszenia znacznych kosztów wynikających z przekształcania naturalnego środowiska lub nieodpowiedniego dobrania roślin do warunków działki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Projektant umiejętnie połączył w tym ogrodzie elementy wykreowane z naturalistycznymi

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Koncepcja ogrodu powinna powstac już podczas budowy

Wykonanie koncepcyjnej części projektu zagospodarowania terenu jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych pozwala dobrze przygotować działkę do założenia ogrodu. Dzięki temu ograniczymy szkody, jakie powstają podczas prowadzonych prac, i po ich zakończeniu zapłacimy mniej za rekultywację ziemi oraz nowe nasadzenia.

Porządek podczas budowy zmniejszy wydatki podczas zakładania ogrodu

Zacznijmy od zaplanowanej wycinki drzew i krzewów (ale tylko wtedy, gdy otrzymaliśmy na to zgodę). Uzyskamy w ten sposób trochę dodatkowej wolnej przestrzeni, co pozwoli dobrze rozplanować plac budowy. Wyznaczmy miejsca składowania materiałów budowlanych i odpadów oraz wskażmy najdogodniejsze trasy przemieszczania się samochodów i maszyn – dobry plan pomoże utrzymać porządek i pozwoli uniknąć niepotrzebnych zniszczeń roślin oraz zanieczyszczenia ziemi.

Pamiętajmy, że materiały budowlane powinny znajdować się w miejscach łatwo dostępnych dla pracowników, w niezbyt dużej odległości od powstającego budynku, z dobrym dojazdem dla środków transportu i – co bardzo ważne – nie pod drzewami, które mogłyby w ten sposób zostać uszkodzone. Na tym etapie trzeba też zabezpieczyć pnie wszystkich drzew, którym będą zagrażać prowadzone w pobliżu prace. Owińmy je matami słomianymi, osłońmy ekranami z desek połączonych drutem albo siatką z tworzywa sztucznego.

WAŻNE

Pamiętaj aby podczas budowy nie uszkodzić drzew

Materiałów budowlanych nie wolno składować pod drzewami, bo to grozi ich zniszczeniem, głównie dlatego, że:

  • system korzeniowy zostaje pozbawiony tlenu, więc funkcjonuje źle i drzewo marnieje;
  • z pękniętych worków może wysypać się cement lub wapno i wraz z wodą opadową dostać w głąb gleby – w ten sposób wzrośnie jej pH, co źle wpływa na większość drzew, a skorupa z cementu uniemożliwi pobieranie wody i składników pokarmowych.

Nie zniszcz gleby podczas budowy

Znaczne oszczędności przyniesie nam ochrona ziemi urodzajnej. Rozpoczynając roboty ziemne (wykop pod fundamenty, nieckę stawu, nawierzchnię), należy zdjąć urodzajną (czarną) warstwę ziemi i przenieść na pryzmę. Wykorzystamy ją podczas zakładania ogrodu. Najlepiej, jeśli znajdzie się ona w miejscu osłoniętym przed palącym słońcem, ale nie przy pniu drzewa (zasypanie szyjki korzeniowej, czyli części pnia położonej tuż nad ziemią, grozi uduszeniem rośliny). Pryzmę obsiejmy roślinami na zielony nawóz, bo ziemia pozostawiona w stanie ugoru straci swe wartości i trzeba będzie kupić i przywieźć więcej nowej z zewnątrz.

Na większych działkach warto zadbać o glebę poza bezpośrednim sąsiedztwem budowy i chronić ją przed ubiciem, rozjeżdżeniem czy zanieczyszczeniem. Dobrze jest też zachować wydobyte z głębszych wykopów jasne podglebie, które przyda się do modelowania terenu. Najlepiej – jeżeli to możliwe – przenieść je od razu tam, gdzie zostanie użyte zgodnie z projektem, albo do czasu, gdy będzie potrzebne, zgromadzić w jednym wyznaczonym miejscu.

Jak obniżyć koszty zakładania ogrodu?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów założenia ogrodu jest maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów naszej działki. Atutem może być zarówno zastana roślinność, jak i ukształtowanie terenu oraz widoki na otoczenie.

Autor: Jacek Skórkowski

Duże drzewa i krzewy – nawet jeśli znajdują się poza ogrodzeniem działki – sprawią, że wybudowany dom nabierze wartości natychmiast, a nie dopiero po wielu latach

Pomysł na ogród na nietypowej działce

Jeżeli działka jest nietypowa pod względem kształtu, pofalowania powierzchni, warunków siedliskowych czy istniejącej roślinności, warto pomyśleć o potraktowaniu jej odmienności jako zalety. To pozwoli wykreować jedyne w swoim rodzaju otoczenie domu.

Zamiast osuszać teren o wysokim poziomie wód gruntowych, warto w najniższym miejscu stworzyć oczko wodne. Zamiast wyrównywać cały teren, lepiej w wybranych miejscach podkreślić różnice wysokości, sadząc na szczytach wzniesień krzewy i drzewa, a na stokach eksponując efektowne gatunki niższych krzewów, krzewinek i roślin zielnych. Zamiast ponosić koszty przekształcania podłoża, dobierzmy takie gatunki, które dobrze poczują się w istniejącym (pod warunkiem że nie zostało zdegradowane).

Sposobem na wykorzystanie naturalnych walorów działki jest również powiązanie ogrodu z otaczającym krajobrazem. Można tak ukształtować zieleń na działce, by optycznie „wciągnąć” do kompozycji rosnącą poza ogrodzeniem roślinność wysoką. Rozwiązanie takie pozwoli uzyskać również złudzenie większej przestrzeni.

Innym sposobem wpisania krajobrazu w ogród jest tworzenie osi widokowych, które będą łączyć ważne miejsca w ogrodzie (taras, placyk wypoczynkowy, altanę) z najciekawszymi punktami w okolicy, takimi jak dorodne drzewa, efektowne grupy zieleni wysokiej, obiekty architektoniczne.

Warto inwestować w duże rośliny

Duże rośliny tworzą w ogrodzie ramy kompozycji, które potem wypełnia się bylinami i roślinami sezonowymi. Im wcześniej na działce pojawią się duże drzewa i bujne krzewy, tym szybciej ogród nabierze wyrazu. Żeby to osiągnąć, można kupić i posadzić duże egzemplarze drzew, ale koszty – zwłaszcza gdy ogród jest rozległy – będą znaczne. Warto zatem docenić zastane na działce drzewa i krzewy. Wkomponowane w powstający ogród, staną się ważnym elementem układu. Uzyskamy znakomity efekt, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Jeżeli na naszej działce nie ma drzew, a nie chcemy czekać 8-10 lat, aż podrosną, zainwestujmy w kilka dużych egzemplarzy (na małej posesji wystarczy nawet jeden). Jednak duże rośliny nie tylko dużo kosztują, ale też wymagają odpowiedniego transportu oraz fachowego posadzenia.

Innym sposobem, sprawdzającym się na dużych działkach, jest posadzenie części przewidzianych w projekcie drzew i krzewów jeszcze przed wykończeniem domu (oczywiście tylko tam, gdzie nie trwają i nie są przewidziane ingerujące w działkę prace budowlane). Podrosną, zanim zakończymy inwestycję, i w ten sposób obniżymy koszty zakupu roślin.

Przeczytaj dodatkowo:
Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...