| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Mały ogród miejski - zasady projektowania i sadzenia roślin w ogrodzie miejskim

Mały ogród miejski - zasady projektowania i sadzenia roślin w ogrodzie miejskim

Jak na niewielkiej działce miejskiej stworzyć wokół domu przyjazny mały ogród? Zanim zabierzesz się do projektowania, weź pod uwagę każdy szczegół. W miejskim ogrodzie niemiernie ważne jest na przykład stworzenie iluzji przestrzeni, jak również sadzenie odpowiednich roślin. Zobacz, jak urządzić ogród w mieście.

Ceny ziemi w miastach wciąż rosną, więc i działki miejskie są niewielkie. Dom zajmuje znaczną część działki w mieście i wokół niego pozostają jedynie skrawki terenu. Ich zagospodarowanie wymaga starannego przemyślenia, bo przecież trzeba na nich znaleźć miejsce nie tylko na mały ogród, ale też na zaplecze gospodarcze i wygodny podjazd. Nie bez znaczenia jest styl, jaki nadamy domowi. Sposób zagospodarowania miejskiej działki powinien harmonizować z bryłą i elewacjami domu – dzięki temu powstanie atrakcyjna całość.

Decyzja, czy stworzymy zielony zakątek, czy tzw. nowoczesną kompozycję, w której stawia się na kamień, szkło i aluminium, a liczba roślin jest ograniczona, powinna wynikać z analizy potrzeb i upodobań właścicieli oraz otoczenia działki. Trzeba pamiętać, że im więcej wokół nas bujnej roślinności, tym większa szansa na poprawę komfortu naszego życia. To rośliny dostarczają nam tlenu. Czyszczą też powietrze z pyłów, metali ciężkich, podnoszą jego wilgotność, a także zmniejszają dobową amplitudę temperatury. Działają jak pompy osuszające teren: nieustannie pobierają wodę z podłoża i oddają ją do atmosfery w postaci pary wodnej.

Mały ogród, lecz funkcjonalny

Rodzina z dziećmi potrzebuje miejsca na placyk do zabawy. Zależnie od ich wieku w miejskim ogrodzie warto urządzić piaskownicę i postawić huśtawkę, zbudować domek czy zawiesić tablicę do gry w koszykówkę. Rodzina składająca się z osób dorosłych postawi raczej na wypoczynkowe zacisze. Miłośnicy pracy w ogrodzie, którzy lubią pielęgnować rośliny, posadzą wiele efektownych gatunków i odmian, a ci, którzy traktują go jako prestiżową dekorację, postarają się o szczególnie atrakcyjne detale.

Osoby zabiegane poszukają rozwiązań ograniczających własny wkład pracy w pielęgnację roślin. Na bardzo małej działce problemem może być rozmieszczenie niezbędnych elementów. Część frontową może całkowicie wypełnić podjazd łączący funkcje wjazdu do garażu i wejścia do domu oraz placu gospodarczego z wiatą śmietnikową.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Na wąskim pasie terenu przy elewacji warto sadzić pnącza – potrzebują niewiele miejsca, a rosną bujnie.

Ważne szczegóły w miejskim ogrodzie

Jeżeli chcesz, by mała działka wyglądała atrakcyjnie, musisz zwracać uwagę na harmonijne zestawianie elementów. W takiej przestrzeni rzucają się w oczy niedociągnięcia: brak kompozycji, źle dobrane barwy, nadmiar przedmiotów. Sprawdza się tu zasada „mniej znaczy więcej” – lepiej wygląda ogrodowe wnętrze, w którym rośnie jedno szczególnie efektowne drzewo, niż gdy jest ich kilka, ale wzajemnie sobie przeszkadzają.

Warto stworzyć zakątek otoczony krzewami i drzewami, a jako kontrapunkt posadzić krzew lub bylinę pięknie kwitnącą albo przebarwiającą się jesienią. Ważna jest jakość użytych materiałów. Elegancko wygląda kamienna kostka utwardzająca nawierzchnię, ale można też wybrać betonową kostkę brukową, która ładnie podkreśli urodę elewacji lub dyskretnie wtopi się w gąszcz roślin. Bruk klinkierowy jest bardzo wyrazisty, solidny i niezniszczalny, ale zwłaszcza na małej działce należy używać go z umiarem, bo inaczej zdominuje niewielką przestrzeń.

Odpowiednie rośliny w miejskim ogrodzie

Mały miejski ogród wymaga starannego doboru roślin. Lepiej nie działać spontanicznie i nie kupować gatunków i odmian, o których nic nie wiesz. Może się bowiem okazać, że malutki kulisty krzak za parę lat stanie się rozłożystym krzewem zabierającym światło posadzonym obok bylinom, a małe drzewka osiągną znaczne rozmiary i będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Aby uniknąć kłopotliwych niespodzianek, warto wcześniej przygotować projekt obsadzenia oraz spis pożądanych gatunków i odmian i z taką listą wybrać się po zakupy. W niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzają się drzewa o kulistych, wrzecionowatych lub kolumnowych koronach, które po kilkudziesięciu latach osiągają najwyżej 3-4 m średnicy. W ofercie szkółkarskiej jest ich coraz więcej, a do wyboru oprócz zielonolistnych mamy odmiany o liściach purpurowych, żółtych, srebrzystych, plamistych czy przebarwiających się jesienią.

Wspaniale prezentują się gatunki kwitnące wiosną i o ozdobnych owocach wybarwiających się późnym latem. Warto też wykorzystywać pnącza, które dodają uroku każdej elewacji, a posadzone przy ogrodzeniach czy podporach stanowią skuteczne i efektowne przesłony.

WARTO WIEDZIEĆ

Iluzja w małym ogrodzie

Teren wyda się większy, a przebywanie w nim nie będzie przyprawiało o klaustrofobię, jeśli wykorzystasz jedną z poniższych zasad:

  • rośliny sadzone na wzniesieniach wydają się dorodniejsze;
  • sadzenie mniejszych roślin dalej, a większych bliżej sprawia, że teren wydaje się rozleglejszy;
  • „wciągnięcie” do kompozycji roślinności spoza ogrodzenia daje złudzenie dużego ogrodu;
  • zastosowanie lustra otoczonego roślinami kreuje daleką perspektywę;
  • kulisowanie, czyli skrywanie fragmentów kompozycji za grupami roślin, daje poczucie, że jest jeszcze inna część ogrodu.

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie ścieżek ogrodowych

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...