| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Zakładanie ogrodu po budowie. KROK PO KROKU od projektowania ogrodu do pielęgnacji

Zakładanie ogrodu po budowie. KROK PO KROKU od projektowania ogrodu do pielęgnacji

Zakładanie ogrodu możesz rozpocząć po zakończeniu budowy domu. Gleba po budowie rzadko nadaje się od razu do obsadzenia roślinami. Zanim przystąpisz do zakładania ogrodu, przygotuj działkę według naszych wskazówek. Zobacz, jak założyć ogród. Oto porady krok po kroku, począwszy od projektowania, przez urządzanie po pielęgnację ogrodu. Jak założyć ogród krok po kroku.

Uporządkowanie terenu po budowie domu przed założeniem ogrodu

Zakładanie ogrodu zaczynamy w pierwszej kolejności od oczyszczenia terenu ze wszystkich resztek budowlanych i ukształtowania go. Pozostałości po budowie (gruz, elementy ceramiczne, szkło) można wykorzystać do zasypywania wykopów i formowania wzniesień, trzeba jednak pamiętać o tym, że materiały te silnie drenują teren. Można na nich sadzić tylko rośliny, które lubią przepuszczalne podłoże. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, by ziemi z głębokich wykopów (jałowej) nie mieszać z żyzną, która zawsze powinna być ułożona na wierzchu.

Projekt ogrodu

Kolejny krok to projekt ogrodu - bardzo ważny etap zagospodarowywania działki, niestety, często pomijany. Zanim przystąpimy do prac w ogrodzie, musimy się zastanowić, jak ma on wyglądać: jakie planujemy elementy małej architektury, ile miejsca mają zajmować utwardzone nawierzchnie, gdzie będą przebiegały podziemne instalacje, a gdzie stanie śmietnik albo domek gospodarczy.

Przygotowanie ziemi w ogrodzie

Jeśli ziemia nie była dawno uprawiana i jest bardzo zbita należy ja przekopać na głębokość dwóch szpadli (tak by nie wydobywać na wierzch jałowego podglebia). Dokładnie usunąć korzenie i kłącza chwastów. W miejscach rabat rozłożyć zgromadzony na pryzmie humus.

Strukturę gleby poprawiamy przekopując ją z kompostem, torfem lub korą. Glebę gliniastą warto rozluźnić, dodając gruboziarnistego piasku (rozłożyć go mniej więcej 5-centymetrową warstwą i wymieszać z podłożem), do piaszczystej zaś warto dodać gliny (również rozłożyć 5-centymetrową warstwę i wymieszać).

Następnym krokiem jest zakup żyznej ziemi, jeżeli jest to konieczne, i rozłożenie jej w wyznaczonych miejscach. Przez zakupem należy się dowiedzieć, skąd pochodzi. Lepiej nie inwestować w glebę zdjętą z pasa przydrożnego albo z terenu wokół zakładu produkcyjnego, bo najprawdopodobniej będzie skażona.

Wytyczenie ścieżek ogrodowych i placów

Po uporządkowaniu powierzchni czas na ukształtowanie terenu oraz wytyczenie dróg i placów. Po wytyczeniu dróg i ścieżek, ale jeszcze przed ułożeniem nawierzchni oraz przystąpieniem do innych prac w ogrodzie, wykonujemy budowle ogrodowe oraz instalację elektryczną.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Układanie instalacji elektrycznej

Instalację elektryczną w ogrodzie dobrze jest układać jesienią. Wtedy ziemia zdąży do wiosny osiąść i będzie można zasypać powstałe obniżenia, a następnie założyć trawnik lub posadzić rośliny, które korzenią się niezbyt głęboko (niewielkie krzewy i byliny).

Budowa nawierzchni w ogrodzie

Wytyczenie dróg i ścieżek to pierwszy etap wykonania nawierzchni właściwej. Budowa nawierzchni zależy od jej przeznaczenia. Niezależnie jednak od rodzaju układanych nawierzchni, trzeba pamiętać o uformowaniu spadków poprzecznych, dzięki którym woda opadowa będzie odprowadzana na trawniki i pod rośliny.

Badanie pH gleby

Warto również zbadać odczyn gleby (pH) i przeprowadzić odpowiedni zabieg jego regulacji.

Sadzenie roślin w ogrodzie

Na koniec pozostaje zasadzenie roślin i założenie trawnika, wcześniej jednak trzeba wyrównać powierzchnię ziemi i odczekać kilka dni, aż osiądzie. Nie należy pozostawiać nagiej gleby, bo pod wpływem działania słońca i wiatru ulega ona destrukcji. Jeżeli odkładamy na później obsadzenie jakiegoś fragmentu ogrodu, najlepiej wysiać w tym miejscu nawozy zielone. Z owsa, łubinu, facelii czy ze słoneczników można stworzyć atrakcyjną kompozycję.

Pielęgnacja ogrodu

W pielęgnacji ogrodu najwięcej czasu pochłania jego podlewanie, w czasie upałów robimy to nawet codzienne. Dlatego szczególnie na dużych działkach i tam, gdzie jest przepuszczalna gleba, warto zainstalować system nawadniający, najlepiej włączający się automatycznie.

Polecamy film: Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...