| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Zakładanie ogrodu po budowie. KROK PO KROKU od projektowania ogrodu do pielęgnacji

Zakładanie ogrodu po budowie. KROK PO KROKU od projektowania ogrodu do pielęgnacji

Gleba po budowie rzadko nadaje się od razu do obsadzenia roślinami. Zanim przystąpisz do zakładania ogrodu, przygotuj działkę według naszych wskazówek. Zobacz, jak założyć ogród. Oto porady krok po kroku, począwszy od projektowania, przez urządzanie po pielęgnację ogrodu.

Porządek na placu budowy

W pierwszej kolejności teren należy oczyścić ze wszystkich resztek budowlanych i ukształtować go. Pozostałości po budowie (gruz, elementy ceramiczne, szkło) można wykorzystać do zasypywania wykopów i formowania wzniesień, trzeba jednak pamiętać o tym, że materiały te silnie drenują teren. Można na nich sadzić tylko rośliny, które lubią przepuszczalne podłoże. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, by ziemi z głębokich wykopów (jałowej) nie mieszać z żyzną, która zawsze powinna być ułożona na wierzchu.

 

Projekt ogrodu

 

Kolejny krok to projekt ogrodu - bardzo ważny etap zagospodarowywania działki, niestety, często pomijany. Zanim przystąpimy do prac w ogrodzie, musimy się zastanowić, jak ma on wyglądać: jakie planujemy elementy małej architektury, ile miejsca mają zajmować utwardzone nawierzchnie, gdzie będą przebiegały podziemne instalacje, a gdzie stanie śmietnik albo domek gospodarczy.

Przygotowanie ziemi w ogrodzie

Jeśli ziemia nie była dawno uprawiana i jest bardzo zbita należy ja przekopać na głębokość dwóch szpadli (tak by nie wydobywać na wierzch jałowego podglebia). Dokładnie usunąć korzenie i kłącza chwastów. W miejscach rabat rozłożyć zgromadzony na pryzmie humus.

Strukturę gleby poprawiamy przekopując ją z kompostem, torfem lub korą. Glebę gliniastą warto rozluźnić, dodając gruboziarnistego piasku (rozłożyć go mniej więcej 5-centymetrową warstwą i wymieszać z podłożem), do piaszczystej zaś warto dodać gliny (również rozłożyć 5-centymetrową warstwę i wymieszać).

Następnym krokiem jest zakup żyznej ziemi, jeżeli jest to konieczne, i rozłożenie jej w wyznaczonych miejscach. Przez zakupem należy się dowiedzieć, skąd pochodzi. Lepiej nie inwestować w glebę zdjętą z pasa przydrożnego albo z terenu wokół zakładu produkcyjnego, bo najprawdopodobniej będzie skażona.

Wytyczenie ścieżek ogrodowych i placów

Po uporządkowaniu powierzchni czas na ukształtowanie terenu oraz wytyczenie dróg i placów. Po wytyczeniu dróg i ścieżek, ale jeszcze przed ułożeniem nawierzchni oraz przystąpieniem do innych prac w ogrodzie, wykonujemy budowle ogrodowe oraz instalację elektryczną.

Instalacja elektryczna

Instalację elektryczną dobrze jest układać jesienią. Wtedy ziemia zdąży do wiosny osiąść i będzie można zasypać powstałe obniżenia, a następnie założyć trawnik lub posadzić rośliny, które korzenią się niezbyt głęboko (niewielkie krzewy i byliny).

Budowa nawierzchni

Wytyczenie dróg i ścieżek to pierwszy etap wykonania nawierzchni właściwej. Budowa nawierzchni zależy od jej przeznaczenia. Niezależnie jednak od rodzaju układanych nawierzchni, trzeba pamiętać o uformowaniu spadków poprzecznych, dzięki którym woda opadowa będzie odprowadzana na trawniki i pod rośliny.

Badanie pH gleby

Warto również zbadać odczyn gleby (pH) i przeprowadzić odpowiedni zabieg jego regulacji.

Sadzenie roślin

Na koniec pozostaje zasadzenie roślin i założenie trawnika, wcześniej jednak trzeba wyrównać powierzchnię ziemi i odczekać kilka dni, aż osiądzie. Nie należy pozostawiać nagiej gleby, bo pod wpływem działania słońca i wiatru ulega ona destrukcji. Jeżeli odkładamy na później obsadzenie jakiegoś fragmentu ogrodu, najlepiej wysiać w tym miejscu nawozy zielone. Z owsa, łubinu, facelii czy ze słoneczników można stworzyć atrakcyjną kompozycję.

Pielęgnacja ogrodu

W pielęgnacji ogrodu najwięcej czasu pochłania jego podlewanie, w czasie upałów robimy to nawet codzienne. Dlatego szczególnie na dużych działkach i tam, gdzie jest przepuszczalna gleba, warto zainstalować system nawadniający, najlepiej włączający się automatycznie.

Zakładanie ogrodu. Startowy zestaw pytań, zanim zaczniesz projektowanie ogrodu

Zanim przystąpisz do planowania oraz projektowania ogrodu, odpowiedz sobie na kilka pytań....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i...

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "ekologiczną ścianę" w...

Przydomowy ogród w stylu nowoczesnym. Jak go...

Zastanawiasz się, jak urządzić przydomowy ogród? Szukasz rozwiązań, które sprawdzą się w twoim...

Pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogródka....

Zobacz metamorfozę zwykłego, niczym niewyróżniającego się przydomowego ogródka, który...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.