| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Basen ogrodowy, nawadnianie i sterowanie oświetleniem, czyli komfortowy ogród
Komfort w ogrodzie. Co zrobić, żeby ogród był miejscem wypoczynku?

Basen ogrodowy, nawadnianie i sterowanie oświetleniem, czyli komfortowy ogród

Komfortowy ogród to wspaniałe doznania estetyczne i odpoczynek na łonie natury. A najlepszym miejscem na relaks w ogrodzie jest basen ogrodowy. Budowa basenu nie jest może najtańsza, ale własny basen ogrodowy to marzenie, które warto spełnić. Jeśli dodatkowo zamontujemy automatyczne nawadnianie i efektowne oświetlenie, nasz ogród nie będzie miał sobie równych.

Budowa basenu ogrodowego - komfort krok od domu

Najlepiej, gdy basen ogrodowy powstaje wraz z budową domu. Można wtedy tym samym sprzętem dowieźć materiały czy wykonać wykop. Budowa basenu nie powinien być ostatnią inwestycją, warto go zrobić przed założeniem ogrodu.

Nieckę można wymurować z betonu zbrojonego, ale są też dostępne gotowe – z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym, z blachy stalowej albo budowane w systemie szwedzkim (drewniany szkielet uszczelniony wewnątrz wodoodporną sklejką). Baseny betonowe można wykończyć płytkami ceramicznymi lub masą z żywic epoksydowych, pozostałe – folią. Najtańszym rozwiązaniem jest basen rozporowy, który ustawia się na trawniku lub zagłębia w ziemi.

Autor: Andrzej Szandomirski

Basen ogrodowy, to najlepsze miejsce na chwilę wytchnienia w ogrodzie

Aby cieszyć się czystą wodą, trzeba zainstalować filtr z pompą, regularnie usuwać z dna większe zanieczyszczenia oraz stosować preparaty chemiczne zapobiegające rozwojowi glonów. Można też zainstalować wymienniki ciepła lub kolektory słoneczne, dzięki którym woda w basenie będzie mieć stałą temperaturę.

Nawadnianie ogrodu, czyli deszcz z automatu

Automatyczne nawadnianie znakomicie usprawni pielęgnację ogrodu. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, jaki codziennie powinniśmy poświęcić na podlewanie, ale też wodę, bo właściwie rozmieszczone zraszacze, linie kroplujące czy węże pocące się lub zraszające kierują ją w odpowiednie miejsca. Jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie urządzenia sterującego oraz czujników wilgoci i deszczu, system będzie uruchamiał się sam w określone dni, o wybranej porze (czujniki nie dopuszczą do nawadniania, gdy gleba będzie zbyt wilgotna lub podczas deszczu).

Nocne iluminacje. Sposoby sterowania oświetleniem ogrodowym

Oświetlenie ogrodu sprawi, że będzie on dostępny nie tylko w dzień, ale także po zmroku. Podniesie też prestiż posesji, poprawi bezpieczeństwo, ułatwi orientację w terenie, ale także umożliwi spędzanie wieczorów w plenerze w komfortowych warunkach. Dzięki współczesnej technice oprawy nadają się do montowania w nawierzchniach, stopniach schodów i akwenach wodnych. Obsługa ogrodowego oświetlenia również może być komfortowa – czujniki włączą i wyłączą je automatycznie.

Przeczytaj dodatkowo:
Przydomowy ogród w stylu nowoczesnym. Jak go...

Zastanawiasz się, jak urządzić przydomowy ogród? Szukasz rozwiązań, które sprawdzą się w twoim...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i...

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "ekologiczną ścianę" w...

Pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogródka....

Zobacz metamorfozę zwykłego, niczym niewyróżniającego się przydomowego ogródka, który...

Miejsce na drewno w ogrodzie. GOTOWY PROJEKT...

Gdzie składować drewno, by miało jak najlepsze warunki? Najlepiej zbudować wiatę, która dobrze wpisze...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.