| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Basen ogrodowy, nawadnianie i sterowanie oświetleniem, czyli komfortowy ogród
Komfort w ogrodzie. Co zrobić, żeby ogród był miejscem wypoczynku?

Basen ogrodowy, nawadnianie i sterowanie oświetleniem, czyli komfortowy ogród

Komfortowy ogród to wspaniałe doznania estetyczne i odpoczynek na łonie natury. A najlepszym miejscem na relaks w ogrodzie jest basen ogrodowy. Budowa basenu nie jest może najtańsza, ale własny basen ogrodowy to marzenie, które warto spełnić. Jeśli dodatkowo zamontujemy automatyczne nawadnianie i efektowne oświetlenie, nasz ogród nie będzie miał sobie równych.

Budowa basenu ogrodowego - komfort krok od domu

Najlepiej, gdy basen ogrodowy powstaje wraz z budową domu. Można wtedy tym samym sprzętem dowieźć materiały czy wykonać wykop. Budowa basenu nie powinien być ostatnią inwestycją, warto go zrobić przed założeniem ogrodu.

Nieckę można wymurować z betonu zbrojonego, ale są też dostępne gotowe – z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym, z blachy stalowej albo budowane w systemie szwedzkim (drewniany szkielet uszczelniony wewnątrz wodoodporną sklejką). Baseny betonowe można wykończyć płytkami ceramicznymi lub masą z żywic epoksydowych, pozostałe – folią. Najtańszym rozwiązaniem jest basen rozporowy, który ustawia się na trawniku lub zagłębia w ziemi.

Autor: Andrzej Szandomirski

Basen ogrodowy, to najlepsze miejsce na chwilę wytchnienia w ogrodzie

Aby cieszyć się czystą wodą, trzeba zainstalować filtr z pompą, regularnie usuwać z dna większe zanieczyszczenia oraz stosować preparaty chemiczne zapobiegające rozwojowi glonów. Można też zainstalować wymienniki ciepła lub kolektory słoneczne, dzięki którym woda w basenie będzie mieć stałą temperaturę.

Nawadnianie ogrodu, czyli deszcz z automatu

Automatyczne nawadnianie znakomicie usprawni pielęgnację ogrodu. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, jaki codziennie powinniśmy poświęcić na podlewanie, ale też wodę, bo właściwie rozmieszczone zraszacze, linie kroplujące czy węże pocące się lub zraszające kierują ją w odpowiednie miejsca. Jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie urządzenia sterującego oraz czujników wilgoci i deszczu, system będzie uruchamiał się sam w określone dni, o wybranej porze (czujniki nie dopuszczą do nawadniania, gdy gleba będzie zbyt wilgotna lub podczas deszczu).

Nocne iluminacje. Sposoby sterowania oświetleniem ogrodowym

Oświetlenie ogrodu sprawi, że będzie on dostępny nie tylko w dzień, ale także po zmroku. Podniesie też prestiż posesji, poprawi bezpieczeństwo, ułatwi orientację w terenie, ale także umożliwi spędzanie wieczorów w plenerze w komfortowych warunkach. Dzięki współczesnej technice oprawy nadają się do montowania w nawierzchniach, stopniach schodów i akwenach wodnych. Obsługa ogrodowego oświetlenia również może być komfortowa – czujniki włączą i wyłączą je automatycznie.

Przeczytaj dodatkowo:
Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Pomysły na skalniaki. Jak zrobić skalniak i jak...

Skalniaki to ciekawy element aranżacji ogrodu. Pokazujemy, jak zrobić skalniak. Jak dobierać skały i kamienie...

KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...