Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Jak zaprojektować ogród przydomowy, by przynosił Ci radość po 5, 10, 15, a nawet 30 latach?

Jak zaprojektować ogród przydomowy, by przynosił Ci radość po 5, 10, 15, a nawet 30 latach?

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, że ogród będzie służył domownikom co najmniej przez kilka lat. Ale jak zaprojektować ogród przydomowy tak, by przyciągał swoim urokiem nie tylko 5 czy 10 lat po założeniu, lecz także 15, a nawet 30 lat później?  

Ogród przydomowy pierwsze 5 lat po założeniu

To okres, w którym należy wykazać się rozwagą i cierpliwością w pielęgnacji przydomowego ogrodu. Często, zwłaszcza zaraz po założeniu ogrodu, jesteśmy rozczarowani. Krzewy i drzewa są jeszcze małe, nie osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają dużo cienia.

W początkowym okresie istnienia ogrodu warto postawić na byliny i rośliny jednoroczne. Astry nowoangielskie, dzielżany, ostróżki, rudbekie, słoneczniczki, a także niektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – osiągają nawet 2 m wysokości. Użyteczne są też jednoroczne kosmosy, słoneczniki oraz niektóre odmiany dalii i pacioreczników.

Możemy także wykorzystać pnącza jednoroczne (kobea, fasola ozdobna, powój, fasolnik) oraz wieloletnie (powojniki, miliny, róże pnące), które w pierwszym-drugim roku po posadzeniu osiągają znaczne rozmiary. Wprawdzie zamierają na zimę, ale latem dają wrażenie obfitości. W ten sposób już na początku powstaje ogród pełen kwiatów, kipiący barwami od wiosny do jesieni.

Przez pierwsze 5 lat istnienia ogród przydomowy wymaga starannej pielęgnacji – zasilania podłoża, podlewania, a przed zimą okrywania młodych drzew i krzewów. Uciążliwym zabiegiem jest pielenie. Zanim rośliny ozdobne się rozrosną, ziemię w ogrodzie łatwo zasiedlają chwasty. Ich występowanie ograniczy ściółka z kory grubości 5 cm rozłożona między roślinami ozdobnymi.

Trzeba też pamiętać o systematycznym cięciu posadzonych żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich wzrostu spowodują, że nie zagęszczą się od nasady. Pielęgnacji wymaga też trawnik. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami.

Autor: Piotr Gorączko

Zanim urosną krzewy czy drzewa, dużą rolę odgrywają byliny, które już po roku, a maksymalnie trzech latach wypełniają przestrzeń bujną zielenią.

Ogród przydomowy po pięciu - dziesięciu latach

Po 5-10 latach przydomowy ogród zaczyna przypominać kompozycję z marzeń. Drzewa i krzewy są już na tyle wyrośnięte, że uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla gatunku czy odmiany. Pod koniec tego okresu tworzą wysokie grupy bujnej zieleni i zaczynają dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami oraz roślinami jedno- i dwuletnimi.

Żywopłoty, jeśli były odpowiednio strzyżone, są gęste, a przy tym często osiągnęły planowany kształt i wysokość. Stają się dobrym tłem dla innych roślin. Można powiedzieć, że ogród 10-letni osiągnął zaplanowaną formę.

By utrzymać go w dobrej kondycji, konieczne jest coroczne zasilanie roślin kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Dzięki temu będą bujnie rosły i obficie kwitły. Poza systematycznym przycinaniem żywopłotów czy formowanych w bryły krzewów konieczne stanie się cięcie odmładzające krzewów oraz usuwanie suszu.

Co kilka lat trzeba przesadzać niektóre byliny, choć są też takie, które w tym samym miejscu mogą rosnąć nawet 20 lat (funkie, liliowce czy piwonie). Trawnik poza nawożeniem i podlewaniem należy wiosną poddać wertykulacji (usunąć warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza, wody i nawozów), a jeżeli jest taka konieczność – także aeracji, czyli napowietrzaniu.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak przygotować szkic koncepcyjny ogrodu?

  • Należy nanieść na szkic działki już istniejące lub przewidziane w projekcie zagospodarowania terenu (składanym we wniosku o pozwolenie na budowę) rozmieszczenie podziemnych instalacji, tras dojścia i dojazdu od bramy do budynku, lokalizację śmietnika;
  • znaleźć najlepsze miejsce do wypoczynku (taras przy domu, kameralne miejsce w głębi ogrodu);
  • rozmieścić małą architekturę (altanę, murek, schody, ławki, oczko wodne);
  • usytuować (jeśli to potrzebne) plac zabaw dla dzieci – nieco na uboczu, ale dobrze widoczny z okien;
  • wyznaczyć miejsca sadzenia roślin, pamiętając o tym, że z roku na rok będą coraz większe, a każdy gatunek i odmiana ma charakterystyczną dla siebie siłę wzrostu – warto zaznaczać na szkicu docelowe rozmiary drzew i krzewów. Projektując nasadzenia, koniecznie trzeba rozważyć, ile czasu będziemy mogli w przyszłości poświęcić na pielęgnację ogrodu.

Przeczytaj dodatkowo:
Zagospodarowanie ogrodu. Jak zmienić wąską...

Zagospodarowanie wąskiego i długiego ogrodu wymaga zastosowania pewnych tricków, dzięki którym...

Ochrona pszczół. Jak zapobiec masowemu wymieraniu...

Wszyscy możemy chronić pszczoły, które biorą bardzo duży udział w produkcji żywności. Trzeba pamiętać,...

Jak urządzić funkcjonalny ogród z charakterem

Pokazujemy, jak w przydomowym ogrodzie stworzyć funkcjonalny zakątek idealny na rodzinny wypoczynek oraz...

Warzywa i zioła w ogrodzie - dobry pomysł na...

Warzywa i zioła w ogrodzie sadzimy zwykle oddzielnie, w mniej reprezentacyjnej części działki lub nie...

Miejsce relaksu w ogrodzie - niekoniecznie na...

Chociaż na tarasie wypoczywa się bardzo przyjemnie, to warto też wydzielić w ogrodzie zakątek i ustawić w nim...

Jak urządzić piękny ogród? Zobacz GALERIĘ

Powiemy Ci jak urządzić ogród w miejskiej dżungli. Nawet niewielkie zmiany w dotychczasowej aranżacji...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.