Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Jak zaprojektować ogród przydomowy, by przynosił Ci radość po 5, 10, 15, a nawet 30 latach?

Jak zaprojektować ogród przydomowy, by przynosił Ci radość po 5, 10, 15, a nawet 30 latach?

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, że ogród będzie służył domownikom co najmniej przez kilka lat. Ale jak zaprojektować ogród przydomowy tak, by przyciągał swoim urokiem nie tylko 5 czy 10 lat po założeniu, lecz także 15, a nawet 30 lat później?  

Ogród przydomowy pierwsze 5 lat po założeniu

To okres, w którym należy wykazać się rozwagą i cierpliwością w pielęgnacji przydomowego ogrodu. Często, zwłaszcza zaraz po założeniu ogrodu, jesteśmy rozczarowani. Krzewy i drzewa są jeszcze małe, nie osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają dużo cienia.

W początkowym okresie istnienia ogrodu warto postawić na byliny i rośliny jednoroczne. Astry nowoangielskie, dzielżany, ostróżki, rudbekie, słoneczniczki, a także niektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – osiągają nawet 2 m wysokości. Użyteczne są też jednoroczne kosmosy, słoneczniki oraz niektóre odmiany dalii i pacioreczników.

Możemy także wykorzystać pnącza jednoroczne (kobea, fasola ozdobna, powój, fasolnik) oraz wieloletnie (powojniki, miliny, róże pnące), które w pierwszym-drugim roku po posadzeniu osiągają znaczne rozmiary. Wprawdzie zamierają na zimę, ale latem dają wrażenie obfitości. W ten sposób już na początku powstaje ogród pełen kwiatów, kipiący barwami od wiosny do jesieni.

Przez pierwsze 5 lat istnienia ogród przydomowy wymaga starannej pielęgnacji – zasilania podłoża, podlewania, a przed zimą okrywania młodych drzew i krzewów. Uciążliwym zabiegiem jest pielenie. Zanim rośliny ozdobne się rozrosną, ziemię w ogrodzie łatwo zasiedlają chwasty. Ich występowanie ograniczy ściółka z kory grubości 5 cm rozłożona między roślinami ozdobnymi.

Trzeba też pamiętać o systematycznym cięciu posadzonych żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich wzrostu spowodują, że nie zagęszczą się od nasady. Pielęgnacji wymaga też trawnik. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami.

Autor: Piotr Gorączko

Zanim urosną krzewy czy drzewa, dużą rolę odgrywają byliny, które już po roku, a maksymalnie trzech latach wypełniają przestrzeń bujną zielenią.

Ogród przydomowy po pięciu - dziesięciu latach

Po 5-10 latach przydomowy ogród zaczyna przypominać kompozycję z marzeń. Drzewa i krzewy są już na tyle wyrośnięte, że uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla gatunku czy odmiany. Pod koniec tego okresu tworzą wysokie grupy bujnej zieleni i zaczynają dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami oraz roślinami jedno- i dwuletnimi.

Żywopłoty, jeśli były odpowiednio strzyżone, są gęste, a przy tym często osiągnęły planowany kształt i wysokość. Stają się dobrym tłem dla innych roślin. Można powiedzieć, że ogród 10-letni osiągnął zaplanowaną formę.

By utrzymać go w dobrej kondycji, konieczne jest coroczne zasilanie roślin kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Dzięki temu będą bujnie rosły i obficie kwitły. Poza systematycznym przycinaniem żywopłotów czy formowanych w bryły krzewów konieczne stanie się cięcie odmładzające krzewów oraz usuwanie suszu.

Co kilka lat trzeba przesadzać niektóre byliny, choć są też takie, które w tym samym miejscu mogą rosnąć nawet 20 lat (funkie, liliowce czy piwonie). Trawnik poza nawożeniem i podlewaniem należy wiosną poddać wertykulacji (usunąć warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza, wody i nawozów), a jeżeli jest taka konieczność – także aeracji, czyli napowietrzaniu.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak przygotować szkic koncepcyjny ogrodu?

  • Należy nanieść na szkic działki już istniejące lub przewidziane w projekcie zagospodarowania terenu (składanym we wniosku o pozwolenie na budowę) rozmieszczenie podziemnych instalacji, tras dojścia i dojazdu od bramy do budynku, lokalizację śmietnika;
  • znaleźć najlepsze miejsce do wypoczynku (taras przy domu, kameralne miejsce w głębi ogrodu);
  • rozmieścić małą architekturę (altanę, murek, schody, ławki, oczko wodne);
  • usytuować (jeśli to potrzebne) plac zabaw dla dzieci – nieco na uboczu, ale dobrze widoczny z okien;
  • wyznaczyć miejsca sadzenia roślin, pamiętając o tym, że z roku na rok będą coraz większe, a każdy gatunek i odmiana ma charakterystyczną dla siebie siłę wzrostu – warto zaznaczać na szkicu docelowe rozmiary drzew i krzewów. Projektując nasadzenia, koniecznie trzeba rozważyć, ile czasu będziemy mogli w przyszłości poświęcić na pielęgnację ogrodu.

Kwiatowe kompozycje z róż, ziół i jałowca. Oryginalny pomysł na kwiaty w skrzynkach

Kwiaty w skrzynkach na parapetach okien, tarasach czy balkonach są piękną dekoracją domu. Jeżeli...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja nawierzchni tarasu. Jak zaplanować...

Jeśli posiadasz piękny dom, to otaczający go ogród przydomowy nie może odbierać mu uroku. Zobacz jak...

Jak urządzić przydomowy ogród? Pomysł na...

Oto pomysł na zagospodarowanie niezbyt atrakcyjnej części przydomowego ogrodu. Dzięki nowej aranżacji zyskał...

Kwiatowe kompozycje z róż, ziół i jałowca....

Kwiaty w skrzynkach na parapetach okien, tarasach czy balkonach są piękną dekoracją domu. Jeżeli chcesz, aby...

Samodzielne projektowanie ogrodu. Projekt...

Zabierasz się właśnie do samodzielnego projektowania ogrodu przydomowego? Oto wskazówki, co powinien zawierać...

Zagospodarowanie ogrodu. Jak zmienić wąską...

Zagospodarowanie wąskiego i długiego ogrodu wymaga zastosowania pewnych tricków, dzięki którym...

Pomysł na metamorfozę ogrodu. Jak stworzyć...

Zastanawiasz się nad metamorfozą przydomowego ogrodu? W naszym poradniku znajdziesz masę cennych...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.