| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Jak założyć wymarzony ogród? Zaprojektuj aranżację ogrodu przydomowego

Jak założyć wymarzony ogród? Zaprojektuj aranżację ogrodu przydomowego

Jeżeli planując swój ogród nie zatrudniasz architekta krajobrazu musisz poznać kilka zasad zagospodarowywania terenu. Aranżacja terenu powinna współgrać z twoimi potrzebami, ukształtowaniem działki oraz otaczającym krajobrazem. Projekt ogrodu wokół budynku to doskonałe miejsce na upuszczenie wodzy wyobraźni, oczywiście uwzględniając obowiązujące przepisy budowlane. Warto trzymać się ustalonego planu, aby uniknąć niefortunnej przypadkowości.

Planowanie przestrzeni ogrodu

Projektując ogród należy przemyśleć wszystkie strefy i funkcje jakie będą spełniały. Zacznij od tych podstawowych „technicznych", czyli zewnętrzne miejsce postojowe, garaż i podjazd, śmietnik oraz na przykład warzywnik. Zaplanuj zakładając ogród również miejsce z atrakcjami dla dzieci.

Autor: BUSZREM

1 - granica działki, 2 - obowiązująca linia zabudowy, 3 -lokalizacja budynku, 4 - wejście na działkę, 5 - główne wejście do budynku, 6 - lokalizacja śmietnika, 7 - wjazd na działkę, 8 - wjazd do garażu, 9 -lokalizacja tarasu, 8 - podstawowe wymiary, odległości od granic działki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wszystkie strefy powinny być połączone ze sobą, dlatego dobrym sposobem byłoby zastosowanie w niektórych miejscach ścieżek. Określ w projekcie ogrodu gdzie będą prowadziły szlaki komunikacyjne i z czego będą one wykonane. Strefy techniczne, jak na przykład śmietnik, nie powinny być zbytnio na widoku. Lepiej będzie jak ukryjesz je gdzieś w ustronnym miejscu lub posadzisz przepierzenie z roślinności. 

Sprawdź nasz pomysł na trawnik: jak sadzić i pielęgnować krzewy okrywowe

Autor: BUSZREM

1 - zieleń osłonowa, 2 - plac zabaw, 3 - strefa rekreacyjna, 4 - ogródek warzywny, 5 - strefa wejściowa, 6 - strefa „techniczna".

Wybór nawierzchni do aranżacji ogrodu

Nawierzchnia powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale i praktyczna w każdej sytuacji. Najcięższe próby w ogrodzie przechodzi miejsce postojowe i podjazd do garażu. Tu z zależności od oczekiwanego efektu najlepszym rozwiązaniem będzie pełna kostka brukowa z odprowadzeniem wody lub przepuszczalna kostka ażurowa, która nie stworzy jednopołaciowego dywanu. Niekorzystnie wypadną w tym przypadku duże płyty, ponieważ ze względu na wymiar mogą ulec pęknięciu pod dużym obciążeniem. 

Zupełnie inne wymagania musi spełniać główne dojście do domu. Powinno być litą płaszczyzną. Jest to najważniejszy szlak i musi dawać konkretny sygnał, ze właśnie zmierzamy do wejścia. Należy dostosować powierzchnię do potrzeb pieszych i wózków.  Droga do domu powinna być bezpieczna, głównie pod względem antypoślizgowym. Złym pomysłem są też, szerokie fugi i łamane elementy nawierzchni, które mogą stanowić zagrożenie w postaci utraty stabilności nogi.

Projektując aranżację ogrodu nie można ominąć kwestii tarasu. W tym miejscu jest większa możliwość manewru jeśli chodzi o produkty. Można zrezygnować z kostki brukowej i zastosować wielkie płyty tarasowe. Trzeba wziąć jednak pod uwagę aspekt eksploatacyjny, taki jak na przykład użytkowanie metalowych mebli ogrodowych. Duże płyty tarasowe świetnie się sprawdzą również we wcześniej wspomnianym głównym szlaku wejściowym. 

Kształtując architekturę krajobrazu należy ustalić hierarchię ważności ścieżek. Faktem jest, że droga z placu zabaw na taras będzie ważniejsza i można zastanowić się nad bardziej wyszukanym i efektownym materiałem. Zaś ścieżka prowadząca do śmietnika powinna być wręcz ukryta i tylko subtelnie zaznaczona np. pojedynczymi płytami układanymi kolejno na wymiar ludzkiego kroku.

Autor: BUSZREM

1 - Ogrodzenie - od strony ulicy efektowne zestawienie ścianek z gabionów (koszy stalowych wypełnionych kamieniami) ze stalową siatką, 2 - Dojście do budynku - nawierzchnia brukowana, 3 - Teren przed śmietnikiem i w jego wnętrzu pokryty ażurową kostką, 4 - Śmietnik zaprojektowany tak, aby dało się z niego łatwo korzystać, a jednocześnie odsunąć go od wejścia i ukryć zawartość, 5 - Dodatkowa grupa drzew oddzielająca strefę „techniczną" od reprezentacyjnej, 6 - Podjazd do garażu.Aby uniknąć zbyt dużego wybrukowanego obszaru, jego środkowa część została pokryta kostką ażurową, natomiast zewnętrzne pasy wykonane z kostki pełnej umożliwiają wygodne wsiadanie i wysiadanie z samochodu, 7 - Pozostałe granice działki ogrodzone znacznie tańszą siatką stalową, 8 - Pas zieleni izolacyjnej, 9 - Dojście do placu zabaw z swobodnie ułożonych płyt tarasowych, 10 - Plac zabaw. W końcu kto powiedział, że mogą to być wyłącznie huśtawki?, 11 - Taras wyłożony płytami, 12 - Przejście do ogrodu warzywnego. Z założenia ma to być najmniej rzucająca się w oczy ścieżka, stąd użyto minimalnej ilości płyt.

Meble ogrodowe i zabawki ogrodowe. Zobacz w czym wybierać na Murator.tv

Zdjęcia ogrodów z elementami małej architektury ogrodowej - ławeczki, pergole, nawierzchnie

Duży wpływ na kształtowanie przestrzeni ogrodu ma mała architektura ogrodowa: ławeczki, pergole,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...