| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze gatunki i odmiany roślin

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze gatunki i odmiany roślin

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne ogrodnictwo proponuje uprawę roślin balkonowych nie tylko pięknie wyglądających, ale również przydatnych w kuchni. Hoduj warzywa na balkonie. Dowiedz się, które gatunki z powodzeniem możesz uprawiać na tarasie.

Aromatyczne zioła na balkonie

Najprościej jest zasadzić nasiona do wcześniej przygotowanej donicy z podłożem. W ten sposób możemy uzyskać aromatyczne rośliny takie jak koper, rukola, pietruszka, czy seler liściowy, które podkreślą smak każdego dania. Ich atutem jest świeżość i to, że są zawsze są pod ręką. Z nasion można też uzyskać jednoroczne warzywa strączkowe takie, jak groch i fasolka.

Ważnym i uniwersalnym dodatkiem do potraw jest pietruszka naciowa, której nie może zabraknąć w żadnym warzywniku. Jest wykorzystywana do przyprawiania i dekoracji wielu dań w kuchni polskiej. Można ją wykorzystać jako bazę do sałatek, ponieważ jest źródłem witaminy C i żelaza. Świetnie sprawdzi się w rodzimej wersji pesto. Kiedy nadejdą chłodne, jesienne dni przestaw doniczkę z pietruszką na okno w kuchni i ciesz się jej zielonym bogactwem nawet w zimie.

Autor: Leroy Merlin

Pomidory i nie tylko

Nie ma nic przyjemniejszego jak widok dojrzewających w słońcu warzyw i owoców. Mając niewielki balkon lub taras nie musisz rezygnować z tego przywileju. Cieszą nasze oczy, ale i oprócz tego mają wiele wartości odżywczych - czerwone, drobne papryki lub pomidory koktajlowe. To rośliny o małych ale bardzo soczystych i słodkich owocach. To nie wszystko z kolorowego repertuaru balkonowych roślin jadalnych. Doskonale sprawdzą się również miniaturowe odmiany fioletowego bakłażana lub zielonej cukini. Śmieszne, gruszkowate formy tworzą wyjątkową ozdobę na balkonie. Dają również namiastkę warzywnika z prawdziwego zdarzenia. Odmiany miniaturowe charakteryzują się mniej intensywnym wzrostem i nie wymagają dodatkowego przycinania.

Pamiętaj, aby gotową rozsadę przesądzić do większego pojemnika, uważając na delikatny system korzeniowy. Wybierając nawóz zwróć uwagę, aby był przeznaczony do warzyw. Są to nawozy ekologiczne i zdrowe dla człowieka, bo przecież warzywa nie służą tylko do dekoracji, ale i jedzenia. Środek powinien zawierać sporą ilość potasu, który odpowiada za ładne i soczyste owoce.

Autor: Leroy Merlin

Bakłażan

Autor: Leroy Merlin

Drobne papryki

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą się nauczyć w ogrodzie

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenia ładne i niedrogie. Redakcyjny przegląd...

Tanie i ładne? Tak, to możliwe! Gotowe systemy ogrodzeniowe nie muszą być drogie, a wybór rozwiązań...

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu...

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone...