| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze gatunki i odmiany roślin

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze gatunki i odmiany roślin

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne ogrodnictwo proponuje uprawę roślin balkonowych nie tylko pięknie wyglądających, ale również przydatnych w kuchni. Hoduj warzywa na balkonie. Dowiedz się, które gatunki z powodzeniem możesz uprawiać na tarasie.

Aromatyczne zioła na balkonie

Najprościej jest zasadzić nasiona do wcześniej przygotowanej donicy z podłożem. W ten sposób możemy uzyskać aromatyczne rośliny takie jak koper, rukola, pietruszka, czy seler liściowy, które podkreślą smak każdego dania. Ich atutem jest świeżość i to, że są zawsze są pod ręką. Z nasion można też uzyskać jednoroczne warzywa strączkowe takie, jak groch i fasolka.

Ważnym i uniwersalnym dodatkiem do potraw jest pietruszka naciowa, której nie może zabraknąć w żadnym warzywniku. Jest wykorzystywana do przyprawiania i dekoracji wielu dań w kuchni polskiej. Można ją wykorzystać jako bazę do sałatek, ponieważ jest źródłem witaminy C i żelaza. Świetnie sprawdzi się w rodzimej wersji pesto. Kiedy nadejdą chłodne, jesienne dni przestaw doniczkę z pietruszką na okno w kuchni i ciesz się jej zielonym bogactwem nawet w zimie.

Autor: Leroy Merlin

Pomidory i nie tylko

Nie ma nic przyjemniejszego jak widok dojrzewających w słońcu warzyw i owoców. Mając niewielki balkon lub taras nie musisz rezygnować z tego przywileju. Cieszą nasze oczy, ale i oprócz tego mają wiele wartości odżywczych - czerwone, drobne papryki lub pomidory koktajlowe. To rośliny o małych ale bardzo soczystych i słodkich owocach. To nie wszystko z kolorowego repertuaru balkonowych roślin jadalnych. Doskonale sprawdzą się również miniaturowe odmiany fioletowego bakłażana lub zielonej cukini. Śmieszne, gruszkowate formy tworzą wyjątkową ozdobę na balkonie. Dają również namiastkę warzywnika z prawdziwego zdarzenia. Odmiany miniaturowe charakteryzują się mniej intensywnym wzrostem i nie wymagają dodatkowego przycinania.

Pamiętaj, aby gotową rozsadę przesądzić do większego pojemnika, uważając na delikatny system korzeniowy. Wybierając nawóz zwróć uwagę, aby był przeznaczony do warzyw. Są to nawozy ekologiczne i zdrowe dla człowieka, bo przecież warzywa nie służą tylko do dekoracji, ale i jedzenia. Środek powinien zawierać sporą ilość potasu, który odpowiada za ładne i soczyste owoce.

Autor: Leroy Merlin

Bakłażan

Autor: Leroy Merlin

Drobne papryki

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą się nauczyć w ogrodzie

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Wymarzony Ogród

Wiosna puka do drzwi. Znów planujemy, co zrobimy w ogrodzie i jak będzie wyglądał w tym roku. W...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...