| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Pomysł na ekologiczny ogród przydomowy. Zakładanie i pielęgnacja eko ogrodu

Pomysł na ekologiczny ogród przydomowy. Zakładanie i pielęgnacja eko ogrodu

Ogród przydomowy z bujną roślinnością zamiast iglaków i trawnika? Oto pomysł na ekologiczny ogród. Oto zasady zakładania i pielęgnacji takiego ogrodu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Ekologiczny ogród wpisuje się w krajobraz i lokalny świat przyrody

Pytanie – co robi typowy inwestor, kiedy tylko roboty budowlane przenoszą się do wnętrza domu? Patrzy z wyrzutem na kawałek ziemi, która otacza jego siedzibę, a później – nie licząc nakładów pracy ani kosztów – zrywa rodzimą glebę, przywozi żyźniejszą, sieje wysublimowane gatunki traw, sadzi tuje i różne rośliny egzotyczne. A potem poświęca życie, jakie zostaje mu poza pracą i spaniem, by swój ogród podlewać i pielęgnować.

Złe nawyki w ogrodzie

1. Wymiana rodzimego gruntu na żyźniejszy

Przywiezienie na działkę ziemi nierodzimej wiąże się z niszczeniem terenów przyrodniczych w innym miejscu. Rodzima gleba to wartościowy ekosystem, który wykształcił się w danym krajobrazie. Trzeba go chronić już na etapie budowy domu!

2. Sadzenie iglaków

Być może ładnie wyglądają, ale powoduję zakwaszanie oraz erozję gleby. Trudno w sąsiedztwie iglaków wyhodować bujny ogród. Odkryta gleba silniej się nagrzewa, następuje zanik próchnicy, a woda spływa, zamiast wsiąkać w glebę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

3. Podlewanie roślin

Częste podlewanie w okresie letnim prowadzi do wyczerpywania cennych wód podziemnych. Straty są spowodowane szybkim parowaniem wody z powierzchni liści. Rośliny przyzwyczajone do podlewania koncentrują korzenie tuż pod powierzchnią i w upały są narażone na śmiertelne przegrzanie.

Stosowanie nawozów sztucznych. Nawożenie zanieczyszcza grunt i wody gruntowe, zaburza ekosystem. Nawozy stosowane przez wiele lat z czasem powodują – paradoksalnie – jałowienie gleby, bo przechodzą w związki niedostępne dla roślin.

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Preparaty chemiczne wchodzą do obiegu w przyrodzie. Powodują wyginięcie owadów niezbędnych do zapylania roślin oraz wielu organizmów określanych jako naturalni wrogowie szkodników. Preparaty zwalczające szkodniki roślin i chwasty zatruwają ziemię i wodę. Środki chemiczne, nim ulegną rozkładowi, pozostają przez jakiś czas w podłożu, skąd są wypłukiwane do wód gruntowych.

Zakładanie ekologicznego ogrodu

1. Wydzielamy teren zniszczenia, czyli pod budowę

Już na etapie projektu domu musimy zaplanować, jaki chcemy mieć ogród. Bierzemy pod uwagę, że część roślinności na działce zostanie zniszczona – przez posadowienie budynku, roboty budowlane i składowanie materiałów. Dbamy o drzewa. Jeśli mają więcej niż pięć lat, nie wolno ich wycinać bez zgody lokalnego urzędu.

2. Wybieramy drzewa liściaste

Są lepiej powiązane z naturalnym krajobrazem i dają różnorodność biologiczną. Cenne są drzewa pionierskie – brzoza i topola osika – bo tolerują bardzo trudne warunki. Kiedy w naszym ogrodzie ekologicznym powinny rosnąć iglaki? Wtedy, gdy będzie upodobniony do sąsiedniego lasu iglastego lub mieszanego.

Uwaga! Nie wolno przesadzać roślin dziko rosnących. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do zniszczenia, na przykład tereny pod budowę.

3. Nie używamy chemii, stawiamy na zwierzęta

Szanujemy małe i większe zwierzęta żyjące w naszym ogrodzie. Tworzą skomplikowane układy interpersonalne i wzajemnie utrzymują swoje populacje w ryzach. Dzięki temu nie doświadczamy inwazji mszyc, ślimaków czy innych szkodników.W walce z chorobami i szkodnikami sięgamy po preparaty pochodzenia naturalnego.

4. Stosujemy naturalne nawożenie

Nawożenie gleby naturalnym kompostem, zwanym złotem ogrodników, podtrzymuje to bogactwo.Dobroczynny wpływ mają również inne nawozy organiczne: obornik, kurzeniec, zielony nawóz, mielona kora, węgiel brunatny.

5. Podlewanie ograniczamy do minimum

Do podlewania stosujemy linie kroplujące i węże pocące się, gromadzimy i wykorzystujemy deszczówkę oraz wodę szarą, zakładamy oczyszczalnię roślinną korzeniową, wybieramy nawierzchnie przepuszczalne. Podlewamy wcześnie rano, nie w ciągu dnia, bo woda paruje, a wieczorne podlewanie sprzyja rozwojowi pleśni i chorobom roślin.

6. Budujemy przepuszczalne nawierzchnie

Na działce nie przewidujemy dużego ruchu samochodów. Wybieramy zatem nawierzchnie z drobnych elementów układane na podsypce piaskowej. W miejscach parkingowych sprawdzają się betonowe płyty ekologiczne – ze specjalnymi otworami do obsiewania trawą lub wypełniania żwirem. Nieprzepuszczalne powierzchnie to duża szkoda dla środowiska. 50-90% wody opadowej z przydomowych szczelnych podjazdów spływa kanałami burzowymi do rzek.

7. Mała architektura z lokalnych materiałów

Do zagospodarowania działki wykorzystujemy materiały pochodzące z okolicy – na podjazd, ogrodzenie, altanę w ogrodzie. Najlepiej materia­ły lokalne, nawiązujące do tradycji – ka­mień, cegła, drewno, dzieła twórców ludowych.

8. Nie potrzebujemy wielu narzędzi

W ekologicznym ogrodzie nie będą potrzebne urządzenia elektryczne, jak kosiarka, pilarka, nożyce do żywopłotu, aerator, wertykulator. Wystarczą narzędzia do pracy ręcznej. Jeżeli chcemy przyspieszyć prace, wybieramy urządzenia energooszczędne.

9. Chwasty mogą u nas rosnąć

Chwast różni się od rośliny ozdobnej tylko za sprawą naszego światopoglądu! Chwasty są wręcz uprawnione w ogrodzie ekologicznym.

10. Stawiamy na żywopłot!

Ogród ekologiczny chce mieć związek z krajobrazem. Nie potrzebuje ogrodzeń, które będą podkreślać istnienie dwóch wrogich światów.Gąszcz pędów stanowi doskonałą zaporę przed intruzami – ludźmi i większymi zwierzętami. Ptaki znajdują w nim schronienie i doskonałe miejsce do gniazdowania.Chroni glebę przed wiatrem i erozją, utrzymuje wyższą temperaturę i wilgotność gleby, filtruje kurz i spaliny.

11. Ostatnia rada?

Bądźmy cierpliwi. Nie liczy się czas dochodzenia do pięknego ogrodu. Na pewno nie w pierwszym roku, jak w modnym ogrodzie, lecz przez lata. Za to szybko odkryjemy radość i smak prawdziwego odpoczynku na łonie przyrody. Cieszyć się będzie Matka Ziemia. Czy nie o to chodziło?

ZDANIEM SPECJALISTY

Przepis na ogród ekologiczny według Łukasza Łuczaja:

 • nawieź humus jedynie tam, gdzie chcesz mieć gęsty trawnik lub roślinność leśną, rabaty kwietne, warzywnik;
 • przeznacz część działki na łąkę kwietną. Wymaga ingerencji jedynie raz lub kilka razy w roku, jest siedliskiem kwiatów i motyli;
 • załóż żywopłot złożony z wielu rodzimych gatunków krzewów;
 • umieść w ogrodzie kilka kłód drewna i pozostaw je do spróchnienia. Jak w puszczy będą siedliskiem wielu organizmów;
 • jeśli zakładasz w ogrodzie oczko wodne, posadź rodzime gatunki roślin, np. pałkę wodną,  kosaciec żółty, kotewkę, orzech wodny;
 • nie niszcz bez powodu pokrzyw. Są pokarmem dla najpiękniejszych motyli, można je wykorzystać jako warzywo do zup i omletów;
 • nie opryskuj trawnika;
 • szanuj stare drzewa na działce. Nie niszcz ich bezlitośnie, wiele lat trzeba czekać na następne;
 • posadź drzewa lub krzewy liściaste, najlepiej grab, lipę lub leszczynę;
 • pomyśl o możliwości założenia ogrodu na dachu. Rośliny śródziemnomorskie, przyprawy możemy posadzić w donicach, beczkach, itp.;
 • zaproś mchy na mury swojego ogrodu. Mur porośnie mchem, jeśli polejesz go... mlekiem.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...