| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Ogród dla dzieci - zabawy w ogrodzie w zależności od wieku dziecka

Ogród dla dzieci - zabawy w ogrodzie w zależności od wieku dziecka

Ogród dla dzieci to miejsce zabaw i przygody. Najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa często wiążą się z zabawą w ogrodzie przydomowym. Zobacz, co dzieci interesuje w ogrodzie w zależności od ich wieku.

Autor: Jupiterimages

Ogród dla dzieci to tajemnicze miejsce ze słońcem przeświecającym przez liście drzew, owocami rwanymi wprost z drzewa, kroplami deszczu stukającymi o dach domku czy namiotu, z gonitwą po trawie do utraty sił i zabawą w  dom.

To od nas zależy, czy nasze dzieci będą miały co wspominać. Planując urządzanie ogrodu, pamiętajmy: dzieci potrzebują nieco przestrzeni i swobody. Ile, to zależy od wieku i liczby dzieci. Im mniejszy ogród, tym trudniej wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce do zabawy. Jednak warto próbować. Nawet jeśli na jakiś czas trzeba będzie zrezygnować z uporządkowanego, zielonego wnętrza wypełnionego wypielęgnowanymi roślinami.

Ogród dla dzieci rocznych i dwuletnich 

Maluchy roczne i dwuletnie chętnie grzebią w piasku i bawią się na trawie zabawkami. Wystarczy im piaskownica, rozłożony kocyk, a w upały  plastikowy basenik z wodą.

Ogród dla dzieci trzy-sześcioletnich 

Dzieci trzy-sześcioletnie z uwagą słuchają dorosłych, bo rozpiera je potrzeba zgłębiania tajemnic świata. Zadają setki pytań. Chcą wszystko zbadać, obejrzeć, posmakować. Zaczynają poznawać świat przyrody. Dla takich pociech stwórzmy przestrzeń ogrodową z trawnikiem, po którym można biegać, zrywać kwiaty i cieszyć się krążącymi nad nimi motylami. Wystarczy w jednym miejscu pozostawić kępy rzadziej koszonej trawy albo niewielki fragment terenu przeznaczyć na łąkę kwietną czy też wysiać tam mieszankę kwiatów jednorocznych.

Warto też postawić namiot i huśtawkę oraz posadzić jeden-dwa krzewy, za którymi znajdzie się zaciszny kącik do tajemniczych zabaw. Dzieci w tej grupie wiekowej to doskonali pomocnicy z entuzjazmem grabiący i kopiący grządki, sadzący kwiaty i zbierający owoce. Wspólne działania mogą dostarczyć i dzieciom, i dorosłym wiele satysfakcji.

Ogród dla dzieci siedmio-dziewięcioletnich 

Dzieci siedmio-dziewięcioletnie zazwyczaj najchętniej bawią się jeszcze koło domu, ale potrzebują dużo ruchu i urozmaiconych zabaw. Dla nich warto zbudować domek ogrodowy (najlepiej na drzewie, jeżeli jest ono odpowiednio stare). Przyda się też huśtawka i urządzenie do wspinania (z drabinkami, linami i na przykład zjeżdżalnią).

Ogród dla dzieci dziesięcioletnich i starszych

Dzieci dziesięcioletnie i starsze lubią z kolegami i koleżankami grać w piłkę, jeździć na wrotkach czy rowerze. Tylko nieliczne cieszy zakładanie własnych grządek i pielęgnowanie roślin czy pomaganie rodzicom w ogrodzie.

Polecamy film: Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród. więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...

Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Wymarzony Ogród

Wiosna puka do drzwi. Znów planujemy, co zrobimy w ogrodzie i jak będzie wyglądał w tym roku. W...