| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Ogród dla dzieci - zabawy w ogrodzie w zależności od wieku dziecka

Ogród dla dzieci - zabawy w ogrodzie w zależności od wieku dziecka

Ogród dla dzieci to miejsce zabaw i przygody. Najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa często wiążą się z zabawą w ogrodzie przydomowym. Zobacz, co dzieci interesuje w ogrodzie w zależności od ich wieku.

Autor: Jupiterimages

Ogród dla dzieci to tajemnicze miejsce ze słońcem przeświecającym przez liście drzew, owocami rwanymi wprost z drzewa, kroplami deszczu stukającymi o dach domku czy namiotu, z gonitwą po trawie do utraty sił i zabawą w  dom.

To od nas zależy, czy nasze dzieci będą miały co wspominać. Planując urządzanie ogrodu, pamiętajmy: dzieci potrzebują nieco przestrzeni i swobody. Ile, to zależy od wieku i liczby dzieci. Im mniejszy ogród, tym trudniej wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce do zabawy. Jednak warto próbować. Nawet jeśli na jakiś czas trzeba będzie zrezygnować z uporządkowanego, zielonego wnętrza wypełnionego wypielęgnowanymi roślinami.

Ogród dla dzieci rocznych i dwuletnich 

Maluchy roczne i dwuletnie chętnie grzebią w piasku i bawią się na trawie zabawkami. Wystarczy im piaskownica, rozłożony kocyk, a w upały  plastikowy basenik z wodą.

Ogród dla dzieci trzy-sześcioletnich 

Dzieci trzy-sześcioletnie z uwagą słuchają dorosłych, bo rozpiera je potrzeba zgłębiania tajemnic świata. Zadają setki pytań. Chcą wszystko zbadać, obejrzeć, posmakować. Zaczynają poznawać świat przyrody. Dla takich pociech stwórzmy przestrzeń ogrodową z trawnikiem, po którym można biegać, zrywać kwiaty i cieszyć się krążącymi nad nimi motylami. Wystarczy w jednym miejscu pozostawić kępy rzadziej koszonej trawy albo niewielki fragment terenu przeznaczyć na łąkę kwietną czy też wysiać tam mieszankę kwiatów jednorocznych.

Warto też postawić namiot i huśtawkę oraz posadzić jeden-dwa krzewy, za którymi znajdzie się zaciszny kącik do tajemniczych zabaw. Dzieci w tej grupie wiekowej to doskonali pomocnicy z entuzjazmem grabiący i kopiący grządki, sadzący kwiaty i zbierający owoce. Wspólne działania mogą dostarczyć i dzieciom, i dorosłym wiele satysfakcji.

Ogród dla dzieci siedmio-dziewięcioletnich 

Dzieci siedmio-dziewięcioletnie zazwyczaj najchętniej bawią się jeszcze koło domu, ale potrzebują dużo ruchu i urozmaiconych zabaw. Dla nich warto zbudować domek ogrodowy (najlepiej na drzewie, jeżeli jest ono odpowiednio stare). Przyda się też huśtawka i urządzenie do wspinania (z drabinkami, linami i na przykład zjeżdżalnią).

Ogród dla dzieci dziesięcioletnich i starszych

Dzieci dziesięcioletnie i starsze lubią z kolegami i koleżankami grać w piłkę, jeździć na wrotkach czy rowerze. Tylko nieliczne cieszy zakładanie własnych grządek i pielęgnowanie roślin czy pomaganie rodzicom w ogrodzie.

Polecamy film: Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród. więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...

Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i...

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "ekologiczną ścianę" w...

Jak zagospodarować ogród, w którym będzie panował...

Zobacz metamorfozą przydomowego ogrodu. Po zmianach panuje tu ład i porządek i jest bardzo przestronnie. Tu...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Pomysł na zagospodarowanie przydomowego ogródka....

Zobacz metamorfozę zwykłego, niczym niewyróżniającego się przydomowego ogródka, który...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.