| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Ogród dla dzieci - zabawy w ogrodzie w zależności od wieku dziecka

Ogród dla dzieci - zabawy w ogrodzie w zależności od wieku dziecka

Ogród dla dzieci to miejsce zabaw i przygody. Najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa często wiążą się z zabawą w ogrodzie przydomowym. Zobacz, co dzieci interesuje w ogrodzie w zależności od ich wieku.

Autor: Jupiterimages

Ogród dla dzieci to tajemnicze miejsce ze słońcem przeświecającym przez liście drzew, owocami rwanymi wprost z drzewa, kroplami deszczu stukającymi o dach domku czy namiotu, z gonitwą po trawie do utraty sił i zabawą w  dom.

To od nas zależy, czy nasze dzieci będą miały co wspominać. Planując urządzanie ogrodu, pamiętajmy: dzieci potrzebują nieco przestrzeni i swobody. Ile, to zależy od wieku i liczby dzieci. Im mniejszy ogród, tym trudniej wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce do zabawy. Jednak warto próbować. Nawet jeśli na jakiś czas trzeba będzie zrezygnować z uporządkowanego, zielonego wnętrza wypełnionego wypielęgnowanymi roślinami.

Ogród dla dzieci rocznych i dwuletnich 

Maluchy roczne i dwuletnie chętnie grzebią w piasku i bawią się na trawie zabawkami. Wystarczy im piaskownica, rozłożony kocyk, a w upały  plastikowy basenik z wodą.

Ogród dla dzieci trzy-sześcioletnich 

Dzieci trzy-sześcioletnie z uwagą słuchają dorosłych, bo rozpiera je potrzeba zgłębiania tajemnic świata. Zadają setki pytań. Chcą wszystko zbadać, obejrzeć, posmakować. Zaczynają poznawać świat przyrody. Dla takich pociech stwórzmy przestrzeń ogrodową z trawnikiem, po którym można biegać, zrywać kwiaty i cieszyć się krążącymi nad nimi motylami. Wystarczy w jednym miejscu pozostawić kępy rzadziej koszonej trawy albo niewielki fragment terenu przeznaczyć na łąkę kwietną czy też wysiać tam mieszankę kwiatów jednorocznych.

Warto też postawić namiot i huśtawkę oraz posadzić jeden-dwa krzewy, za którymi znajdzie się zaciszny kącik do tajemniczych zabaw. Dzieci w tej grupie wiekowej to doskonali pomocnicy z entuzjazmem grabiący i kopiący grządki, sadzący kwiaty i zbierający owoce. Wspólne działania mogą dostarczyć i dzieciom, i dorosłym wiele satysfakcji.

Ogród dla dzieci siedmio-dziewięcioletnich 

Dzieci siedmio-dziewięcioletnie zazwyczaj najchętniej bawią się jeszcze koło domu, ale potrzebują dużo ruchu i urozmaiconych zabaw. Dla nich warto zbudować domek ogrodowy (najlepiej na drzewie, jeżeli jest ono odpowiednio stare). Przyda się też huśtawka i urządzenie do wspinania (z drabinkami, linami i na przykład zjeżdżalnią).

Ogród dla dzieci dziesięcioletnich i starszych

Dzieci dziesięcioletnie i starsze lubią z kolegami i koleżankami grać w piłkę, jeździć na wrotkach czy rowerze. Tylko nieliczne cieszy zakładanie własnych grządek i pielęgnowanie roślin czy pomaganie rodzicom w ogrodzie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Polecamy film: Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród. więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Pomysły na skalniaki. Jak zrobić skalniak i jak...

Skalniaki to ciekawy element aranżacji ogrodu. Pokazujemy, jak zrobić skalniak. Jak dobierać skały i kamienie...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...