| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu - PORADNIK

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu - PORADNIK

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to nie tylko rozwiązanie praktyczne ale i estetyczne. Podświetlone ścieżki i podjazdy stają się bezpieczniejsze a rośliny zmieniają się w magiczną dekorację po zmroku. Piękne oświetlenie zewnętrzne wymaga przemyślanego zaplanowania ogrodu. Dowiedz się, jaki jest jego klucz.

Fot:Thinkstockphotos

Oświetlenie zewnętrzne domu spełnia głównie funkcje praktyczne i sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. Jest również efektowną dekoracją. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu oświetlenia ogrodu można wyeksponować przestrzeń, która po zmroku nabiera uroku. Już na etapie projektowania ogrodu warto zastanowić się, które elementy posesji można by było podkreślić światłem. Jeśli nie czujemy się na silach, aby podjąć się tak ważnego zadania jak aranżacja iluminacji w ogrodzie, warto jest zatrudnić do tego wykwalifikowanego specjalistę. Należy pamiętać, że to nie tylko lampy i żarówki, ale też cała sieć instalacji elektrycznej,

Umiejętnie grając oświetleniem zewnętrznym domu można stworzyć oryginalne dekoracje ścian, powierzchni komunikacyjnych, oczek wodnych czy roślinności. Podświetlając ścianę lub murek odpowiednim kolorem światła możemy zupełnie zmienić jej wygląd i barwę. Można również skierować ostre światło na ważny element ogrodu lub zagrać cieniami podświetlając od dołu np. duże, ozdobne drzewo. Wykorzystując oświetleniowe sztuczki i triki możemy sprawić,że nasza posesja po zmroku zyska zupełnie nowego wyrazu.

Za pomocą światła można wyczarować nie tylko nocne oblicze ogrodu, ale również domu. Kiedyś najważniejszym i jedynym oświetleniem budynku był, zwykle znajdujący się w widocznym miejscu numer domu oraz drzwi wejściowe. Dzisiaj o oświetleniu zewnętrznym myślimy bardziej kreatywnie. Można zastosować punktowe źródła światła znajdujące się u podstawy ściany, które rzucają poświatę w górę. Efektownym rozwiązaniem jest również zamontowanie punktowych opraw oświetleniowych w podbiciu dachu. Oprawy są wpuszczone w podbitkę w równej odległości od siebie. Tak oświetlona elewacja domu sprawia, że jest od widoczny w nocy ze znacznej odległości. Możemy bezpiecznie do niego trafić. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane, kiedy w otoczeniu nie ma sąsiadów, a posesja znajduje się w odosobnionym miejscu wśród pól lub lasów.

Fot: GTV

Gdzie warto zastosować oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu?

Najważniejszym miejscem do oświetlenia zewnętrznego domu jest wejście zarówno na posesję jaki i do samego domu oraz trakty komunikacyjne. Czasami wystarczy jedna lampa o dużym natężeniu światła, które uaktywnia się wyczuwając ruch na określonym obszarze. Można zastosować również bardziej dyskretne oświetlenie samej furtki lub dzwonka, a nad drzwiami wejściowymi zawiesić kinkiet.

Ścieżki, alejki i podjazdy najlepiej jest oświetlić światłem jednolitym, nie oślepiającym. Światło powinno padać na powierzchnię poziomo i oświetlać tylko płaszczyznę ścieżki. Można również zastosować latarnie lub reflektory umieszczone w ziemi, których światło ślizga się po nawierzchni.

Fot: GTV                                                             Fot: Thinkstockphotos

Wszelkie stopnie powyżej 10 cm i schody powinny być odpowiednio oznakowane, a w nocy podświetlone. Bez tego w mroku nie trudno o kontuzję.

Tarasy, altany i patia to miejsca, które bez odpowiedniego oświetlenie nie będą sprzyjały towarzyskim spotkaniom. Korzystne będzie światło przytłumione i rozproszone. Nie może oślepiać i stwarzać atmosfery braku intymności. W altanach i innych zadaszonych miejscach trzeba unikać światła górnego, lepsze będzie oświetlenie boczne i lampy stołowe. Światło skierowane na sufit będzie dawało miękkie i rozproszone efekty.

W przestrzeni ogrodowej często uprawiamy rośliny ozdobne i aranżujemy ciekawe kompozycje, które mogą szczególnie zyskać po zmroku, jeśli zastosujemy efektowne oświetlenie. Jednym z pomysłów może być wkomponowanie w gęstą, wysoka zieleń reflektorów świecących w górę lub skierowanych na rośliny z pewnej odległości. Ładnie wyglądają podświetlone wszelkie drzewka ozdobne, wierzby płaczące, wysokie trawy.

Nie należy zapomnieć o oczkach wodnych, strumykach i wodospadach. Można oświetlić taflę wody z góry lub umieścić oświetlenie pod wodą. Ładnie prezentują się również wmieszane w wodną roślinność źródła delikatnego światła. Oświetlając oczka wodne można pokusić się o lampy LEDowe emitujące różne kolory. W tym przypadku umiar ma kluczowe znaczenie.

Fot: Thinkstockphotos

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Prąd w ogrodzie – zewnętrzna instalacja oświetleniowa domu

Nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna na zewnątrz może być niebezpieczna dla użytkowników. Dlatego bardzo ważne jest, aby była wykonana zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Instalacja elektryczna w ogrodzie to zazwyczaj dodatkowy obwód instalacji domowej.

Oświetlenie zewnętrzne domu powinno mieć ochronę przed porażeniem. Służy do tego wyłącznik nadprądowy właściwie dobrany do obciążenia instalacji oraz róznicowoprądowy.

Instalacja elektryczna w ogrodzie może mieć dwa rożne napięcia: niskie i wysokie. Niskie czyli 12 lub 12 V lub 230 V. Te pierwsze, aby zredukować napięcie sieciowe potrzebują transformatora. Niskie napięcie jest bezpieczne dla człowieka, ale niesie ze sobą dużo ograniczeń jak np. mniejsza ilość podłączonych opraw oświetleniowych, czy użycie grubszych przewodów elektrycznych. Przewody instalacji niskonapięciowej prowadzi się pod ziemią na głębokości 30 cm lub na powierzchni zamaskowane piachem lub roślinnością.

Natomiast instalacja elektryczna o napięciu sieciowym czyli 230 V jest bardziej uniwersalna i może zasilić dowolną liczbę lamp. Jest ona bardziej niebezpieczna i lepiej samemu nie podejmować się jej wykonania. Przewody powinny być umieszczone w pod ziemią na głebokośći 70-80 cm w plastikowej osłonie. Kiedy zdecydujemy się na wysokonapięciową instalację elektryczną należy pamiętać, że oprawy oświetleniowe muszą mieć wysoki współczynnik ochrony IP i muszą być położone w odpowiedniej odległości od fundamentów domu, instalacji wodociągowej oraz drzew.

Fot: Thinkstockphotos

Modne oprawy oświetleniowe i oszczędne żarówki

Oprawy oświetleniowe stosowane na zewnątrz muszą mieć wysoki współczynnik IP, który zawiera dwie liczby. Pierwsza liczba zawsze oznacza stopień odporności na pyły, a druga wodoszczelność. Minimalny współczynnik odpowiedni do ogrodu to IP 44. Oprawy mają również klasę ochronności, do ogrodu poleca się I i II klasę.

Lampy mogą być wyposażone w czujniki ruchu, które zapalają się wtedy kiedy zachodzi potrzeba oświetlenie przestrzeni. Producenci lamp zewnętrznych oferują szeroki wybór produktów. Między innymi w sklepach mamy do wyrobu takie typy produktów jak lampy wiszące, kinkiety ogrodowe, plafony, lampy stojące, latarnie, lampy wbijane i reflektory.

Coraz bardziej popularne są lampy solarne w postaci latarni, węży świetlnych lub pływających kul, które są zasilane energią słoneczną. Nie dają zbyt dużego natężania światła, ale za to są efektowną ozdobą np. w donicach czy wetknięte między rośliny na rabacie.

Lampy ogrodowe mają rożne kształty i kolory. Mogą być plastikowe lub metalowe. Klosze są najczęściej wykonane ze szkła przezroczystego, mlecznego, pryzmatycznego lub z wytrzymałego poliwęglanu.

Na rynku nowością są wszelkiego rodzaju podświetlane elementy małej architektury. Wykonane z mlecznego plstiku po zmroku tworzą efektowną dekorację. Mogą to być podświetlane donice, kule o średnicy 50 cm rozmieszczone na trawniku lub pufy i stoliki.

Murator.tv: Modne lampy ogrodowe

Oświetlenie w ogrodzie ma nie tylko praktyczne zastosowanie. Dzięki odpowiednio dobranym lampom ogrodowym możemy uzyskać niepowtarzalny klimat, a ogród zdecydowanie zyska na swoim wyglądzie. Zobacz, jakie lampy warto mieć w swoim ogrodzie.

Przeczytaj dodatkowo:
Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i...

Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię....

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...