| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i łączyć kolory w ogrodzie?

Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i łączyć kolory w ogrodzie?

Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię. Pomimo że dobór barw w praktyce to głównie kwestia wyczucia i intuicji, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Co jest najważniejsze?

Prawidłowo urządzony ogród charakteryzuje m.in. naturalność i spójna, dobrze zaplanowana kolorystyka. Każdy kolor ma przyporządkowane znaczenie i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie.

Ogrody można podzielić na monochromatyczne (wykorzystują jedną dominującą barwę i jej odcienie), analogicznie (składają się z 2-3 głównych kolorów) i powszechnie spotykane ogrody wielobarwne. Dbałość o kolory dotyczy nie tylko rabat kwiatowych, ale także poszczególnych elementów małej architektury, ogrodzeń oraz budynków.

Kolor dachu, elewacji i ogrodzenia powinny tworzyć spójną całość

Pierwsze decyzje dotyczące barw ogrodu należy podjąć po zakupie domu lub w czasie prac modernizacyjnych. Budynki robocze oraz ogrodzenia powinny posiadać akcenty (barwa, kształt, materiał, zdobnictwo) harmonizujące z domem – jego ścianami lub dachem. Zaleca się nawiązywać do założeń konkretnych stylów.

Ogrody wiejskie często wykorzystują ciepłe, ale stonowane barwy naturalnego drewna. W ogrodach angielskich chętnie używa się cegły lub chłodnej, stonowanej barwy kamienia. Ogrody nowoczesne coraz powszechniej korzystają z połączenia szarości, bieli, brązu i czerni (np.: elewacje, ogrodzenia gabionowe). Natomiast w ogrodach orientalnych można pokusić się o użycie jaskrawych barw (czerwone altany i ścianki). Dobór kolorystyki części kwestia upodobań, jednak użycie sprawdzonych schematów daje dobre rezultaty.

Materiał i barwa nawierzchni to ważny akcent w aranżacji ogrodu

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału i barwy nawierzchni. Tutaj można skorzystać z jaśniejszych odcieni. Czasami dobry efekt można uzyskać wybierając kontrastowe kolory (w porównaniu z ogrodzeniem i budynkami).

Ważne jest, aby nie używać nadmiernie jednej barwy (ogród jest toporny, a obiekty mogą „zagłuszyć” zieleń) oraz nie przesadzać z różnorodnością (ogród wygląda nienaturalnie).

Podobne zasady stosuje się w przypadku mniejszych konstrukcji – chociaż częściej używa się różnorodnych, pastelowych barw (bieli, błękitu, brązu, zieleni, itp.).

Dopiero gdy „martwe” elementy ogrodu dobrze współgrają ze sobą, można przystąpić do planowania nasadzeń i doboru roślin na rabaty.

Rabaty kwiatowe – sztuka kompozycji

Przy tworzeniu rabat używa się krzykliwych bądź stonowanych barw (i ich połączeń). Z tymi pierwszymi nie można przesadzić, gdyż rabaty – chociaż wyraziste – będą wyglądały mało estetycznie.

W kompozycjach często wykorzystuje się kontrastowe barwy. Dobrze łączą się kolory: czerwony z niebieskim, pomarańczowy z niebieskim, żółty z fioletowym i żółty z pomarańczowych.

Uniwersalnym kolorem jest biel – pasuje do każdej rabaty i każdego typu ogrodu.

Warto zwrócić także uwagę, że kolory ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) dają optyczny efekt zbliżenia a zimne (zielony, fioletowy) oddalają.

Na jednej rabacie powinno się używać nie więcej niż 2-3 gatunków/odmian o różnych kolorach kwiatów. Ewentualnie do kompozycji można dodać roślinę ozdobną z liści.

Zieleń podobnie jak biel ma wszechstronne zastosowanie. Należy unikać łączenia kolorów, które sąsiadują ze sobą w tęczy – czerwonego z fioletowym i pomarańczowym, niebieskiego z fioletowy, zielonego z niebieskim (gdy chodzi o kwiaty).

WIDEO: różaneczniki, azalie, rododendrony - rośliny do ogrodu

Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować ogród pionowy w domu?

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "ekologiczną...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak ciekawie zaaranżować przestrzeń w ogrodzie?...

Przydomowy ogród dzięki nowej aranżacji zyskał nowoczesny charakter i zupełnie nowy wygląd....

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Jak zagospodarować ogród, w którym będzie panował...

Zobacz metamorfozą przydomowego ogrodu. Po zmianach panuje tu ład i porządek i jest bardzo przestronnie. Tu...

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim? Pomysły na...

Szukasz pomysłu na zagospodarowanie i aranżację przydomowego ogrodu? Ciekawym rozwiązaniem jest ogród...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.