| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i łączyć kolory w ogrodzie?

Aranżacja przydomowego ogrodu. Jak dobierać i łączyć kolory w ogrodzie?

Kolory w ogrodzie są ważne, gdyż znacznie wpływają na estetykę, podkreślają styl oraz zwiększają harmonię. Pomimo że dobór barw w praktyce to głównie kwestia wyczucia i intuicji, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Co jest najważniejsze?

Prawidłowo urządzony ogród charakteryzuje m.in. naturalność i spójna, dobrze zaplanowana kolorystyka. Każdy kolor ma przyporządkowane znaczenie i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie.

Ogrody można podzielić na monochromatyczne (wykorzystują jedną dominującą barwę i jej odcienie), analogicznie (składają się z 2-3 głównych kolorów) i powszechnie spotykane ogrody wielobarwne. Dbałość o kolory dotyczy nie tylko rabat kwiatowych, ale także poszczególnych elementów małej architektury, ogrodzeń oraz budynków.

Kolor dachu, elewacji i ogrodzenia powinny tworzyć spójną całość

Pierwsze decyzje dotyczące barw ogrodu należy podjąć po zakupie domu lub w czasie prac modernizacyjnych. Budynki robocze oraz ogrodzenia powinny posiadać akcenty (barwa, kształt, materiał, zdobnictwo) harmonizujące z domem – jego ścianami lub dachem. Zaleca się nawiązywać do założeń konkretnych stylów.

Ogrody wiejskie często wykorzystują ciepłe, ale stonowane barwy naturalnego drewna. W ogrodach angielskich chętnie używa się cegły lub chłodnej, stonowanej barwy kamienia. Ogrody nowoczesne coraz powszechniej korzystają z połączenia szarości, bieli, brązu i czerni (np.: elewacje, ogrodzenia gabionowe). Natomiast w ogrodach orientalnych można pokusić się o użycie jaskrawych barw (czerwone altany i ścianki). Dobór kolorystyki części kwestia upodobań, jednak użycie sprawdzonych schematów daje dobre rezultaty.

Materiał i barwa nawierzchni to ważny akcent w aranżacji ogrodu

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału i barwy nawierzchni. Tutaj można skorzystać z jaśniejszych odcieni. Czasami dobry efekt można uzyskać wybierając kontrastowe kolory (w porównaniu z ogrodzeniem i budynkami).

Ważne jest, aby nie używać nadmiernie jednej barwy (ogród jest toporny, a obiekty mogą „zagłuszyć” zieleń) oraz nie przesadzać z różnorodnością (ogród wygląda nienaturalnie).

Podobne zasady stosuje się w przypadku mniejszych konstrukcji – chociaż częściej używa się różnorodnych, pastelowych barw (bieli, błękitu, brązu, zieleni, itp.).

Dopiero gdy „martwe” elementy ogrodu dobrze współgrają ze sobą, można przystąpić do planowania nasadzeń i doboru roślin na rabaty.

Rabaty kwiatowe – sztuka kompozycji

Przy tworzeniu rabat używa się krzykliwych bądź stonowanych barw (i ich połączeń). Z tymi pierwszymi nie można przesadzić, gdyż rabaty – chociaż wyraziste – będą wyglądały mało estetycznie.

W kompozycjach często wykorzystuje się kontrastowe barwy. Dobrze łączą się kolory: czerwony z niebieskim, pomarańczowy z niebieskim, żółty z fioletowym i żółty z pomarańczowych.

Uniwersalnym kolorem jest biel – pasuje do każdej rabaty i każdego typu ogrodu.

Warto zwrócić także uwagę, że kolory ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) dają optyczny efekt zbliżenia a zimne (zielony, fioletowy) oddalają.

Na jednej rabacie powinno się używać nie więcej niż 2-3 gatunków/odmian o różnych kolorach kwiatów. Ewentualnie do kompozycji można dodać roślinę ozdobną z liści.

Zieleń podobnie jak biel ma wszechstronne zastosowanie. Należy unikać łączenia kolorów, które sąsiadują ze sobą w tęczy – czerwonego z fioletowym i pomarańczowym, niebieskiego z fioletowy, zielonego z niebieskim (gdy chodzi o kwiaty).

WIDEO: różaneczniki, azalie, rododendrony - rośliny do ogrodu

Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować ogród pionowy w domu?

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "ekologiczną...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Ogród wokół domu - zagospodarowanie działki wokół...

Jak urządzić ogród wokół domu po zakończonej budowie? Najlepiej zacząć od zagospodarowania...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.