| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Aranżacja ogrodu przy współczesnym dworku. Pomysł na ogród z nutką nostalgii

Aranżacja ogrodu przy współczesnym dworku. Pomysł na ogród z nutką nostalgii

Aranżacja ogrodu przy współczesnym dworku powinna nawiązywać charakterem do stylu dworkowego. Taki pomysł na ogród nie zakłada dokładnego odwzorowania dawnych założeń, ale stworzenie aranżacji ogrodu o klimacie dworkowym. Zobacz, jak stworzyć ogród nostalgiczny, nawiązujący do przeszłości. 

Jeżeli decydujesz się zbudować dom nawiązujący charakterem do modnego na przełomie XIX i XX wieku stylu dworkowego, warto zadbać też o jego oprawę. Problem w tym, że niewielka powierzchnia współczesnych działek ogranicza możliwość komponowania ogrodów odwzorowujących dworkowe założenia.

Jednak, tak jak dom rzadko dokładnie powtarza tradycyjną architekturę dworku szlacheckiego, tak i w ogrodzie możesz ograniczyć się do stworzenia kompozycji o zbliżonym klimacie. Ułatwisz sobie zadanie, wykorzystując – choćby symbolicznie – obowiązujące niegdyś zasady organizowania przestrzeni wokół dworów i dworków szlacheckich.

Wystarczy wykorzystać tylko niektóre, zasygnalizować powiązania z pierwowzorem czy też podkreślić charakterystyczne rozwiązania. Rarytasem będzie autentyczny element małej architektury (można trafić na coś ciekawego na targach staroci czy w punktach skupu złomu).

Autor: Andrzej Szandomirski

Klasyczne zasady tworzenia ogrodu warto wykorzystywać przy współczesnych dworkach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogród przy dworku - z korzeniami w przeszłości

XIX-wieczny dworek szlachecki stanowił część majątku, na który oprócz domu składały się zabudowania gospodarcze, grunty rolne, sad, staw rybny, często też las. Ambicją właścicieli było takie zagospodarowanie całości, by stała się nie tylko funkcjonalna, ale też efektowna i zgodna z obowiązującymi kanonami.

Pod koniec XIX w. powstał styl wynikający z potrzeby podkreślenia polskości w czasach zaborów, wskazania stylu narodowego. Obejmował nie tylko dwory wiejskie, ale też miejskie i podmiejskie wille. Połączono w nim elementy dwóch głównych kierunków kształtowania ogrodów w XVIII i XIX wieku.

Styl krajobrazowy (angielski)

Styl angielski rozwinął się pod koniec XVIII wieku, odwoływał się do piękna swobodnej przyrody. Jego zwolennicy zalecali estetyczne i funkcjonalne kształtowanie całej posiadłości włącznie z częściami gospodarczymi. Naśladowano naturę, wykorzystując istniejącą roślinność, zbiorniki wodne, a nawet tworząc sztucznie niektóre elementy, starano się jednak, by ingerencja człowieka była jak najmniej widoczna.

Założenie obejmowało duże skupiny drzew, rozległe polany, łąki, pola i lasy. Drogi, alejki i ścieżki prowadzono miękką, łagodną linią. Część wyraźnie dekoracyjną lokalizowano jedynie przy samym domostwie. Ważnym elementem kompozycji było zastosowanie sztuki iluzji. Wpływ tego stylu był jednak ograniczony. Średnio i mało zamożna szlachta rzadko ulegała modzie na tyle, by całkowicie przekształcać stare założenia. Zmieniały się raczej detale.

Styl włoski

Za najwłaściwszy dla skromnych dworów uważany był styl geometryczny zwany włoskim (sięgający tradycji XVI w.). Charakteryzował się formalnością układu. Główną cechę decydującą o kompozycji stanowiła osiowość. Na oś główną „nanizane” były jej istotne elementy: do dworu prowadziła aleja obsadzona po obu stronach drzewami. Kończyła się zajazdem (podjazdem) w kształcie elipsy lub koła. Wewnątrz zajazdu, przed frontową elewacją dworu, który był miejscem centralnym każdego założenia, umieszczano trawnik albo klomb z krzewów lub innych roślin ozdobnych.

Po przeciwnej stronie dworu znajdował się salon, czyli otwarty od południa ogród kwaterowy otoczony grabowymi lub lipowymi szpalerami. Po jednej stronie salonu ogrodowego mógł się znajdować sad, a po przeciwnej wnętrza krajobrazowe, czyli przestrzeń uformowana z wykorzystaniem okolicznych gajów, lasów i pól. W tej części przeważnie sytuowano też stawy. Elementem ozdobnym były kwatery kwiatowo-użytkowe.

Styl dworkowy

Na przełomie XIX/XX wieku z dwóch poprzednich nurtów powstał styl dworkowy. Kształtowana według jego zasad posiadłość miała zazwyczaj układ osiowy lub do niego zbliżony. Można w niej było wydzielić część zajezdną (kolisty podjazd ramowany oficynami albo przyjmujący formę parku krajobrazowego, czyli skupin drzew z miękko prowadzonymi dróżkami), dwór oraz salon ogrodowy, czyli czworoboczny parter (trawnik, kwatery kwiatowe lub kwiatowo-użytkowe albo kwietniki kobiercowe w kształcie koła, elipsy, kwadratu) zamknięty wysokimi drzewami.

Wokół salonu – zależnie od wielkości i charakteru posiadłości – w rozmaity sposób lokowano dalszą część założenia, np. sad otoczony wysokimi drzewami, stawy, część krajobrazową przechodzącą w las.

Pomysł na mały ogród - zobacz zdjęcia ogrodu, w którym iluzję przestrzeni tworzą zróżnicowane nawierzchnie

Mały ogród może być podzielony na mniejsze zakątki o różnych funkcjach. Warto, by...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...

Wymarzony Ogród

Wiosna puka do drzwi. Znów planujemy, co zrobimy w ogrodzie i jak będzie wyglądał w tym roku. W...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...