| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Śnieg w ogrodzie - czy niszczy rośliny i trawnik?

Śnieg w ogrodzie - czy niszczy rośliny i trawnik?

Czy śnieg w ogrodzie niszczy rośliny i trawnik? Śnieg w naszym klimacie nie jest czymś niezwykłym. I dobrze, bo otulając ogród białymi czapami, nie tylko dodaje mu uroku, ale też sprawia, że okryte nim rośliny lepiej zimują. Jednak śnieg sprawia też kłopot - może niszczyć rośliny i trawnik. Jak pozbyć sie śniegu z ogrodu?

Śnieg na roślinach i trawniku - zagrożenia

Intensywne opady śniegu mogą uszkodzić rośliny. Pod jego ciężarem wyginają się gałęzie krzewów, co prowadzi do ich trwałej deformacji. Jeśli śnieg jest mokry, a więc szczególnie ciężki, może nawet wyłamywać gałęzie i konary drzew (najbardziej zagrożone są formy kolumnowe krzewów iglastych). Można temu w prosty sposób zapobiec. Wystarczy otrząsać z gałęzi śniegowe czapy, a jeśli wielkość roślin na to pozwala – obwiązywać ich korony sznurkiem, zanim ulegną zdeformowaniu.

Warto też pamiętać o tym, że trawniki, byliny i niskie krzewy przykryte warstwą lekkiego śniegu lepiej zimują niż nieokryte, narażone na bezpośrednie działanie mrozu. Jednak zbyt gruba warstwa szczelnie okrywająca rośliny szkodzi im – zimą mogą odczuwać brak tlenu, wiosną zaś gleba pod zalegającym śniegiem dłużej rozmarza i rośliny później zaczynają wzrost. Lepiej więc nie zgarniać śniegu z chodników na rośliny ogrodowe.

Bardzo groźna, zwłaszcza dla trawnika, jest lodowa skorupa, która powstaje, gdy po odwilży przychodzi mróz oraz gdy nastają słoneczne dni, ale noce ciągle są jeszcze mroźne. Pod taką warstwą na pozbawionych dostępu powietrza źdźbłach traw rozwinie się pleśń śniegowa i wiosną taki trawnik będzie wymagał regeneracji. Skorupa śniegu utrudnia także wzrost innym roślinom – bardzo źle wpływa na przykład na rośliny cebulowe, które rozwijają się wczesną wiosną – dlatego należy ją rozbijać.
Trzeba również unikać wydeptywania na trawniku ścieżek, bo pod ubitym śniegiem trawa może nie przetrwać.

Autor: Andrzej Szandomirski

Zimowe porządki w ogrodzie

Autor: Jupiterimages

Zimowe porządki w ogrodzie

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak pozbyć się śniegu z ogrodu?

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice). W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają.

Niektóre rośliny, szczególnie iglaste, źle znoszą ochlapywanie pędów słoną breją. Często można zobaczyć jałowce, żywotniki lub świerki, które od strony jezdni wyglądają jak opalone; ich igły brunatnieją na skutek kontaktu z roztworem soli. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz szkód wyrządzonych w bliskim sąsiedztwie miejsc odśnieżanych są i inne – zasolona woda odprowadzana jest do rzek i zatruwa środowisko w odległych miejscach.

Jeżeli wzdłuż naszego ogrodzenia biegnie droga odśnieżana chemicznie, nie warto sadzić wzdłuż niej roślin iglastych. Może się zdarzyć, że nie przetrwają zimy.
Na tereny przy ulicach i drogach najlepiej wybrać rośliny, które tolerują zasolenie gleby i mają niewielkie wymagania siedliskowe, na przykład:

 • amorfę krzewiastą, 
 • głóg jedno- i dwuszyjkowy, 
 • karaganę syberyjską, 
 • klon polny, 
 • ligustr pospolity, 
 • oliwnik wąskolistny, 
 • perukowiec podolski, 
 • porzeczkę złotą, 
 • rokitnik pospolity, 
 • suchodrzew pospolity, 
 • sumak octowiec, 
 • tamaryszki, 
 • wierzbę ostrolistną.

Polecamy film: Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?. Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Osy w ogrodzie - gniazdo os. Jak pozbyć się os z...

Osy w ogrodzie mogą być uciążliwe, a usuwanie gniazda os niebezpieczne. Podpowiadamy, jak pozbyć się os z...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...