| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Wycinka drzew w ogrodzie - zasady ścinania drzewa

Wycinka drzew w ogrodzie - zasady ścinania drzewa

Czasami nie mamy innego wyjścia – musimy ściąć drzewo. Jak to zrobić dobrze i bezpiecznie? Jak prowadzić wycinkę drzew? Jakich narzędzi ogrodowych używać? Jaka piła będzie najlepsza? I jakie są zasady bezpieczeństwa.

Pielęgnacja drzew owocowych. Wybieramy narzędzia do cięcia

Zdarza się, że drzewo na naszej działce przeszkadza, bo przez miejsce, w którym rośnie, będzie przebiegać ogrodzenie lub jest idealne na wybudowanie elementów małej architektury. Czasami przyczyna jest bardziej prozaiczna – drzewo jest schorowane, usycha i przy każdym większym wietrze grozi złamaniem i przewróceniem się na zabudowania. Konieczna jest wtedy wycinka. Możemy to zrobić sami, pod warunkiem że dobrze się do tego przygotujemy.

Wycinka drzew - kiedy można samemu

Większego problemu nie będziemy mieć ze ścięciem drzewa, które rośnie w miarę prosto, ma kilka metrów wysokości i pień o obwodzie do 50 cm. Jeżeli drzewo jest duże (obwód pnia powyżej 50 cm), pochylone w stronę ogrodzenia czy budynku, rośnie blisko niego lub napowietrznej linii energetycznej czy telefonicznej, może warto rozważyć zwrócenie się do firmy usługowej zajmującej się wycinką drzew. Jego wycięcie jest wtedy bowiem trudniejsze, bo gdy brakuje miejsca, by drzewo przewrócić w całości, trzeba je ścinać po kawałku od góry. Obcięte fragmenty najbezpieczniej jest opuszczać na linach.

Kiedy ścinać drzewa

Najlepiej zrobić to w okresie spoczynku drzewa, czyli od jesieni do wiosny. Wynika to z kilku powodów:

  • drzewo, w którym nie krążą soki, jest znacznie lżejsze – mniej wysiłku trzeba więc będzie włożyć w jego ścięcie i uprzątnięcie;
  • drewno z takiego drzewa jest wyższej jakości – zarówno jako budulec, jak i opał;
  • po wycięciu drzewa liściastego będzie mniej sprzątania, bo mniejsza jest objętość odpadów. Dzięki temu niższe będą koszty wywozu gałęzi.

Po wycince - zagospodarowanie gałęzi i drewna

Jeśli mamy kominek, pień i grube gałęzie pocięte na mniejsze odcinki możemy przeznaczyć na opał. Długi, prosty pień możemy przerobić na deski lub krawędziaki i sprzedać lub po wysuszeniu wykorzystać w domu. Drzewa nie musimy wieźć do tartaku, możemy zamówić przyjazd tartaku samochodowego, który na miejscu przerobi ścięte drzewo na deski.

Ale co zrobić z drobnymi gałęziami? Po ścięciu drzewa wysokości 5-8 m i o obwodzie pnia 60 cm pozostaje ich około 0,5 m3, a z drzewa wysokości 6- 10 m i obwodzie pnia 120 cm – około 1,3 m3. W mieście nie wolno ich palić w ogrodzie, a tylko niektóre składowiska przyjmują tego rodzaju odpady. Najłatwiej pozbyć się takich gałęzi, tnąc je w rozdrabniaczu na zrębki, które można wykorzystać na kompost lub do ściółkowania ziemi w ogrodzie.

Jak usunąć pniak drzewa

Pozostaje jeszcze kwestia pniaka. Jego wykarczowanie jest dosyć pracochłonne. Pniak można odkopać i obciąć siekierą poniżej poziomu gruntu, a następnie przysypać ziemią. Aby przyspieszyć rozkład drewna, warto to, co pozostanie w ziemi, ponacinać piłą lub siekierą. W ten sposób zwiększymy powierzchnię zasiedlaną przez grzyby i inne organizmy rozkładające drewno. Wiele drzew (m.in. ałycze, lipy, robinie, rokitniki, sumaki, olsze, topole i wierzby) potrafi odrastać z pozostawionego w ziemi pniaka. Problemu tego unikniemy, jeśli od razu po ścięciu drzewa zamalujemy pniak nierozcieńczonym Roundupem.

Przeczytaj dodatkowo:
Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Kompostownik w ogrodzie: jak zrobić, gdzie...

Jesień to najlepsza pora na zakładanie kompostownika. To bardzo dobry sposób na zagospodarowanie...

Pielęgnacja drzew owocowych - jak chronić je...

Walka z chorobami i szkodnikami drzew owocowych trwa w zasadzie przez cały rok. Duże znaczenie mają działania...

Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Zima to dla roślin pokojowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.