| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Wrzesień w ogrodzie: sadzenie, rozmnażanie i przesadzanie roślin

Wrzesień w ogrodzie: sadzenie, rozmnażanie i przesadzanie roślin

Wrzesień w ogrodzie to pracowity miesiąc. Od tego, ile czasu poświęcimy pielęgnacji ogrodu, zależy jego wygląd w następnym roku. Sadzenie, rozmnażanie i przesadzanie roślin we wrześniu w ogrodzie to podstawowe zadanie, potem wystarczy cierpliwie poczekać na efekty naszej pracy.

Autor: dr Monika Latkowska (Katedra Roślin Ozdobnych, SGGW w Warszawie)

Aster gawędka

Sadzenie drzew i krzewów iglastych

Do połowy miesiąca sadzimy drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone liściaste. Po raz ostatni w tym sezonie strzyżemy żywopłoty formowane. Spod drzew owocowych zbieramy i niszczymy zeschnięte i zgniłe owoce, gdyż mogą być źródłem infekcji. Zrywamy też te, które pozostały na gałęziach, a są porażone przez szkodniki lub choroby.

Rozsada dwuletnich roślin ozdobnych

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, wyrywamy chwasty i spulchniamy glebę, a w czasie upałów podlewamy rośliny. Systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty. Wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które przekwitły i przestały zdobić ogród. Początek września to ostatnia chwila, aby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych: bratków, dziewann, dzwonków ogrodowych, goździków brodatych, laków, malw, naparstnic, niezapominajek i stokrotek.

Sadzenie roślin cebulowych zimujących w gruncie

Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem: barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, jastrunie, krwawniki, runianki, serduszniki okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, żagwiny, a także turzyce i zimozielone trawy: kosmatki - leśną i śnieżną. Dzielimy kępy liliowców, które przekwitły. Sadzimy wrzośce - zakwitną już wiosną, pamiętajmy jednak, że do dobrego rozwoju potrzebują specjalnego, kwaśnego podłoża. We wrześniu także sadzimy rośliny cebulowe zimujące w gruncie:

  • w pierwszej połowie - kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, pzrebiśniegi, psizęby, pustynniki, puszkinie i szachownice;
  • w drugiej połowie - cebulice, hiacynty, iksje, iksjoliriony, kosaćce cebulowe, krokusy, ranniki, szczawiki, szafirki, śniedki, śnieżyczki, śnieżyce i tulipany. Cebule możemy sadzić w donicach lub specjalnych koszyczkach, które zakopiemy w ziemi. Ochroni je to przed gryzoniami.

Wykopywanie roślin

Wykopujemy te rośliny cebulowe i bulwiaste, które są wrażliwe na niską temperaturę:

  • w drugiej połowie września - mieczyki. Część nadziemną przycinamy pozostawiając 3 -5 centymetrowe odcinki pędu. Bulwy suszymy, czyścimy z ziemi i oddzielamy małę bulwki przybyszowe (temperatura przechowywania 5-12 stopni). Co 2-3 lata wykopujemy lilie. Po przesuszeniu i oczyszczeniu przesypujemy je trocinami i ustawiamy w chłodnej piwnicy lub od razu sadzimy w nowym miejscu w ogrodzie;
  • pod koniec miesiąca wykopujemy accidantery (temperatura przechowywania 15-18 stopni), eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki (temperatura przechowywania 10-12 stopni). Po oczyszczeniu i wysuszeniu w przewiewnym miejscu, cebule i bulwy układamy w skrzyneczkach lub papierowych torbach i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.

Wrzesień bywa bardzo zimny, często pod koniec miesiąca występują pierwsze przymrozki. Zanim nadejdą, z tarasów przenosimy do pomieszczenia rośliny uprawiane w pojemnikach.

Przygotowanie roślin wodnych do zimowania

W pierwszej połowie miesiąca sadzimy i dzielimy rozrośnięte rośliny strefy bagiennej. Uwaga! Na sadzenie roślin wodnych jest już za późno. Pod koniec miesiąca, jeśli jest zimno i grożą przymrozki, przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Przycinamy pędy kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze - np. uprawiane na obrzeżach stawów cantedeskie etiopskie czyli kalle - przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia. Mniej wrażliwe - np. większość grzybieni - opuszczamy w najgłębsze (poniżej 1 m) miejsce stawu. Jeśli staw jest płytszy, grzybienie lepiej włożyć do pojemnika z wodą i przenieść do widnej piwnicy. Nad lustrem wody możemy rozwinąć siatkę, której oczka mają średnicę 1-1,5 cm. Ochroni ona staw przed liśćmi spadającymi z drzew.

Renowacja trawnika

Wrzesień to dobra pora na zakładanie nowych trawników lub renowację tych, które źle wyglądają. Ponieważ trawa rośnie jeszcze dość intensywnie, kosimy ją nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli jest sucho, pamiętajmy o regularnym podlewaniu.

Wybieranie gotowego kompostu

Możemy już od spodu pryzmy wybierać gotowy kompost (zwłaszcza gdy dodawaliśmy w ciągu roku szczepionkę bakteryjną przyspieszającą rozkład masy organicznej). Na pryzmę kompostową dokładamy odpadki organiczne z gospodarstwa domowego i resztki roślinne z ogrodu. Pilnujemy, aby pryzma była wilgotna.

Nawozy zielone

Siejemy rośliny ozime, które przykopiemy wiosną. Na glebach lekkich - żyto ozime lub mieszankę wyki kosmatej i żyta, na zwięzłych - rzepak.

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Jak prawidłowo ostrzyć łańcuch tnący w pilarce...

Wydajność cięcia pilarki łańcuchowej zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od stanu zestawu tnącego....

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...