| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Ogród wiosną, czyli sadzenie bylin, pielęgnacja trawnika, porządki w ogrodzie

Ogród wiosną, czyli sadzenie bylin, pielęgnacja trawnika, porządki w ogrodzie

Im lepiej przygotujesz ogród wiosną do sezonu wegetacyjnego, tym piękniej będzie wyglądał w porze kwitnienia i owocowania. Wiosną zajmij się sadzeniem bylin, pielęgnacją trawnika po zimie oraz porządkami w ogrodzie.

Autor: Jupiterimages

Początkującym radzimy, a bardziej zaawansowanym ogrodnikom przypominamy, jakie prace trzeba wykonać wiosną w ogrodzie. Należy poprawić stan gleby, naprawić uszkodzone przez mróz i wiatr elementy małej architektury. Teraz można sadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami oraz byliny. Trzeba też zadbać o trawnik.

Przygotowujemy materiał roślinny

  • Przeglądamy cebule, bulwy i kłącza roślin przechowywane w chłodnych pomieszczeniach (acidantery, babiany, begonie bulwiaste, dalie, eukomisy, galtonie, ismeny, mieczyki, tygrysówki).
  • Jeżeli znajdziemy takie, na których pojawiły się czarne i brunatne lub gnijące plamy - wyrzućmy je, bo są porażone przez grzyby i wirusy, nie wyrosną więc z nich zdrowe i piękne rośliny.
  • Cebule, bulwy i kłącza sadzi się do gruntu w drugiej połowie kwietnia, jedynie z begoniami, daliami i paciorecznikami należy poczekać do połowy maja, gdy miną przymrozki.
  • Pod koniec marca można przygotować rozsadę. W tym celu do zimnego inspektu lub skrzynek ustawionych w widnym i chłodnym pomieszczeniu (temperatura 10°C) siejemy aksamitki, astry, cynie, niecierpki Waleriana, portulaki, szarłaty i wyżliny (lwie paszcze), a do skrzynek w ciepłym pomieszczeniu (temperatura 15-20°C) - celozje, szałwie, werbeny i żeniszki.
  • Można już wysiać w ogrodzie nasiona niektórych roślin jednorocznych. Na przełomie marca i kwietnia: czarnuszki, gipsówki, maczki kalifornijskie, maki, nagietki i ostróżki jednoroczne, a w drugiej połowie kwietnia: groszki, godecje, kosmosy, maciejki i smagliczki.

Zdejmujemy zimowe okrycia

Gdy zrobi się ciepło (zazwyczaj pod koniec marca), rozpoczynamy zdejmowanie osłon, które chroniły rośliny podczas zimy. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, aby słońce nie uszkodziło delikatnych pędów rozwijających się już pod osłonami. Słomiane maty, włókninę i jutę można przechować do kolejnej jesieni, a liście, stroisz (czyli świerkowe lub jodłowe gałęzie) oraz tekturę przenieść na pryzmę kompostową. Kopczyki kory i torfu okrywające podstawy krzewów i bylin najlepiej rozgarnąć i pozostawić na rabatach jako ściółkę.

Nawozimy

Obfitość substancji odżywczych decyduje o prawidłowym wzroście roślin. Kompost jest najlepszym nawozem naturalnym.

Wycinamy i wygrabiamy

Ścinamy u nasady suche pędy bylin, a z grządek i trawnika wygrabiamy suche liście i resztki roślin. Przycinamy krzewy. Z krzewów kwitnących wczesną wiosną usuwamy suche i najstarsze pędy, a także te, które psują ich pokrój. W ten sposób postępujemy m.in. z irgami, jaśminowcami, kalinami, krzewuszkami, pięciornikami, pigwowcami, porzeczkami ozdobnymi.

Krzewy kwitnące późną wiosną i latem skracamy całe na wysokości ok. jednej czwartej nad ziemią. Pobudzi to roślinę do tworzenia wielu nowych pędów i obfitszego kwitnienia. Tak przycinamy: budleję Dawida, lawendę, hortensje: bukietową i krzewiastą (ale nie hortensję ogrodową, bo u niej pąki kwiatowe tworzą się jeszcze jesienią; przycięcie krzewu mogłoby więc sprawić, że nie zakwitnie), tawuły: japońską, drobną, białokwiatową i wierzbolistną oraz róże wielo- i wielkokwiatowe. Przycinamy też korony róż szczepionych na pniach, pozostawiając ich 20-centymetrowe odcinki. Formujemy żywopłoty z roślin liściastych, skracając zeszłoroczne przyrosty o połowę, oraz korony drzew, jeśli tego wymagają (możemy przyciąć na przykład gałęzie, które nadmiernie ocieniają działkę).

Sadzimy drzewa, krzewy i byliny

Wczesna wiosna (od chwili, gdy rozmarznie gleba, do połowy kwietnia) to dobra pora na sadzenie drzew i krzewów sprzedawanych z odkrytymi korzeniami. Wybierając rośliny, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, by nie miały przesuszonych korzeni. Po przywiezieniu do ogrodu powinniśmy je niezwłocznie posadzić albo tymczasowo przysypać korzenie wilgotną glebą.
Wiosną możemy podzielić karpy bylin (po wykopaniu należy je rozerwać lub przeciąć nożem) i posadzić je w nowym miejscu.

Reaktywujemy trawnik

Wiosenną pielęgnację rozpoczynamy, gdy darń rozmarznie i obeschnie.

W nowym ogrodzie

Gleba po budowie rzadko nadaje się od razu do obsadzenia roślinami. Wcześniej trzeba przygotować działkę, postępując zgodnie ze wskazówkami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Jak prawidłowo ostrzyć łańcuch tnący w pilarce...

Wydajność cięcia pilarki łańcuchowej zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od stanu zestawu tnącego....

Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...