| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Wiosenne prace w ogrodzie. Sadzenie kwiatów, przycinanie krzewów, pielęgnacja trawnika

Wiosenne prace w ogrodzie. Sadzenie kwiatów, przycinanie krzewów, pielęgnacja trawnika

Wiosna to czas wytężonej pracy w ogrodzie. To najbardziej pracowita pora roku dla każdego właściciela ogrodu. Czekają go porządki po zimie i przygotowanie do nowego sezonu. To czas na przycięcinanie krzewów, pielęgnację trawnika, opryski, sadzenie kwiatów cebulowych.

Wiosna to najważniejsza i najbardziej pracowita pora roku dla właściciela każdego ogrodu. Praca włożona w staranne przygotowanie wszystkich jego elementów zaowocuje pięknymi i zdrowymi roślinami oraz pozwoli cieszyć się atrakcyjnym otoczeniem przez cały rok. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać w tym gorącym okresie.

Pielęgnacja trawnika

Na początek przyjrzyj się trawnikowi. Dokłanie wygrab i usuń resztki roślin. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wertykulacja. Polega ona na przecinaniu zwartej darni specjalnymi nożami i jest niezbędna do usunięcia zeschniętych szczątków roślin.

Przycinanie krzewów

Krzewy kwitnące na wiosnę należy przycinać zaraz po kwitnieniu. Wykonuje się także cięcia prześwietlające, które polegają na wycinaniu starych, zeschniętych lub szpecących pędów. Dzięki temu uzyskają ładniejszy pokrój oraz pozwolą utrzymać roślinę w dobrej kondycji.

Warto także przyciąć krzewy róż na wysokość około 25 cm nad gruntem.

Sadzenie kwiatów jednorocznych

Wszyscy, którzy pragną cieszyć się kwitnącymi kwiatami jednorocznymi powinni pomyśleć o ich wysianiu. Pierwsze kwiaty, które już od marca można siać bezpośrednio do gruntu to nagietek, mak polny, chaber, ślazówka czy czarnuszka. Jednocześnie do doniczek mozna siać tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, kocanki, lwie paszcze oraz żeniszki.

W kwietniu do gruntu można posadzić portulakę wielkokwiatową, kapustę ozdobną, astry letnie, żeniszki, natomiast do doniczek - nasturcje, kosmosy, wilce, smagliczki, nagietki, słoneczniki czy kocanki oraz zioła takie jak koper, pietruszka i kolendra. Pod koniec kwietnia należy posadzić cebule mieczyków i krokosmii.

W przypadku kwiatów cebulowych kwitnących wiosną, takich jak narcyzy czy tulipany, bardzo ważne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Ten zabieg ma zapobiec zawiązaniu się nasion, co znacznie osłabia cebulki.

Przyjmuje się, że po 15 maja nie powinny już wystąpić przymrozki, dlatego możesz przesadzać już wszystkie kwiaty jednoroczne, w szczególności te najbardziej wrażliwe (np. pelargonie, surfinie czy nasturcje).

Kwiecień to także najlepszy czas na sadzenie iglaków, krzewów ozdobnych zrzucających liście na zimę, róż a także drzew i krzewów owocowych.

W maju posadź różaneczniki oraz azalie (tylko pamiętaj, że są to rośliny wymagające kwaśnego odczynu gleby).

Dzielenie i przesadzanie bylin

Byliny, których część nadziemna zanika na zimę, najlepiej rozmnażać przez podział – przystępujemy do tego właśnie na wiosnę.

Do bylin zalicza się m.in. astry jesienne, bergenie, dzielżany, dzwonki, firletki, floksy, gęsiówki, hosty, krwawniki, liliowce, macierzanki, nawłocie, ostróżki, paprocie, przetaczniki, rojniki, rozchodniki, rudbekie, zawciągi, żagwiny.

Aby prawidłowo podzielić rośliny kępy po wykopaniu należy rozdzielić rękami lub rozciąć na mniejsze części łopatą. Dzielenie to nie tylko dobry i niedrogi sposób na uzyskanie nowych sadzonek ale także na odmłodzenie rośliny. Dodatkowo niektóre gatunki np. piwonie po podziale kwitną bardziej obficie.

Autor: thinkstockphotos.com

Dobrą praktyką jest także sprawdzenie stanu technicznego narzędzi ogrodniczych. Po zimowej przerwie koniecznie trzeba nasmarować wszystkie nożyce oraz sekatory. Dobrze jest także je naostrzyć - dotyczy to także szpadli i łopat

Porządkowanie rabat

Na wiosnę warto także uporządkować rabaty. W tym celu należy pousuwać zaschnięte części roślin, tak, aby dać więcej miejsca nowym. Pamiętaj także o przycięciu traw ozdobnych. Zadbajmy także o ściółkę, która ograniczy rozwój chwastów, pomoże utrzymać wilgoć oraz poprawi efekt wizualny rabaty.

Czyszczenie oczka wodnego

Dla właścicieli oczek wodnych bardzo istotne jest wyczyszczenie zbiorników z zalegających tam resztek roślinnych. Pozostawienie ich skutkowało by tzw. zakwitaniem wody, co może uniemożliwić rozwój roślin i zwierząt w nich żyjących.

Mycie kostki brukowej

Jeżeli jesteśmy posiadaczami kostki betonowej lub brukowej, umyjmy ją szczotką oraz czystą wodą. Dużym ułatwieniem przy tej pracy okażą się myjki ciśnieniowe, które pomogą się pozbyć mchu a także rożnego pochodzenia plam.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Szpeciele na roślinach - zwalczanie szkodników...

Roztocza zwane szpecielami są odpowiedzialne za zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych. Żerują na...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone...

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może przybrać różną formę: domowe sposoby walki ze ślimakami są...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.