| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować małą architekturę na sezon

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować małą architekturę na sezon

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon. Oprócz przycinania krzewów i drzew warto wprowadzić pewne zmiany w małej architekturze ogrodu. Proponujemy kilka pomysłów na odświeżenie Twojej przestrzeni ogrodowej.

Projektowanie ogrodu

Ogród można zaplanować samodzielnie. Należy przestrzegać tylko kilku ważnych zasad dotyczących sadzenia gatunków roślin, planowania przestrzeni względem kierunków świata, funkcjonalności oraz estetyki. Wszystko zależy od połączenia wyobraźni i zdrowego rozsądku. Jeżeli nie czujesz się na siłach możesz skorzystać z rad architekta krajobrazu. Ważne jest, aby architektura i meble ogrodowe pasowały do otaczającego krajobrazu, charakteru domu. Planowanie przestrzenne ma na celu funkcjonalne i estetyczne kształtowanie terenu. Pamiętaj, że należy najpierw przygotować projekt ogrodu zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych produktów, nigdy na odwrót.

Ogrodzenie posesji

Rozpoczynając planowanie przestrzeni ogrodowej warto zacząć od ogrodzenia, które powinno nawiązywać do elewacji i charakteru domu. Tak jak sam budynek, ogrodzenie budujemy na lata więc powinno być wykonane z bardzo trwałych materiałów. Muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne i upływ czasu. Najbardziej popularnymi ogrodzeniami są te wykonane z kamienia lub cegły – murowane. Dużym zainteresowaniem cieszy cię cegła łupana, która jest trwała i posiada wysokie walory estetyczne. Wzory, kolory i wielkości dają nieograniczone możliwości w dostosowaniu do potrzeb projektu. Dzięki swojej wszechstronności cegła łupana jest również chętnie stosowana nie tylko na elewacjach i ogrodzeniach, ale i wnętrzach jako element dekoracyjny. Na ogrodzeniach często łączona jest z innymi materiałami takimi, jak przęsła metalowe, szkło, drewno czy kamień.

Ścieżki w ogrodzie

Aby twój ogród był funkcjonalny zaplanuj w nim alejki i ścieżki, które ułatwią poruszanie się posesji. Muszą być estetyczne i trwałe. Kształt, rozmiar i kolor materiału, z którego będą wykonane alejki w ogrodzie musi pasować do elewacji domu lub dachu. Najbardziej popularną formą jest kostka, jeżeli chcesz stworzyć niepowtarzalna i oryginalna przestrzeń możesz użyć dekoracyjnych płyt chodnikowych z uwidocznionym kruszywem. Do wykończeń można zastosować różnego rodzaju ozdobne kamienie dostępne w różnych odcieniach i wielkościach.

Donice dekoracyjne

Donice dekoracyjne nie tylko uatrakcyjniają otoczenie, ale posiadają mnóstwo zastosowań. Szczególnie sprawdza się na tarasach i balkonach. W większości zastosowań spełniają ważne funkcje, a niekiedy są jedyną oazą zieleni. Coraz bardziej popularne donice betonowe doskonale sprawdzą się jako mur podtrzymujący skarpę bądź łączniki elementów np. ogrodzenia. Idealnie komponują się z drewnem i metalem.

Altana ogrodowa

Jeżeli mamy doczynienia z dużym ogrodem warto pomyśleć o budowie altany ogrodowej. Na rynku jest wiele gotowych produktów, do których można dobrać pasujące meble ogrodowe. Lepiej jednak w tej kwestii poradzić się architekta krajobrazu i stworzyć odpowiedni projekt. Budując altankę należy zachować konsekwencje u użyciu odpowiednich materiałów – tych samych co na elewacji, ogrodzeniu. Wszystkie elementy architektury powinny tworzyć spójną całość.

Najlepszym i najpopularniejszym materiałem do stworzenia konstrukcji altany jest drewno. Jako wykończenie można użyć chociażby cegły łupanej, płyt podłogowych. Kiedy altana już stoi trzeba pomyśleć o meblach ogrodowych. Do wyboru mamy szeroki wachlarz producentów: ławki, siedziska, leżaki, fotele czy też dodatkowo ekskluzywne paleniska oraz kominki.

Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Osy w ogrodzie - gniazdo os. Jak pozbyć się os z...

Osy w ogrodzie mogą być uciążliwe, a usuwanie gniazda os niebezpieczne. Podpowiadamy, jak pozbyć się os z...

Jak prawidłowo ostrzyć łańcuch tnący w pilarce...

Wydajność cięcia pilarki łańcuchowej zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od stanu zestawu tnącego....

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...