| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Łysy trawnik po zimie? Przywróć mu ładny wygląd!
REANIMACJA TRAWNIKA

Łysy trawnik po zimie? Przywróć mu ładny wygląd!

Sprawdź, jak szybko wyrównać powierzchnię trawnika, jak naprawić zniszczone fragmenty trawy. Podpowiadamy, co zrobić, aby do gleby lepiej wnikały woda i nawozy, a także czym najlepiej nawozić trawę. Oto 5 zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym twój trawnik odżyje po zimie.

Poniższe zabiegi pielęgnacyjne zacznij, kiedy rozmarznie ziemia i darń obeschnie.

1. Grabienie trawy

Do usunięcia zeschniętej trawy, liści i patyków najlepsze są sprężyste grabie o wachlarzowatym kształcie. Grabienie jest dobrą okazją do przyjrzenia się darni. Jeśli znajdziemy miejsca zachwaszczone, wyschnięte czy sfilcowane, należy poddać je dalszym zabiegom.

2. Wałowanie

Wizyta kreta lub działanie mrozu mogły pozostawić w trawie ślady w postaci kopczyka ziemi bądź wysadzin mrozowych (na skutek zamarzania i rozmarzania wody pod korzeniami darń została uniesiona).

Kretowiska należy usunąć, wpychając ziemię z powrotem do dołu i rozgarniając resztę, a następnie trawnik zwałować. W każdym dołku można zakopać preparat odstraszający krety.

Do wyrównania powierzchni trawnika nadaje się wał o ciężarze 70-80 kg. Może się zdarzyć, że wałowanie nie wyrówna wszędzie gruntu. Dołki należy zniwelować przez odcięcie darni na krzyż przez środek dołka lub z trzech stron z boku, odwinięcie jej na bok i uzupełnienie ubytku substratem ogrodniczym do trawników.

3. Naprawianie zniszczonych fragmentów trawnika

Miejsc, gdzie trawa wyschła, np. na skutek choroby, zwłaszcza małych fragmentów, czasem nie warto ratować. Taką darń lepiej usuńmy i powstałą dziurę załatajmy jej fragmentem wyciętym spod drzew lub krzewów. Tam ich brak nie będzie rzucał się w oczy, a my uzyskamy darń o identycznej strukturze.

Na większych połaciach, zniszczonych np. przez pleśń śniegową, należy dokładnie wygrabić murawę i dosiać nasiona takiej samej mieszanki, jaką stosowaliśmy przy zakładaniu trawnika, lub mieszanki regeneracyjnej. Dosiany fragment trzeba przykryć cieniutką warstwą ziemi, zwałować i podlać.

4. Napowietrzanie trawnika

W zależności od stanu trawnika możemy napowietrzyć go np. przez równomierne nakłucie widłami na głębokość 8-10 cm. Zrobimy to szybciej, wykorzystując aerator. Punktowe przecięcie darni umożliwi lepszy dostęp powietrza do gleby oraz poprawi wnikanie wody i nawozów. Przecięcie korzeni pobudzi zaś roślinę do intensywniejszego wzrostu.

W miejscach sfilcowanych, to znaczy pokrytych mchem i gąszczem martwych źdźbeł i korzeni trawy, należy zastosować wertykulator. Urządzenie to przecina darń na głębokość 5-6 cm, dzięki czemu do korzeni łatwiej docierają woda, nawozy i powietrze. Wertykulację należy przeprowadzić w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. Po zabiegu trzeba starannie wygrabić trawnik, a także rozsypać piasek, który uzupełni ubytki i pozwoli swobodnie rozrastać się trawie.

5. Nawożenie

Po reanimacji zasilamy trawnik nawozem bogatym w azot, który jest potrzebny roślinom do prawidłowego wzrostu (w sklepach znajdziemy wiele specjalnych mieszanek do trawników). Nawóz należy rozsypać równomiernie, uważając, żeby jego większe skupiska nie spaliły murawy, a następnie podlać trawnik, tak aby strumień wody zmył nawóz z liści do gleby.

Te prace ogrodowe musisz zrobić wiosną, aby mieć piękny ogród

Wiosna to czas, kiedy zdecydowanie należy rozpocząć liczne prace ogrodowe. Prac jest tak wiele, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Kompostownik w ogrodzie: jak zrobić, gdzie...

Jesień to najlepsza pora na zakładanie kompostownika. To bardzo dobry sposób na zagospodarowanie...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone...

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może przybrać różną formę: domowe sposoby walki ze ślimakami są...

Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się zostawiane...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.