| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Styczeń w ogrodzie. Jak zabezpieczyć drzewa, krzewy, staw i trawnik przed śniegiem i mrozem

Styczeń w ogrodzie. Jak zabezpieczyć drzewa, krzewy, staw i trawnik przed śniegiem i mrozem

Styczeń to dla roślin czas spoczynku zimowego. Także my odpoczywamy od codziennej pracy w ogrodzie - wystarczy co jakiś czas sprawdzać, jak zimują rośliny w ogrodzie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Zabezpieczenie drzew i krzewów

Co jakiś czas należy sprawdzić, czy okrycie roślin wrażliwych na zimno nie uległo uszkodzeniu. Jeśli tak, to  trzeba je poprawić i uzupełnićw miarę potrzeb.

Jeśli nie zostało zrobione to wcześniej, warto związać spiralnie sznurkiem krzewy iglaste o formach kolumnowych (zabezpieczy to je przed zdeformowaniem).

W miarę możliwości trzeba strząsać nadmiar śniegu z drzew i krzewów iglastych, aby zapobiec zdeformowaniu bądź rozłamaniu koron i wyłamywaniu gałęzi.

Można pobielić wapnem pnie drzew owocowych, a pnie drzew ozdobnych (zwłaszcza młodych) owinąć słomą lub tekturą. Zapobiegnie to powstającym na skutek silnego ogrzania w słoneczne dni uszkodzeniom pni drzew. Osłon nie wymagają drzewa, których pnie są porośnięte pnączami.

Przy sprzyjającej pogodzie można rozpocząć cięcie żywopłotów, a także formujące cięcie żywotników, cisów i niektórych cyprysików.

Zabezpieczenie bylin i roślin cebulowych

Co jakiś czas sprawdza się, czy osłony na bylinach nie zostały uszkodzone i w razie potrzeby poprawia się zabezpieczenia roślin przed mrozem. Jeżeli zapowiedziano silne i długotrwałe mrozy, warto dołożyć dodatkową warstwę okrywającą.

Należy też sprawdzić, czy wiatr nie rozrzucił stroiszu, którym były okryte rośliny na zimę, można nawet dorzucić nieco gałęzi, ponieważ coraz częściej styczeń jest mroźny, ale bezśnieżny, a taka pogoda stanowi niebezpieczeństwo, szczególnie dla roślin zimozielonych.

W styczniu warto sprawdzić w jakim stanie są przechowywane cebule i bulwy bylin niezimujących w gruncie (dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych), wszystkie chore koniecznie należy usunąć. Pod koniec stycznia można rozpocząć pędzenie roślin cebulowych (takich jak: tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy).

Staw zimą

Jeśli to możliwe, nie można dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody w stawie. Można w tym celu umieścić w nim pionowo wiązkę trzciny lub położyć na powierzchni boję z kanałem powietrznym.

 Jeżeli lód pokrywa staw, można odpompować nieco wody, tak aby powstała pod lodem ocieplająca poduszka powietrzna (około 5 cm). Jeśli lód utrzymuje się przez kilka dni, przerębel robi się za pomocą naczynia z gorącą wodą.

Jeśli na lodzie zalega ponad 10 cm warstwa śniegu trzeba ją odgarnać, aby zapewnić zimującym w wodzie roślinom dostęp do światła.

Trawnik

Jeśli na trawniku zalega dużo śniegu, warto zgarniać go na przykład pod drzewa – dzięki temu trawnik nie będzie „pływał” po roztopach, a drzewa będą mieć więcej wilgoci. Po stopnieniu śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu.
Nie powinno się dopuścić, aby na trawniku powstała skorupa zamarzniętego śniegu, ponieważ wtedy dostęp tlenu do trawy jest mocno ograniczony, a pozbawione tlenu rośliny mogą chorować.

Iglaki zimujące na tarasie i balkonie

Gdy temperatura na zewnątrz przez kilka dni utrzymuje się powyżej zera, warto podlać trzymane na balkonie lub tarasie iglaki rosnące w pojemnikach. Jeśli jest mroźno i słonecznie, dobrze okryć rośliny agrowłókniną lub jutą, aby słońce nie wysuszyło ich pędów.

Kompost

Tak jak w ubiegłych miesiącach na kompost możemy dokładać resztki kuchenne. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, okrywa się pryzmę kompostu matami słomianymi, aby nie dopuścić do zahamowania procesów przemiany materii organicznej.

Ptaki w ogrodzie

W śnieżne zimowe dni nie można zapomieć o dokarmianiu ptaków (zobacz film) – naszych sprzymierzeńcach w walce ze szkodnikami. Pokarm dla ptaków można kupić w centrach ogrodniczych lub marketach budowlanych. Dla sikorek wiesza się też surową, niesoloną słoninę.

PAMIĘTAJ

Dokarmiane w zimie ptaki przyzwyczają się do naszego ogrodu i będą go odwiedzać także wiosną, a może nawet zagnieżdżą się w nim. Ułatwią nam walkę ze szkodnikami, gdyż zjadają ogromne ilości owadów, ich jaja i larwy.

Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować...

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon....

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...

Kompostownik w ogrodzie: jak zrobić, gdzie...

Kompostownik to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych. Pozbędziesz się liści,...