| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Sierpień w ogrodzie: zbieranie owoców, rozmnażanie roślin

Sierpień w ogrodzie: zbieranie owoców, rozmnażanie roślin

Sierpień w ogrodzie pełnym kwiatów i dorodnych owoców zachęca do odpoczynku. Większość właścicieli ogrodów pragnie jednak, by w przyszłym roku były one jeszcze piękniejsze, a wtedy - trudna sprawa - trzeba wziąć się do pracy. Bo sierpień to doskonały czas na sadzenie i rozmnażanie wielu roślin.

WAŻNE

Jeżeli w przyszłym miesiącu zamierzamy sadzić rośliny cebulowe, już teraz przygotujmy glebę. Zniszczmy chwasty, przekopmy grządki i dodajmy rozłożonego kompostu, ponieważ rośliny cebulowe najlepiej rosną w żyznej i pulchnej ziemi. Do gleb ciężkich i zbitych możemy dodać piasku lub odkwaszonego torfu.

Zbieranie owoców

Na wielu drzewach i krzewach dojrzewają owoce, Te, które przedwcześnie opadły zbieramy i niszczymy, gdyż są siedliskiem chorób i szkodników. Z jabłoni możemy wyciąć "wilki", czyli tegoroczne pędy, które wyrastają pionowo do góry ze starszych konarów. Pędy te konkurują z owocami o wodę, światło i substancje odżywcze. Po zbiorze owoców prześwietlamy korony wiśni i czereśni. Rany po cięciu smarujemy Funabenem. Wycinamy także pędy malin, z których zebraliśmy ostatnie owoce.
W drugiej połowie sierpnia możemy sadzić drzewa iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Rozmnażamy wrzosy - przez sadzonki pędowe (robimy to podobnie jak sadzonki bylinowe).

Rozmnażanie bluszczu

Sierpień to czas rozmnażania i sadzenia bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem. Rozmnażamy przez sadzonki pędowe: barwinki pospolite, ubiorki wiecznie zielone, bluszcze pospolite, floksy - Douglasa i szydlasty, goździki brodate, rojniki, naparstnice.

Autor: Jupiterimages

Dzielimy i rozsadzamy:

  • w ciągu całego miesiąca - rozrośnięte kępy jastruni (złocieni wielkich), liliowców, omiegów kaukaskich i maków wschodnich oraz roślin okrywowych: dąbrówek rozłogowych, fiołków, floksów - szydlastego i Douglasa, karmników ościstych, rogownic, ubiorków wiecznie zielonych, zawciągów nadmorskich, żagwinów; kosaćce kłączowe: bródkowy i niski, dzielimy co trzy lata (jeśli źle kwitną - częściej);
  • w drugiej połowie sierpnia - piwonie, jeżeli słabo rosną lub nadmiernie się zagęściły.

Sadzimy:

  • w ciągu całego miesiąca - rozsadę roślin dwuletnich: bratków, niezapominajek, malw, dzwonków ogrodowych, stokrotek;
  • w pierwszej połowie - zimowity, które zakwitną już jesienią oraz lilie białe i nankinowe, przebiśniegi i krokusy, które ozdobią ogród w przyszłym sezonie;
  • pod koniec sierpnia - narcyzy i szachownice: cesarską i kostkową.

Wykopujemy:

  • cebule czosnków ozdobnych, bulwy szczawików, a jeśli lato jest deszczowe, także karpy pustynników, gdyż w okresie spoczynku letniego źle znoszą nadmiar wilgoci; robimy to na początku miesiąca. Karpy podsuszamy w temperaturze około 20°C i przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 17°C. Przez cały miesiąc możemy wykopywać iksje.

Usuwamy przekwitłe kwiaty nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Ten zabieg przedłuży okres kwitnienia roślin. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, dbamy o rośliny na tarasach i balkonach. Regularnie zasilamy je nawozami, obrywamy przekwitłe kwiaty i oczywiście podlewamy. Wyrywamy rośliny, które przekwitły i przestały być dekoracyjne, a w ich miejsce sadzimy nowe, na przykład karłowe dalie i chryzantemy, które będą piękne, aż do jesieni.

Regularne podlewanie trawnika

Regularnie podlewamy - gdy jest gorąco - nawet codziennie, najlepiej po południu. Nie powinno się robić tego w południe, gdy najmocniej grzeje słońce, bo duża część wody (nawet 30-40%) wyparuje, zanim dotrze do korzeni. Trawnik podlewamy tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10-15 cm. W czasie upałów kosimy trawnik nie niżej niż na wysokość 6 cm. Trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę.

Sadzenie roślin wodnych

Lato to dobry czas na sadzenie i dzielenie roślin wodnych. Nie róbmy tego jednak w pełnym słońcu i dbajmy, aby rośliny przygotowane do sadzenia nie przeschły. W upały może brakować tlenu w wodzie, warto więc zainstalować małą fontannę, kaskadę lub pompkę, które będą natleniać wodę. Uzupełniamy straty parowania. Robimy to w kilku etapach, aby nie obniżyć gwałtownie temperatury w zbiorniku. W oczkach, w których glony stały się plagą, instalujemy filtr. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu wkładów filtrujących.

Zobacz koniecznie:

Gromadzenie kompostu

Nadal gromadzimy na pryzmie resztki organiczne z gospodarstwa domowego, chwasty, pokosy traw, a także glony wyłowione ze stawu. Pryzma kompostowa musi być stale wilgotna, ale nie zalana wodą.
Z pryzmy założonej wiosną i zaszczepionej aktywatorem kompostowym możemy już od spodu wydobywać dojrzały kompost.

Rośliny na nawozy zielone

Jako poplon po warzywach i jednorocznych roślinach ozdobnych siejemy rośliny na zielony nawóz, na przykład facelię, która nadaje się na wszystkie gleby, a ponieważ szybko rośnie, można ją będzie przekopać jeszcze przed zimą.

Zobacz koniecznie:

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować...

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon....

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Kompostownik w ogrodzie: jak zrobić, gdzie...

Kompostownik to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych. Pozbędziesz się liści,...