| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie podziwiamy okazy o przepięknie przebarwiających się liściach, ozdobnych pędach oraz ostatnie kwiaty ogrodowe. Które gatunki posiadają szczególne walory dekoracyjne?

Autor: Maria Muszalska

Jesienną porą rośliny przygotowują się do nadejścia mrozów i powoli przechodzą w stan spoczynku. Większość gatunków ozdobnych z kwiatów zdążyła już przekwitnąć lub właśnie kończy kwitnienie. Za to drzewa i krzewy zrzucają pięknie wybarwione liście. Ogród wciąż więc może być piękny. Przy wykorzystaniu poniżej wymienionych gatunków jego ozdobny charakter utrzyma się nawet przez zimę. Co warto uprawiać?

Rośliny do ogrodu o przebarwiających się liściach

W okresie jesiennym najefektowniejsze są gatunki, których liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono a nawet fioletowo. Do tej grupy zalicza się klon palmowy, dąb czerwony, ambrowiec amerykański, miłorząb dwuklapowy, grujecznik japoński, robinia, klon czerwony, winobluszcz trójklapowy, bergenia sercowata, żurawka ogrodowa, winorośl japońska, berberysy, irgi i trzmieliny. Są również rośliny zimozielone, które przez cały rok cieszą pełnią swojej okazałości.

Gatunki o ozdobnych owocach i pędach

Wiele cenionych w ogrodach drzew i krzewów owocuje w okresie późnoletnim oraz jesiennym. Owoce często pozostają na roślinach przez całą zimę, zdobiąc ogród i jednocześnie dostarczając pokarmu ptakom. Warto uprawiać m.in. jarzęby (pospolity, brekinia, szwedzki), ognik szkarłatny, rokitnik pospolity, irgę szwedzką oraz kalinę koralową. Oddzielną grupę stanowią gatunki ozdobne po zrzuceniu liści. Posiadają pędy o atrakcyjnej barwie. Zalicza się do nich dereń biały, dereń świdwę, dereń rozłogowy, klon strzępiastokory, stewarcję kameliowatą oraz klon pensylwański.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jesienne kwiaty ogrodowe

Begonia stale kwitnąca – roślina jednoroczna kwitnie od wiosny aż do mrozów. Można ją wykorzystać do tworzenia rabat, obrzeży oraz jako dekorację balkonów.

Aster chiński – to tradycyjna roślina, kwitnąca od lata aż do późnej jesieni. Tworzy piękne, barwne rabaty. Nadaje się na kwiat cięty.

Kleome kolczasta – to dość rzadka roślina jednoroczna. Osiąga do 150cm wysokości. Sadzi się ją zwykle w grupach – na wysokie rabaty lub na trawniku.

Kocanki ogrodowe – popularne „suszki” mogą kwitnąć jeszcze w październiku. To roślina rabatowa, wykorzystywana do układania kompozycji florystycznych.

Bratek ogrodowy – roślina może kwitnąć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ma zastosowanie uniwersalne – od dekoracji obrzeży ścieżek po balkony.

Pluskwica sercolistna – bylina kwitnie od sierpnia do października. Osiąga znaczne rozmiary – do 150cm wysokości. Często sadzi się ją w pobliżu ogrodzeń, murków i ścian.

Zimowit jesienny – to niewielka roślina cebulowa osiągająca 20-25cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do października. Posiada białe, różowe lub liliowe kwiaty. Dobrze wygląda uprawiana grupami na trawniku lub pod koroną większych drzew.

Sternbergia żółta – roślina osiąga 10-20cm wysokości. Kwitnie od września do października. Sadzi się ją na obrzeżach rabat, w skalniaku oraz w pojemnikach.

Jeżówka purpurowa – to typowa roślina lata, jednak przy dobrych warunkach może kwitnąć jeszcze w październiku. Nadaje się na wysokie rabaty.

Wrzos pospolity – to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących jesienią. W zależności od odmiany krzewinka może wytwarzać kwiaty różnej barwy.

Oczar wirginijski – krzew osiąga do 3m wysokości. Kwitnie jesienią i zimą ( najczęściej od listopada do grudnia).

Autor: Magdalena Michalak

Wrzosy warto kupować jesienią, gdy kwitną. Oferta jest wtedy największa, od razu też widać rośliny w pełnej krasie

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Systematyczna pielęgnacja trawnika jest konieczna, by w pełni cieszyć się pięknym ogrodem. Trawnik jest...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...