| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie podziwiamy okazy o przepięknie przebarwiających się liściach, ozdobnych pędach oraz ostatnie kwiaty ogrodowe. Które gatunki posiadają szczególne walory dekoracyjne?

Autor: Maria Muszalska

Jesienną porą rośliny przygotowują się do nadejścia mrozów i powoli przechodzą w stan spoczynku. Większość gatunków ozdobnych z kwiatów zdążyła już przekwitnąć lub właśnie kończy kwitnienie. Za to drzewa i krzewy zrzucają pięknie wybarwione liście. Ogród wciąż więc może być piękny. Przy wykorzystaniu poniżej wymienionych gatunków jego ozdobny charakter utrzyma się nawet przez zimę. Co warto uprawiać?

Rośliny do ogrodu o przebarwiających się liściach

W okresie jesiennym najefektowniejsze są gatunki, których liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono a nawet fioletowo. Do tej grupy zalicza się klon palmowy, dąb czerwony, ambrowiec amerykański, miłorząb dwuklapowy, grujecznik japoński, robinia, klon czerwony, winobluszcz trójklapowy, bergenia sercowata, żurawka ogrodowa, winorośl japońska, berberysy, irgi i trzmieliny. Są również rośliny zimozielone, które przez cały rok cieszą pełnią swojej okazałości.

Gatunki o ozdobnych owocach i pędach

Wiele cenionych w ogrodach drzew i krzewów owocuje w okresie późnoletnim oraz jesiennym. Owoce często pozostają na roślinach przez całą zimę, zdobiąc ogród i jednocześnie dostarczając pokarmu ptakom. Warto uprawiać m.in. jarzęby (pospolity, brekinia, szwedzki), ognik szkarłatny, rokitnik pospolity, irgę szwedzką oraz kalinę koralową. Oddzielną grupę stanowią gatunki ozdobne po zrzuceniu liści. Posiadają pędy o atrakcyjnej barwie. Zalicza się do nich dereń biały, dereń świdwę, dereń rozłogowy, klon strzępiastokory, stewarcję kameliowatą oraz klon pensylwański.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Jesienne kwiaty ogrodowe

Begonia stale kwitnąca – roślina jednoroczna kwitnie od wiosny aż do mrozów. Można ją wykorzystać do tworzenia rabat, obrzeży oraz jako dekorację balkonów.

Aster chiński – to tradycyjna roślina, kwitnąca od lata aż do późnej jesieni. Tworzy piękne, barwne rabaty. Nadaje się na kwiat cięty.

Kleome kolczasta – to dość rzadka roślina jednoroczna. Osiąga do 150cm wysokości. Sadzi się ją zwykle w grupach – na wysokie rabaty lub na trawniku.

Kocanki ogrodowe – popularne „suszki” mogą kwitnąć jeszcze w październiku. To roślina rabatowa, wykorzystywana do układania kompozycji florystycznych.

Bratek ogrodowy – roślina może kwitnąć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ma zastosowanie uniwersalne – od dekoracji obrzeży ścieżek po balkony.

Pluskwica sercolistna – bylina kwitnie od sierpnia do października. Osiąga znaczne rozmiary – do 150cm wysokości. Często sadzi się ją w pobliżu ogrodzeń, murków i ścian.

Zimowit jesienny – to niewielka roślina cebulowa osiągająca 20-25cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do października. Posiada białe, różowe lub liliowe kwiaty. Dobrze wygląda uprawiana grupami na trawniku lub pod koroną większych drzew.

Sternbergia żółta – roślina osiąga 10-20cm wysokości. Kwitnie od września do października. Sadzi się ją na obrzeżach rabat, w skalniaku oraz w pojemnikach.

Jeżówka purpurowa – to typowa roślina lata, jednak przy dobrych warunkach może kwitnąć jeszcze w październiku. Nadaje się na wysokie rabaty.

Wrzos pospolity – to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących jesienią. W zależności od odmiany krzewinka może wytwarzać kwiaty różnej barwy.

Oczar wirginijski – krzew osiąga do 3m wysokości. Kwitnie jesienią i zimą ( najczęściej od listopada do grudnia).

Autor: Magdalena Michalak

Wrzosy warto kupować jesienią, gdy kwitną. Oferta jest wtedy największa, od razu też widać rośliny w pełnej krasie

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Nawadnianie ogrodu - projekt i instalacja...

Nawadnianie ogrodu latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który podleje rośliny...

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...