| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie podziwiamy okazy o przepięknie przebarwiających się liściach, ozdobnych pędach oraz ostatnie kwiaty ogrodowe. Które gatunki posiadają szczególne walory dekoracyjne?

Autor: Maria Muszalska

Jesienną porą rośliny przygotowują się do nadejścia mrozów i powoli przechodzą w stan spoczynku. Większość gatunków ozdobnych z kwiatów zdążyła już przekwitnąć lub właśnie kończy kwitnienie. Za to drzewa i krzewy zrzucają pięknie wybarwione liście. Ogród wciąż więc może być piękny. Przy wykorzystaniu poniżej wymienionych gatunków jego ozdobny charakter utrzyma się nawet przez zimę. Co warto uprawiać?

Rośliny do ogrodu o przebarwiających się liściach

W okresie jesiennym najefektowniejsze są gatunki, których liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono a nawet fioletowo. Do tej grupy zalicza się klon palmowy, dąb czerwony, ambrowiec amerykański, miłorząb dwuklapowy, grujecznik japoński, robinia, klon czerwony, winobluszcz trójklapowy, bergenia sercowata, żurawka ogrodowa, winorośl japońska, berberysy, irgi i trzmieliny. Są również rośliny zimozielone, które przez cały rok cieszą pełnią swojej okazałości.

Gatunki o ozdobnych owocach i pędach

Wiele cenionych w ogrodach drzew i krzewów owocuje w okresie późnoletnim oraz jesiennym. Owoce często pozostają na roślinach przez całą zimę, zdobiąc ogród i jednocześnie dostarczając pokarmu ptakom. Warto uprawiać m.in. jarzęby (pospolity, brekinia, szwedzki), ognik szkarłatny, rokitnik pospolity, irgę szwedzką oraz kalinę koralową. Oddzielną grupę stanowią gatunki ozdobne po zrzuceniu liści. Posiadają pędy o atrakcyjnej barwie. Zalicza się do nich dereń biały, dereń świdwę, dereń rozłogowy, klon strzępiastokory, stewarcję kameliowatą oraz klon pensylwański.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jesienne kwiaty ogrodowe

Begonia stale kwitnąca – roślina jednoroczna kwitnie od wiosny aż do mrozów. Można ją wykorzystać do tworzenia rabat, obrzeży oraz jako dekorację balkonów.

Aster chiński – to tradycyjna roślina, kwitnąca od lata aż do późnej jesieni. Tworzy piękne, barwne rabaty. Nadaje się na kwiat cięty.

Kleome kolczasta – to dość rzadka roślina jednoroczna. Osiąga do 150cm wysokości. Sadzi się ją zwykle w grupach – na wysokie rabaty lub na trawniku.

Kocanki ogrodowe – popularne „suszki” mogą kwitnąć jeszcze w październiku. To roślina rabatowa, wykorzystywana do układania kompozycji florystycznych.

Bratek ogrodowy – roślina może kwitnąć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ma zastosowanie uniwersalne – od dekoracji obrzeży ścieżek po balkony.

Pluskwica sercolistna – bylina kwitnie od sierpnia do października. Osiąga znaczne rozmiary – do 150cm wysokości. Często sadzi się ją w pobliżu ogrodzeń, murków i ścian.

Zimowit jesienny – to niewielka roślina cebulowa osiągająca 20-25cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do października. Posiada białe, różowe lub liliowe kwiaty. Dobrze wygląda uprawiana grupami na trawniku lub pod koroną większych drzew.

Sternbergia żółta – roślina osiąga 10-20cm wysokości. Kwitnie od września do października. Sadzi się ją na obrzeżach rabat, w skalniaku oraz w pojemnikach.

Jeżówka purpurowa – to typowa roślina lata, jednak przy dobrych warunkach może kwitnąć jeszcze w październiku. Nadaje się na wysokie rabaty.

Wrzos pospolity – to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących jesienią. W zależności od odmiany krzewinka może wytwarzać kwiaty różnej barwy.

Oczar wirginijski – krzew osiąga do 3m wysokości. Kwitnie jesienią i zimą ( najczęściej od listopada do grudnia).

Autor: Magdalena Michalak

Wrzosy warto kupować jesienią, gdy kwitną. Oferta jest wtedy największa, od razu też widać rośliny w pełnej krasie

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nornica, kret, mszyce w ogrodzie. Poznaj sposób...

Nornica, kret i mszyce to szkodniki niemile widziane w ogrodzie - potrafią wyrządzić wiele szkód....

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować...

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon....

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Pielęgnacja drzew owocowych - jak chronić je...

Walka z chorobami i szkodnikami drzew owocowych trwa w zasadzie przez cały rok. Duże znaczenie mają działania...

Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Zima to dla roślin pokojowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały...

Szpeciele na roślinach - zwalczanie szkodników...

Roztocza zwane szpecielami są odpowiedzialne za zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych. Żerują na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.