| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Gniazda os i szerszeni - jak się ich pozbyć? Jak leczyć użądlenie osy?

Gniazda os i szerszeni - jak się ich pozbyć? Jak leczyć użądlenie osy?

Osy i szerszenie często odwiedzają siedziby ludzkie w poszukiwaniu pokarmu i miejsca do założenia gniazda os. Są bardzo drażliwe i mogą być groźne - zwłaszcza jeśli użądlą ofiarę wiele razy. Masz w ogrodzie gniazdo os? Zobacz, jak się go pozbyć i radzić sobie z użądleniem osy.

Autor: Jupiterimages

Osy - groźne, ale i pożyteczne

Osy są najbardziej jadowitymi stawonogami w naszym otoczeniu. Ich żądła są długie, szablaste i pozbawione harpunowego zazębienia, co umożliwia im wielokrotne żądlenie bez utraty narządu jadowego, z którego – po wbiciu żądła – spływa do ranki jad.

Pojedyncze ukąszenia os są niebezpieczne jedynie przy szczególnym uczuleniu na jad. Śmiertelnie zagrożona jest jedna osoba na sto tysięcy uczulonych. Śmierć przeciętnego człowieka może spowodować dopiero kilkanaście użądleń szerszenia i kilkadziesiąt użądleń innych os. Szczególnie groźne jest użądlenie w okolicę przełyku – w ciągu 5 minut może spowodować uduszenie.

Osy atakują, gdy:

 • gniazdo jest zagrożone lub niszczone (mogą zaatakować intruza całym rojem),
 • rozdrażnią je gwałtowne ruchy ludzi lub zwierząt,
 • rozdrażni je zapach, na przykład perfum lub kosmetyków,
 • rozdrażnią je ciemne lub bardzo jaskrawe barwy.

Osy są też uciążliwe z innych powodów. Przenoszą na produkty żywnościowe drobnoustroje chorobotwórcze z miejsc, w których poprzednio żerowały (z odchodów, padliny czy wysypiska śmieci).
Osy (zwłaszcza szerszenie), zdobywając drewno do budowy gniazda, często niszczą drewniane elementy budynków, ogrodzeń, a także mebli ogrodowych. Wybierają próchno ze starych drzew i obgryzają korę z młodych gałązek (sok roślinny dostarcza im białka), niszcząc drzewa ozdobne i owocowe.

Pamiętajmy, że osy są pożyteczne:

 • niszczą różne owady – szkodniki roślin, którymi karmią swoje larwy, usuwają padlinę – znoszą do gniazda skrawki mięsa zebrane z martwych zwierząt,
 • zapylają kwiaty różnych roślin (chociaż nie są tak skuteczne jak pszczoły).

Jak zapobiegać osiedlaniu się os?

Aby zniechęcić osy do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka (także otwierane okna), warto zabezpieczyć siatkami o 3-milimetrowych oczkach. Ważne, aby nie lekceważyć pojedynczych osobników (zwłaszcza szerszeni) szukających miejsca na gniazdo – trzeba je zniszczyć, zanim założą kolonię.

Jak pomóc użądlonemu przez osę?

Miejsca użądlenia przez osę można:

 • obłożyć na dwadzieścia minut zimnym kompresem (lodem, kawałkiem metalu) z kremem lub płynem antyhistaminowym, okładem z octu, roztworu kwasu bornego, sody oczyszczanej lub amoniaku,
 • posmarować miejsce użądlenia kremem antyseptycznym,
 • jeżeli wystąpią rozległe reakcje miejscowe (silny obrzęk, zaczerwienienie) – wskazane jest podanie leków przeciwzapalnych (aspiryna) lub preparatów odczulających (wapno musujące, leki antyhistaminowe),
 • u alergików po użądleniu mogą wystąpić trudności z oddychaniem, kurcze mięśni, wysypka, bóle brzucha, opuchlizna – w porozumieniu z lekarzem należy podawać wapno, preparaty antyhistaminowe, glukokortykoidy i adrenalinę,
 • u osoby silnie pożądlonej mogą też wystąpić omdlenia i wymioty, które mogą doprowadzić do zapaści, a nawet śmierci.

Uwaga! Osobom uczulonym na jad lub silnie pożądlonym należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Szpeciele na roślinach - zwalczanie szkodników...

Roztocza zwane szpecielami są odpowiedzialne za zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych. Żerują na...

Bielenie drzew – jak i kiedy to robić?

Bielenie drzew wykonuje się w najchłodniejszych miesiącach w roku – od nadejścia mrozów po...

Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.